Boşandıktan SonraEyvah Boşandım

Boşandıktan Sonra Hobi Edinmek Gerekir Mi?

Boşanma davası sonrası hobi edinmek alınacak en iyi kararlardan bir tanesidir. Boşanmak çoğu kişi tarafından elbette olumsuz bir deneyim olarak algılanacaktır. İnsanlar boşanmak için evlenmezler. Hep mutlu olacaklarını düşünürler. Boşanma gerçekleştiğinde bu nedenle kişiler öfke, hayal kırıklığı gibi bir takım olumsuz duygular ve düşünceler ile dolarlar. Ancak boşanma her ne kadar size kötü görünse de bu durumu kendi avantajınıza çevirebilirsiniz. Kendinizi kötü hissediyorsanız, iyi hissetmek için bir şeyler yapmanız gerekir. Hobi edinmek kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Mutsuzluğunuz, hayal kırıklığınız, boşanmanın verdiği bütün o olumsuz duygular aslında hayatınızda bir katalizör olarak görev yapacaktır. Bu sayede kendinizi geliştirebilecek, değer katabilecek yeniden mutlu olabileceksiniz.

Kendinizi Yeniden Keşfedin

Boşanma davası sonrasında kendinizi yeniden keşfetmek için kendinize izin verin. Neden hoşlanırsınız? Ne yapmayı seversiniz? Spor, müzik, sanat, tarih, el işi vb. gibi alanlardan hangisi ilginizi çeker? Evlilik içinde belki de evliliğin gerektirdiği sorumluluklar yüzünden kendinize vakit ayıramadınız. Ancak şimdi boşandınız ve kendinize yatırım yapmanın fırsatını yakaladınız! Kendinizi yeniden keşif etmenin, yeni şeyler denemenin ve farklı alanlarda hobiler edinmenin tam zamanı!

Olumlu Olun

Boşanma davası bittikten sonra elbette mutlu olmanızı beklemiyoruz. Ancak olumlu olun. Boşanmanın iyi taraflarını görün. Bu iyi taraflardan bir tanesi kendinize daha çok zaman ayırma imkanına sahip olmanız. Bu da hobiler edinmeniz için doğru zamanı yakaladığınızı göstermektedir. Önceden eşiniz için ayırdığınız zamanı şimdi hobiler için ayırabilirsiniz. Üstelik önünüzde sayısız seçim imkanı var. Farklı alanlarda seçim yaparak hepsini deneyebilirsiniz.

Spor Yapın

Boşanmak size zaten mental anlamda zarar verdi. Bir de fiziksel anlamda zarara uğramayın. Fiziksel anlamda sağlıklı ve dinç olmak için spor yapmanız şart. Düzenli olarak her gün spor yapın. Elbette spor yaparken sağlığınızın buna uygun olduğundan emin olun. Kilonuz, yaşınız ve genel sağlık durumunuza uygun spor yapmalısınız. Spor süresini de bu etmenlere göre belirlemelisiniz. Spor yapmanız size sadece fiziksel katkılar sunmakla kalmaz. Aynı zamanda mental olarak da katkı sağlar. Kendinizi spor yaptıktan sonra çok daha iyi hissedersiniz. Stres sizden uzaklaşır. Olumlu düşüncelere sahip olmak kolaylaşır.

Sanatla Kendinizi İfade Edin

Boşanma depresyonu için en iyi ilaçlardan bir tanesi de sanattır. Sanat derin ruhlardan ortaya çıkar. Kimi zaman üzgünlük, kimi zaman sevinç, kimi zaman diğer güçlü duygular sanatın yakıtı gibidir. Bu duygular olmasaydı bu gün dünya üzerinde sanat diye bir şey olmazdı. Siz de boşandığınız için güçlü duygular hissediyor olmalısınız. Belki beklentileriniz karşılanmadığı için hayal kırıklığına uğradınız. Belki de üzüldünüz. Belki çok sinirlendiniz. İşte bütün bu duyguları renklerle, çizimlerle ifade edebilirsiniz. Duygularınızı sanatın yaratıcısı olarak kullanın!

Kendinizi Öğrenmeye Adayın

Boşanma stresi beyin çalışma fonksiyonlarının zarar görmesine neden olur. Stresin olduğu yerde doğru çalışma yoktur. Stres en büyük düşmandır. Bu nedenle stresten uzaklaşmak ve bu tahrip edici etkiyi ortadan kaldırmak adına yeni şeyler öğrenmeniz gerekir. Örneğin yeni bir dil öğrenmek beyninizin çalışma kapasitesini genişletecektir. Stresin verdiği zararlı etki ile öğrenme etkisi birbirini dengeler. Bu sayede bilişsel anlamda zarara uğramamış olursunuz. Öğrenebileceğiniz dilden başka çok şey var. Müzik aleti çalmayı öğrenebilirsiniz, tarih öğrenebilirsiniz, özel bir yetenek öğrenebilirsiniz, resim çizmeyi öğrenebilirsiniz. Ucu bucağı olmayan bir dünya seçeneğiniz olduğundan karar vermekte zorlanmayacaksınız. Mutlaka sevdiğiniz bir şeyler olmalı!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu