Boşandıktan Sonra

Boşandım, Psikolojim Bozuldu, Ne Yapmalıyım?

Boşanma davası sonrası psikoloji zarar görebilir. Özellikle boşanma nedeni olarak aldatma vb. sorunlar varsa, aldatılan taraf için ayrılmak çok sancılı bir süreç olabilir. Boşanmak kimsenin hoşuna gitmez. Herkes yuvasını ömrünün sonuna kadar sürsün diye kurar. Ayrılmak acıdır. Hayal kırıklığına uğramanıza neden olur. Hoşça kal demek kimi zaman zor gelebilir. Sorunlar yaşam kalitenizi düşürebilir. Boşanmak belki de tek seçenek kaldığı için boşanmış olabilirsiniz. Boşanma davası sonrasında kendinizi toplamanız gerekir. Depresyona girmek, elinizi ayağınızı dünyadan çekmek, stresli ve öfke dolu olmak iyi gelmeyecektir. Bunun yerine gelin sizin için düzenlediğimiz önerilerimize kulak verin.

Pozitif Taraftan Bakın

Boşanma davası sonrasında artık yeni bir hayata başlamanız gerekir. Artık kocanız ya da karınız eşiniz değildir. Hayatınızda büyük bir değişiklik meydana gelmiştir. Olanı kabul edip, olanların iyi tarafını yakalamanız gerekir. Durup dururken kimse boşanmak istemez. Boşanma varsa neden de var demektir. Belki tartışmalar, kıskançlık, ihanet, uyumsuzluk gibi nedenlerden dolayı boşandınız. Artık hayatınızda bu olumsuz durumlar olmayacak. İşin iyi tarafı daha huzurlu ve olumlu bir hayat yaşayabileceksiniz. Boşanmanız sizi bu sorunlardan özgür kıldı.

Kendinizi İfade Edin

Boşanma psikolojisi aslında genellikle kişilerin kendini ifade etmemesinden ortaya çıkıyor. Yani kişiler kendilerini ifade etmedikleri için içlerini olumsuz bir takım duygularla dolduruyorlar. Bu duygular ve düşünceler onların zehirlenmesine neden oluyor. Bu tıpkı sürekli karbondioksit solumak gibidir. Kötü düşünceleri ve duyguları devamlı solumaya devam edersiniz. Oysa bu düşünceler ve duygular sizden uzaklaşmalıdır. Bırakın bunlar içinizden çıksın. Nasıl mı? Kendinizi ifade edin. Ancak bunu yaparken yıkıcı olmayın. Şiddete ve küfür gibi yollara başvurmayın. Sadece yapıcı bir şekilde kendinizi ifade edin. İçinizden kötülükler çıktığında çok daha iyi hissedeceksiniz.

Kendinize Güvenin

Boşanmak insanların kendilerini yalnız hissetmelerine neden olabilir. Özellikle ilk boşandığınız zaman ve uzun bir ilişkiden çıktıktan sonra kendinizi bir başınıza ve güçsüz hissedebilirsiniz. Bu duygular tamamen normaldir. Ancak bu duyguların sahte olduğunu anlamanız ve kendiniz için mutlu bir hayat yaratmanız gerekir. Kendinize bu süreçte güven duyun. Çünkü siz sandığınızdan çok daha güçlüsünüz. Eşiniz olmadan önce de vardınız ve harika şeyler başardınız. Şimdi daha harika şeyleri başaracaksınız. Hem de eşinizin maddi ya da manevi desteği olmadan bunları yapacaksınız!

Hobiler Edinin

Boşanma sonrası süreci olumluya çevirmek isterseniz, yapabileceğiniz en harika şeylerin başında hobi edinmek geliyor. Sanattan tarihe, müzikten sinemaya kadar aklınıza gelen her alanda yeni hobiler deneyebilirsiniz. Daha önceden belki de zamanınız olmadı. Belki de bu zamanı eşinizle geçirmek için kullanıyordunuz. Şimdi ise zaman tamamen size ait. Bu zamanı kendiniz için en iyi olacak şekilde kullanabileceksiniz. Ufkunuz açılacak. Yeni yetenek elde edeceksiniz.

Sosyal Olun

Boşanma sonrası süreçte kendinizi eve kapatmanız, insanlardan kendinizi soyutlamanız, arkadaşlarınızın telefonunu bile açmamanız iyi bir yaklaşım değildir. Eğer sosyal desteğiniz olmazsa ve gelen destekleri de reddederseniz bu süreçte daha çok zorlanacağınızın garantisini verebiliriz. İnsanlara kendinizi kapatmayın. Evet boşandıktan sonra yaşadığınız yoğun duygular nedeniyle içinizden bir şeyler yapmak gelmiyor olabilir. Boşanma davası artık geride kaldı. Önünüze bakmanızın zamanı geldi. Olanları geçmişte bırakın. İçinizden gelmese bile dışarı çıkın, insanlarla konuşun, size yapılan teklifleri hemen geri çevirmeyin. Göreceksiniz ki dünyada boşanan tek kişi siz değilsiniz ve asla olmayacaksınız. Durumunuzu normal görmeye başlayacaksınız. İnsanların önerisini dinleyeceksiniz. Kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu