Boşandıktan Sonra

Boşanma Sonrasında Evrakların Yeniden Çıkarılması

Boşanma kayıtlarının nüfusa geçmesi için boşanma kaydının temyiz edilmesi yani kesinleşmesi gerekmektedir. Boşanma kararı Yazı İşleri Müdürlüğünden çıkarak Nüfus Müdürlüğüne belirli bir süre içinde iletilmektedir. İllerin Nüfus Müdürlükleri boşanma durumunu kayda geçebilmek için online sistemden yararlanmaktadır. Online işlemler, sonuçların hızlı bir şekilde açıklanmasını ve sistemde görülebilmesini sağlamaktadır. Boşanma kararının nüfusa işleyip işlemediğini öğrenmek için herhangi bir nüfus müdürlüğüne gidebilir ve kaydınızı öğrenebilirsiniz.

Boşanma Sonrasında Nüfus Kaydı Üzerinde Herhangi Bir İşlem Yapılmalı Mıdır?

Boşanma işlemleri bir duruşma sonrasında kısa sürede gerçekleşebilmektedir. Boşanma sonrasında son durum Nüfus Müdürlüklerine doğrudan iletilmektedir. Bu işlemin gerçekleşmesi için herhangi bir ücretin ödenmesine gerek bulunmamaktadır. Cüzdana kayıt işlenmesi otomatik bir şekilde gerçekleşmektedir. Geriye yalnızca gidip yeni nüfus kartı almak kalacaktır.

Boşanan Kişilerin Nüfus Cüzdanlarının Özellikleri

Bundan birkaç yıl önce pembe ve mavi renklerde çıkarılabilen nüfus cüzdanları vardı. Bu cüzdanların üzerinde kişilerin medeni hallerini göstermek amacı ile evli ya da bekâr yazardı. Ancak yeni kimlik kartlarında böyle bir durum söz konusu değildir. Kanunun değişmesi ile birlikte evli ya da dul gibi ifadeler kimlik üzerinden kalkmıştır. Kişilerin hayatlarında yer alan medeni haller yalnızca nüfus kayıt örneklerinde görüntülenebilmektedir. Boşanma statüsünde açıklama bu örneklerde net olarak belirtilmektedir.

Boşanma Sonrasında Kadınların Kişisel Durumları

Boşanmaya maruz kalan kadınlar evlenme sonucu elde ettiği kişisel durumları koruyabilmektedir. Ayrıca kadınların evlenmeden önce kullandığı soyadını yeniden alma hakları da bulunmaktadır. Kadınların evlenmeden dul olması durumunda kızlık soyadının yeniden kullanılabilmesi için bazı prosedürler gerekmektedir. Bu prosedürler arasında hâkimlerin kararı da yer almaktadır. Kadınların evli iken kullandıkları kocalarının soy isimlerini kullanmaya devam etme hakları da bulunmaktadır. Kadının eşinin soyadı üzerinde bir menfaati olması ya da karşı tarafa onun soy adını kullanmanın zarar vermemesi durumunda hâkim kadın lehine sonuç alabilmektedir. Kadınların eski eşlerinin soy isimlerini kullanmak istemelerine eşlerinin karşı çıkması durumunda süreç yeniden dava olarak ele alınabilmektedir.

Kanuni Bekleme ve Aile Kütüklerine İşleme Durumları

Aile birliğinin bozulmasının ardından tek taraflı ya da iki taraflı olarak boşanma davası açılabilmektedir. Boşanma davası sonucunda 300 günlük bir bekleme süresi bulunmaktadır. Kanuni bekleme süresi bu 300 günlük zaman dilimini kapsamaktadır. Aile kütüklerine işleme boşanma sonrasında iki ayrı örnek ile gerçekleşmektedir. İşlemin tamamlanabilmesi için Nüfus Müdürlüklerine gidilmesi gereklidir.

Evlat Edinen Kadının Boşanma Durumunda Soyadı

Bu konu hakkında Türk Medeni Kanunu içerisinde madde bulunmaktadır. Maddeye göre evlat edinen kadının boşanması durumunda üç farklı seçenekten yararlanılmaktadır. Bu seçenekler aşağıdaki maddelerde açıklanmıştır:

  • İlk seçenek kadınların evlat edinmeden önceki soyadına dönebileceğidir.
  • Kadınlar ikinci seçenekte evlat edinen kişinin soyadını kullanma hakkına sahiptir.
  • Son seçenekte ise kadının eski kocasının soyadını taşıyabileceğidir.

Seçenekler kadın tarafından seçilse de son kararı mahkeme vermektedir.

Ünlü Kadınların Boşanması Durumunda Soyadı Durumu

Kadınların eşlerinden boşanması durumunda hem baba soyadlarını hem de eski eşlerinin soyadlarını kullanma hakları bulunmaktadır. Mahkeme tarafından kocasının soyadını taşımaya izin verilen kadın, eski soyadı ile hayatını idame ettirebilmektedir.

Boşanmanın İptali Durumunda Nüfus Kaydında Son Durum

Boşanma davasının iptal edilmesi durumunda kadının nüfus hali otomatik olarak kocasının hanesine iletilmektedir. Bu süreç boşanma davasının işlem görmemesi durumunda da aynı ilerlemektedir. Hane iletilmesi sonucunda kadınlar yeniden eşlerinin soyadlarını almaktadır. Kadınların kızlık soyadlarını kullanmak istemeleri durumunda kendi soyadlarının kayıtları da yapılabilmektedir.

Mahkemede boşanmanın iptali ile ilgili işlenen kararlar aile kütüklerine iletilmektedir. Yazı işleri bu kararları iki örnek şeklinde hazırlamaktadır. Yabancı uyruklu kişiler evli ise Türk tarafın kaydı açılmaktadır. Bazı insanlar boşanmış olmalarına rağmen hala sistemde evli olarak görünebilmektedir. Bu durumun en temel nedeni kararın tebliğ seviyesine ulaşmamasıdır. Yani kesinleşmeyen kararlar sisteme aktarılmamaktadır. Tebliğ için gereken yazılı talep, ortalama iki ya da üç hafta içinde kesinleşmektedir.

Boşanma sonrasında sonuç için hâkim gerekçe ile bir karar hazırlamaktadır. Bu karar kişilerin evliliklerinin sonlanıp sonlanmaması ile ilgili net kararlar vermektedir. Karar içerisinde ret yazıyor ise mahkemenin reddedildiği, kabul yazıyor ise boşanmanın gerçekleştiği anlaşılmaktadır. Çıkan sonucun tebliğ edilmemesi durumunda kendiliğinden düzelme gibi bir durum söz konusu değildir. Bu karara olan tepkinin kuruma gidilerek sitemkâr davranışlar ile belirtilmesi de olumsuz sonuçlar meydana getirecektir.

Boşanma Sonrası Yeni İlişki İçin Doğru Zaman Var Mıdır?

Boşanma sonrası dönem pek çok insan için zor atlatılmaktadır. Uzun bir birliktelik sonucunda bir anda yapılan ayrılık, her iki tarafın da dengesini sarsacaktır. İki kişinin birbirine karşı olan anıları, alışkanlıkları, hediyeleri unutmak kolay değildir. Bu nedenle sürecin atlatılması için insanlar hayatlarında yeni birilerine ihtiyaç duyabilmektedir.

Boşanma sonrası yeni ilişki için doğru zaman var mıdır gibi sorular boşanan çiftlerden sıklıkla gelmektedir. Boşanan insanların yeni birine kalbini açması için net bir süre bulunmamaktadır. Ancak insanların kendilerine biraz zaman vermesi en doğrusu olacaktır. Bunun nedeni ruhsal olarak bunalıma düşen ve uzun zamandır hissetmediği kadar yalnızlık çeken her insanın hata yapmaya meyilli olmasıdır. Hatalar, yeni ilişki ve insan seçiminin de hatalı olmasına neden olacak ve sonuçta da yeniden ayrılık meydana gelecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu