Boşandıktan Sonra

Boşanan Kadın Nasıl Mutlu Olur?

Boşanan kadının mutlu olabilmesi yapacağı yeni başlangıç ile mümkün olmaktadır. Her zaman söylendiği kadar kolay olmayan yeni başlangıçlar yapabilmek boşanan kadının mutlu olması için bir takım zorluklara göğüs germesi sonucu gerçekleşmektedir.

 • Üzüntü,
 • Gelecek kaygısı,
 • İşe yaramazlık hissi,
 • Alışılan hayatın değiştirme zorunluluğunun getirdiği belirsizlik,
 • Aile ve yakın çevrenin durumu kabul etmek istememesi,
 • Hemcinslerinin ve karşı cinslerin kendilerine olan bakış açısı

Kadınları boşanma ardından bekleyen olumsuzlukların sadece birkaçıdır. Erkeklerden farklı olarak boşanma ardından toplumsal, ailesel ve sosyal çevre kaynaklı etmenlerden kaynaklı olarak daha zor iyileşme süreci atlatan kadınlar boşanmanın yeni bir başlangıç olduğuna inanmaları ardından zorlu süreç bambaşka maceralara aralanan kapıya dönüşebilmektedir.

Boşanan Kadınlar Neler Hisseder?

Boşanan kadınların hissettiği duygular boşanma sebeplerine göre farklılık göstermektedir. Aldatılan, fiziksel ve psikolojik şiddet nedeniyle gerçekleşen boşanma sonrası yaşanan duygular ile farklı sebeplerle gerçekleşen boşanmalar sonrası kadınlar benzer duyguları hissetmemektedir. Aldatılma ve şiddet dışındaki sebeplerde yapılan araştırmalara göre kadınların kendilerini suçlu gördükleri ve evliliği sürdürememenin sorumluluğunu üstlendikleri gözlemlenirken aldatılma sonrası biten evliliklerde öfke ve karşı cinse duyulan güvensizlik ön planda olan duygulardır. Boşanmanın her ne sebeple olursa olsun kadınlar üzerinde olumsuz etkiler bıraktığı ve boşanmanın ardından kadınların;

 • Öfke
 • Kin
 • Pişmanlık
 • Üzüntü
 • Acı
 • Suçluluk
 • Boşluk
 • Kaygı
 • Yalnızlık

şeklinde sıralanan hisler sebebiyle kendilerini tamamen dibe vurmuş hissederek anksiyete ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklarla mücadele etmek zorunda kaldıkları bilinmektedir.

Boşanan Kadının Mutlu Olması İçin Neler Yapması Gerekir?

Boşanan kadının mutlu olmak için yapabilecekleri başında yukarıda da belirttiğimiz gibi boşanmanın yeni bir başlangıç olduğunu kabullenmek gelmektedir. İçerisinde bulunan durum ne kadar karamsar gözükse de kadınların sorunlarla başa çıkma mekanizmalarını hayata geçirerek boşanma sonrasında başlayan yeni hayata adapte olarak mutluluğu yeniden yakalaması gerekmektedir. Boşanan kadınlar aşağıda sıralanan ve sorunlarla başa çıkmalarında kendilerine hayatlarının her döneminde yardımcı olan içsel güçlerini kullanarak yeniden mutlu bir hayat sürebilirler:

 • Boşanma sırasında eski eş ile ortak arkadaş grubu ile takılmak yerine her derdin anlatılabildiği gerçek dostlar ile yaşanılan acı ve üzüntüyü paylaşmak
 • Ailenin boşanma karşıtı görüşleri sebebiyle onlardan uzaklaşmak yerine onların desteğini alarak hissedilen her duyguyu paylaşmak
 • Eski eşi hatırlatacak eşyalardan, hatıralardan ve çevreden uzaklaşmak
 • Eve kapanmak yerine daha fazla dışarı çıkarak hobilere daha fazla vakit ayırmak
 • Evlilik döneminde vakit bulunamaması nedeniyle yapılamayan aktivitelere vakit ayırmak
 • Kafayı toplamak için tatile çıkmak
 • Alkol ve sigara gibi bağımlılıklardan uzaklaşarak düzenli egzersiz ve dengeli beslenmeye özen göstermek

Boşandıktan Sonra Kadın Nasıl Yeni Bir Hayat Kurabilir?

Boşanma sonrası yeni bir hayat kurmak isteyen kadın öncelikle içerisinde bulunduğu durumu kabullenmeli ve acısını sindirmelidir. Boşanan kadının mutlu olması için öncelikle acıları ile yüzleşmesi gerekmektedir. Erkeklerden farklı olarak kadınlar acılarını kendi içlerinde değil, arkadaşları ve ailesiyle paylaşarak daha kolay sindirmektedirler. Yeni bir hayata adım atmak isteyen kadınlar mutlu olmak için baş etmeleri gereken sorunları çözmenin ardından yeni bir hayata başlangıç yapabilirler. Kendi ayaklarının üzerinde durmak için ekonomik bağımsızlıklarını edinmek yapılacak başlangıç için atılacak ilk adım olacaktır. Ekonomik bağımsızlığı elde etme ile birlikte;

 • Yeni bir stil edinmek,
 • Yeni insanlar tanımak,
 • Yeni yerler keşfetmek,
 • Hazır hissedildiğinde yeni bir duygusal ilişki kurmak

Geçmişte yapılan hataları tekrarlamadan daha sağlam adımlarla güzel ve mutlu bir hayat kurulmasına yardımcı olacaktır.

Boşanan Kadının Mutlu Olması İçin Hangi Evrede Destek Gereklidir?

Boşanan kadınların desteğe ihtiyaç duyduğu dönem boşanmanın hemen sonrası ile boşanmış olmayı kabullenerek yeni bir hayata başlama kararının verildiği süreçtir. Bu süreçte kadınların yoğun olarak hissettiği ve kendilerine zarar veren duyguların aile ve arkadaşlar ile paylaşılmasının yanında psikolojik yardıma da ihtiyaç duyulmaktadır. Zorlu ilk evrede alınan destek ile boşanan kadınlar yeniden mutlu olmak için aşmaları gereken zorlukları kendilerinden daha emin ve hızlı bir şekilde tamamlayarak yeni bir hayata başlangıç yapabilecek duygusal güce sahip olabilirler.

Boşanan Kadın Ne Zaman Evlenebilir?

Boşanan kadının yeniden evlenmesi Türk Medeni Kanunu’na göre en az 300 günlük bekleme süresi sonunda mümkün iken boşanmanın etkilerinin tamamen atılarak yeni bir başlangıca hazır hissedilmesi için daha fazla zamanın geçmesi gerekebilmektedir. Pek çok kadın boşanmanın hemen ardından yaşadıkları toplumsal ve ailesel baskı, ekonomik zorluklar ve statü değişikliği sebebi ile yeniden eski eşleri ile evlenebilmekte ya da farklı kişilerle henüz hazır olmadan evlenerek mutsuz bir evliliğe daha imza atabilmektedirler.

Yeniden evlenme kararını verecek olan boşanmış kadınların öncelikle bitirdikleri evlilikle ilgili tüm kötü hatıraları geride bırakmaları ve duygusal olarak biten evlilikle ilgili herhangi bir beklenti ve hissiyat içerisinde olmamaları gerekmektedir. Mümkünse maddi bağımsızlıklarını elde etmenin ardından evlenme kararı vermeleri tavsiye edilen kadınların yeniden evlenme kararını iyi değerlendirmeleri ve boşanma sonrasında yanında olan aile büyükleri ve arkadaşların görüşlerine kulak asarak yeniden evlenme kararını vermeleri mutlu bir evlilik gerçekleştirebilmeleri için önem arz etmektedir.

Boşanan Kadın Ne Zaman Pişman Olur?

Boşanan kadının pişman olması karşılaşılabilecek bir durumdur ve genellikle evliliği bitirme kararını veren tarafın kadınlar olduğu boşanmalar sonrasında gözlenmektedir. Pişman olma dönemleri boşanmanın etkilerinin yoğun olarak hissedildiği boşanmanın hemen sonrasında yaşanan ilk zamanlar olarak gerçekleşirken pek çok kadının yeniden duygusal yakınlık kurmaya çalışırken yaşadığı olumsuzluklardan hemen sonra gerçekleşmektedir.

Her ne sebeple olursa olsun boşanma kararının doğru nedenlerden dolayı alınmış olması ve verilecek bir şansla evliliğin kurtulmasının mümkün olmadığı durumlar neticesinde gerçekleşen boşanmalar ardından kadınların geçmişe dönük yaşamamaları ve yeni hayatlarında başlangıç yapmakta geç kalmamaları gerekmektedir. Geçmişe takılı kalmak yerine boşanan kadının mutlu olması için yeni hayatına odaklanması ve hayatın kendisine sunduğu tüm güzellikleri doyasıya yaşaması gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu