Boşandıktan Sonra

Boşandım, Ama Hatalı Olduğumu Anladım!

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre boşanan kişilerin yüzde 21’lik kısmı, 5 yıl içinde boşandıklarına pişman oluyor. Ünlü araştırma şirketi tarafından yapılan araştırmaya 867 boşanmış çift katılmış ve yüzde 21 oranında ayrılık kararından sonra pişmanlık yaşadıkları belirlenmiş. Türkiye’de de özellikle son yıllarda boşanma oranları hızla artmaya devam ediyor. Dünyada son yıllarda en çok boşanmanın olduğu ülkelere bakıldığında listenin ilk sırasında yer alan İngiltere’nin ardından Türkiye’nin öne çıktığı görülüyor. Boşandıktan sonra hatalı olduğunu anlayıp pişman olan kişilerin sayısı da doğal olarak buna paralel bir şekilde artıyor.

Her ne kadar evliliği çok önemseyen bir toplum olmamıza rağmen, boşanma kararı alırken sonuçlarını ne kadar düşünüyoruz? Evliliğe büyük bir hayal ve umutlarla başlayıp, evliliğin dinamikleri içinde olan zorluklarda çabucak pes mi ediyoruz? Pek çok kişiye evlenme fikri artık zor ve katlanılamaz gibi gelmeye başlıyor. Boşanma kararlarının da pek düşünmeden alındığı bir ortamda kimse kimsenin nazını sıkıntısını çekmeye gelemiyor. Eski zamanlardaki evliliklerde olduğu gibi eşlerin birbirlerine vefa göstermesi ise günümüzde tam anlamıyla demode olmuş durumda diyebiliriz.

“Evliliğim Aslında Bitmeyebilirdi”

Boşanmaların yoğunlaştığı yıllarda boşanan kişilerin evliliklerini sonlandırmalarının ardından pişmanlık yaşadıkları da görülüyor. Hatta belirli bir olgunluk seviyesine erişmeden, büyük bir hevesle evlenen kişiler ya da boşanma öncesi ilişki içinde çok acı çektiklerini düşünenler, çok çabuk boşanma kararı alıyor. Evliliğin getirdiği dinamikler arasında yer alan sıkıntılara olgunlukla göğüs geremeyen çiftler, yaşadıkları acıların tazeliği ile hemen boşanma kararı alabiliyor. Ancak bu acıların dinmesinin ardından ayrılık kararı pek çok kişinin kafasına dank edebiliyor. Bu durumda boşanma sonrası pişmanlık sendromları ve psikolojik sıkıntıları baş göstermeye başlıyor.

Evlilik sürecinde eşler arasında yaşanan sıkıntı ve problemlere, boşandıktan sonra uzaktan ve sakin kafayla bakan kadın ve erkekler zaman zaman “evliliğim aslında bitmeyebilirdi” sözünü söyleyebiliyor. Çünkü evliliğe yansıtılan sorunları kendi içlerinde çözüme ulaştıran kadın ve erkekler, bu sorunların nihayetinde boşanmaya yol açabilecek kadar büyük olmadığını, birlikte olunabilseydi kolaylıkla üstesinden gelinebileceğini fark ediyor. Ancak iş işten geçmiş olduğu için yaşanan pişmanlık büyük bir kasvet halinde insanların üzerine yapışıp kalıyor.

İyi Eş Bulmak Boşanmaktan Zor Hale Geldi

Günümüzdeki evlilik süreçlerine bakıldığında, iyi ve uygun bir eş bulmak, boşanma kararını almaya göre daha zor bir süreç haline geldi. Boşanan çiftler, bir süre sonra başka birileriyle evlenseler bile şimdiki eşlerini eski eşleri ile mukayese etmekten kendini alamıyor. İşte bu durumlarda bazen boşandıkları eşlerinin şimdikine göre pek çok artısını daha net görebiliyor. Bu sefer de yeni ilişkileri ve evlilikleri konusunda şüpheye düşen çiftler problemler yaşamaya başlıyor. Bu durum da boşanma sonrası hatalı veya pişman olduğunu anlayan yığınla insanın ortaya çıkmasına neden oluyor.

Tepkisel olarak tanımlanan boşanmalarda yaşanan pişmanlıkların daha ağır ve yoğun yaşandığı biliniyor. Eşine tepki göstermesi nedeniyle ani bir kızgınlıkla boşanma kararı alan kişi, boşandıktan sonra tepkisi geçince sular durulunca pişmanlık yaşamaya başlıyor. Hatta boşandığı eşi yeni biriyle evlilik yaşarsa bu durumda pişmanlık girdabının karanlık koridorları kişiyi iyice içine hapsedebiliyor.

Boşanma Kararında Hataya Düşmemek

Eşler arasında boşanma olmasına rağmen duygusal ilişki tükenmemişse ve aşırı duygulardan, tartışmalardan sonra boşanma olmuşsa pişmanlık gelişebiliyor. Gerçeğe bakıldığında ise ne yazık ki son pişmanlık fayda etmez. Evdeki hesap her zaman çarşıya uymaz. Bu yüzden boşanma kararı verilirken çok iyi hesaplama yapmak ve boşanma üzerine düşünmek gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu