Boşandıktan Sonra

Boşandıktan sonra normal hayatıma nasıl dönerim?

Boşanmaların ardından düşülen boşluk ve bu boşluktan yeni bir hayat çıkarabilmek için kendinize zaman vermeniz, aceleci olmamanız ve belki de uzun zamandır aradığınız şefkati kendi içinizde bulmanız gerekiyor olabilir.

Merkezinize Kendinizi Alın

Evliliklerin süresi ve karşı tarafla yapılan paylaşımların yoğunluğu sebebiyle, boşanma tecrübesini yaşamış pek çok kişi tekrar hayata tutunamayacağını düşünebilir. Ancak hala hayatta olmak demek, hala yapılabilecek şeyler var demektir. Yapılması gereken ilk ve en önemli şey ise merkezinize kendinizi almaktır.

Bir uçakta olduğunuzu ve uçağın bir sebeple sallandığını düşünün. Görevli sizden önünüzde açılan kapaklarda bulunan oksijen maskelerinizi önce kendinize, bu kişi çocuğunuz bile olsa, sonra yanınızda oturan kişilere takmanızı isteyecektir. Bu bencilce bir hareket değildir. Aksine kendinize yardım edemezseniz kimseye yardım edemeyeceğinizi en net anlatan örnektir. Bu sebeple öncelikle kendiniz için yaşamanız gerektiğini unutmamanız önemli. İnsanların sahip olduğu duygular akışkandır ve çok âşık olunarak evlenilen bir partner bile eski bir dost olarak kalabilir. Merkezinize kendinizi aldığınızda, aslında o insanların hayatlarınızda birer misafir olduğunu ve memnun ya da mutlu etmeniz gereken tek kişinin kendiniz olduğunu da fark edeceksiniz.

Dostlukları Onarma Vakti

Özellikle uzun süreli ilişkilerde ve evliliklerde partnerlerin kendi çevrelerinden koparak iki kişilik dar bir alana sıkışmaya çalışması pek çok problemi de beraberinde getirir. Evliliğiniz sırasında siz de dostluklarınızdan bir bir uzaklaştıysanız, onların gerçek yerini ve sizin için ifade ettiklerini hatırlamanız gerekiyor olabilir. Özellikle belli bir yaştan sonra dostluk kurmak ve bir insan için özel olmak daha da zor olabilir. Bu sebeple eski dostlukları onarmak ve onların da sizi onarmasına izin vermek iyi bir iyileşme yolu olacaktır.

Özellikle böyle zamanlarda yalnız kalmak içinden çıkmakta zorlanabileceğiniz fikir ve duygularla yalnız başınıza boğuşmak da demektir. Bırakın dostlarınız elinizden tutsun ve zor günleri beraber atlatın. Ünlü İngiliz takımı Liverpool’un ve dünya kadın hareketinin sloganı “Asla yalnız yürümeyeceksin” sözünü düşünün. Bu sözü dünya üzerinde bilmeyen ve hayatının bir döneminde bu sözün anlattıklarında güç bulmayan kişi sayısı belki de bir elin parmaklarını geçmez. Siz de asla yalnız yürümek zorunda olmadığınızın farkına varın.

Kendinizi Suçlamayın

Ayrılıkların ve boşanmaların ardından, birinin kendisine yapabileceği en büyük kötülük belki de kendisini suçlamak olacaktır. Zaten partnerlerin, ailelerin, akrabaların ve geniş çapta bakıldığında toplumun, yaralı ve zararlı evlilikleri devam ettirme konusunda gösterdikleri ısrar, bir süre üzerinizde baskı ve suçluluk duygusu yaratmaya yetecektir. Bu sebeple sizi suçlayan, ayıplayan ve sorunları çözmek yerine üstünü örtmeyi marifet sanan kişilerin arasına siz de katılarak kendinize haksızlık etmeyin.

Her duygunun o ana ait olduğunu unutmamanız da size yardımcı olacaktır. Seneler önce, seneler önceki siz seneler önceki partnerinize âşık oldunuz, şimdi kendine ve ayrıldığı eşine öfke duyan kişi de şu ana ait sizsiniz. Bu sebeple, duyguları içinde bulunduğu anlarda yaşamak, bastırmamak ve bunları tüketip yolunuza öyle devam etmek daha sağlıklı olacaktır.

Hayattan Saklanmayın

Çoğu kişi uzun süreli bir ilişkinin ya da evliliğin içinde bulunduğu süre içerisinde, partneri ile kurduğu hayat planında, kendi hayallerini yok saymaktadır. Hayalinizi kendinizden bile saklayacak durumda olduğunuzu düşünüyorsanız, uzun zamandır kendinizi bastırmışsınız demektir. Olmak istediğiniz insan ve yaşamak istediğiniz hayat için kendinizi keşfetme fırsatınız varsa, bu duyguları geri doğru bastırmanız uzun vadede huzurlu olmanızı da engelleyebilir. Bu sebeple hayat karşısında daha fazla saklanmamanız en iyisi olacaktır. Yaptığınız her eylemi kendiniz için yapıyor olmak da öz saygı ve sevginizi onarmanız için bir fırsat sunabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu