Boşandıktan SonraEyvah Boşandım

Boşanma Süreci En Kolay Nasıl Atlatılır?

Boşanma sürecinin her iki taraf için de kolay bir şekilde atlatılması için ilk aşama boşanmanın kabullenilmesidir. Kabul edilen boşanma, insanların sürece daha kolay adapte olmasını sağlayacaktır. Aynı evde yaşayan, çocukları olan ve daha pek çok ortak anıları bulunan eşlerin boşanma sürecine alışması zor olabilmektedir. Ortak arkadaşların gelmesi, iki tarafın da hoşlandığı bir filmin vizyona girmesi gibi basit faktörler bile kişilerin hayatlarında zorluklara neden olabilmektedir. Ruhsal olarak bunalıma giren eşler neden boşandıklarını kendilerine sorup duracaktır. Bu süreç kişilerin süreci atlatmaya karar vermemesi durumunda kısır bir döngü halinde devam edecektir. Bu durum her iki taraf için de oldukça yorucu ve yıpratıcıdır. Dolayısı ile insanlar kendilerini ruhsal çıkmaza sokmak yerine kendilerine daha çok vakit ayırabilecekleri şekilde davranır ise her şey daha kolay olacaktır.

Kendinize Vakit Ayırın

Boşanmak, insanların bir anda iki kişi yaşadıkları evde tek kişi yaşamaya başlaması demektir. Boşanmak, insanların bir arada yemek yedikleri masada tek kişi oturmayı gerektirmektedir. Böyle bir durumda insanların ruhsal çıkmazları kaçınılmazdır. Ruhsal çıkmazdan uzaklaşmak ancak bireylerin kendilerine vakit ayırması ile mümkündür. Sürekli olarak ayrılığı ve boşanma işini düşünmek kişileri zor duruma sokuyor ise ilk olarak bu düşünce kenara atılmalıdır. Ardından da bireylerin kendilerinin tek başlarına da var olabileceklerini hatırlamaları gerekmektedir. Kendine vakit ayıran insanlar çok daha güçlü bir şekilde yağa kalkmakta ve süreci çok daha hızlı bir şekilde yürütmektedir.

Hobilerden Destek Alın

Gerek kadın gerekse de erkeğin hayatlarına yeni aktiviteler alması ruhsal açıdan çok iyi gelecektir. Boş zamanının çok olmasından dolayı eski eşini durmadan düşünen ve hatta sevdiğini sanan insanlar bulunmaktadır. Bu düşünce bir yanılsamadan ibarettir. Zamanın daha iyi kullanılabileceğini bilen insanlar hobilerin akıllarına gelmesini engelleyecektir. Bu sayede ayrılan tarafın sevildiği hissi de akıldan silinebilmektedir. Hobilere ayrılan vakitler boşanma sonrası dönemin daha kolay atlatılabilmesine katkıda bulunacaktır. Bireylerin yapabilecekleri hobiler arasında pek çok seçenek yer almaktadır. Spor dallarından yemek çeşitlerine, kozmetikten el boyamasına kadar pek çok seçenek insanlara iyi gelecektir. Artık siz de boşanmayı ve bunun yarattığı travmaları düşünüp durmaktan uzak kalmalısınız. Hem kendiniz hem de varsa çocuklarınız için bu sürecin en hızlı şekilde atlatılması son derece önemlidir. Eski eşin unutulması için yapılabilecek aktiviteler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Her gün düzenli olarak egzersiz yapmak insanların mental olarak rahatlamasına yardımcı olacaktır.
  • Sevilen müziklerin dinlenmesi, kafanın rahatlamasını ve olumsuz düşüncelerden uzaklaşmasını sağlayacaktır.
  • Karaoke yapılarak eğlenceli dakikalar geçirilebilmektedir. Karaoke birden fazla kişi ile yapılıyor ise aynı zamanda insanları sosyalleştirebilmektedir.
  • Bireylerin kendilerini ruhsal durumlarından dolayı dış çevreden soyutlaması son derece mantıksız bir harekettir. Bu nedenle asla yapılmaması gerekmektedir.
  • Hayvanların beslenmesi de boşanma sonrasında hobiler arasında yer almaktadır.
  • Yeni insanlar ile tanışmak, eski insanların daha kolay silinebilmesini sağlayacaktır.
  • Sosyallik kazanmak insanlara bedenen ve ruhen iyi gelen bir durumdur. Hangi konuda olursa olsun dışarı çıkmak ve birileri ile iletişim kurmak sizleri çok daha iyi hissettirecektir.

Meşgul Olun ve Süreci En Hızlı Atlatmaya Bakın

Boşanma süreci eğer çok fazla üzerinde düşünülür ise iki tarafı da yıpratıcı olabilmektedir. Bu nedenle sürecin atlatılmasında boşanmanın çok önemli bir yere getirilmemesini sağlamak da yer almaktadır. Boşandıktan sonra hala karşı tarafı düşünen insanlar için süreç daha zor gelecektir. Bu insanların karşı tarafı düşünmesinin en temel nedeni, yeterli vakitlerinin olmasıdır. Vakti çok olan insanların hayatlarındaki nelerin daha önemli olduğunu anlaması için belirli bir süreye ihtiyaçları vardır. Kariyeri, çocukları ya da sosyal yaşamları eski eşlerini düşünmelerine engel olacak şekilde ayarlanmalıdır. Bu durum meşgul olmayı ve süreci daha kolay atlatmayı sağlayacaktır. Sonradan dahil edilecek aktiviteler ya da hobiler insanların meşgul olma düzeylerini artıracaktır. Enerjinin eski insanlara verilmesindense yeni insanlara ayrılması çok daha iyi hissettirecektir. Bireyleri üzen şeyler her ne ise bu durum kısa sürede çözülmeli ve hayatın dışına atılmalıdır. İyi gelen şeylerin sevilmesi, kişilerin kendilerine yapacakları en büyük iyiliktir. Yalnızca kötü gelen şeylerde değil kötü insanlardan uzaklaşmak da insanların ruhsal sağlığını yerine getirecektir.

Arkadaşların Genişletilmesi İşe Yarayacaktır

Boşanma sonrasında çevrenin genişletilmesi insanların gerçekte kim olduklarını daha kısa sürede hatırlamalarını sağlayacaktır. Dünyada eski eşlerinden çok daha iyi insanların olduğu gerçeği bireylerce kabul edilmelidir. Bu durum kişilerin eski eşlerini daha kolay atlatabilmesini sağlayacaktır. Şimdiye kadar at gözlükleri ile çevresine bakan ve devamlı eski eşini düşünen insanlar bu aşamadan sonra gözlükleri çıkararak çevresindeki güzellikleri görmelidir. İnsanların eski eşlerini dünyanın en iyisi, en güzeli ve en yakışıklısı sanması belirli bir süre devam etmektedir. Ancak zaman içerisinde bu durumun atlatılması her iki taraf için de daha iyi olacaktır. Çevrenin genişletilmesi, eşlerin birbirlerinden daha kolay kopmasını ve daha mutlu olmayı sağlayacaktır.

Özet ile; boşanma süreci hem kadın hem de erkekler için zor bir süreçtir. Sürecin kolay atlatılması için arkadaş çevresinin genişletilmesi gerekmektedir. Bireyler kendilerine zaman ayırarak ve hayatlarındaki önemli şeyleri bularak da eski eşlerini düşünmeyi bırakabilmektedir. Bu süreçte hobilerden destek alınması iyi olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu