Boşandıktan Sonra

Boşanma Süreci Psikolojik Olarak Nasıl Atlatılır?

Boşanma sürecini atlatmak hem erkekler hem de kadınlar için oldukça zor olabilir. İnsanlar biten ilişkilerinin ardından uzun süre yas tutabilirler, depresyona girebilirler, uzun bir süre kendilerine gelemeyebilirler ve daha pek çok kötü duyguları durumları yaşayabilirler. Oysa boşanma herkesin başına gelebilecek bir olaydır. Ayrıca ne üzülmeniz, ne depresyona girmeniz ne de hayatını mahvetmeniz gerekiyor. Güçlü olun. Kendinizi toparlayın. Bu süreci kötü bir şekilde geçirmeniz gerekmiyor. Öfke, kızgınlık, kin ve buna benzer kötü duygular olmadan da boşanma sürecini atlatmanız mümkündür. Aşağıdaki önerilerimizden faydalanarak bunu nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Affetmek Erdemdir

Boşandıktan sonra affetmek pek çok insan için zor olabilir. Öfke ve kızgınlık duygularının arasında kişilerin af duyması kolay değildir. Ancak affetmekle birlikte gelen harika rahatlığı öğrendiğiniz zaman affetmek size çok daha kolay gelecek. İnsanlar her ne kadar affetmeyi unutmak olarak düşünse de, aslında affetmek unutmak anlamına gelmez. Sadece affettiğiniz zaman kendinizi kurban durumuna düşürmekten kurtarmış olursunuz. Affetmediğiniz zaman içinizde bir yük kalır. Bu yük sizin kendinize zarar verir. Bu nedenle karşınızdaki insan her ne yapmış olursa olsun onu affedin ve içinizdeki kötü duyguların yok olmasına izin verin. Kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Her Şeyi Kontrol Edemeyeceğinizi Bilin

Hayatta her şeyi kontrol etmek mümkün değildir. Karşıdaki insanın yaptıkları her ne olursa olsun, bunları kontrol etmek sizin elinizde değildir. Aldatma, yalan, ihanet vb. gibi bütün eylemler karşı tarafın aslında kendine yaptığı şeylerdir. Sizler bu eylemleri kontrol etme sorumluluğu ya da gücünde değilsiniz. Bu nedenle karşıdaki insanın yaptığı kötü bir şey için kendinizi üzmeyin. Bu onlarla ilgili bir durumdur sizinle ilgili değil. Her şeyi kontrol edemediğinizi anladığınız zaman boşanma sürecini kolay atlatmak mümkün olacak. Siz kendi kontrol edebileceğiniz durumlara odaklanın yeter!

Eğlenceli Planlara Yer Ayırmayı İhmal Etmeyin

Boşanma sürecinde eğlenceli planlar yapmak size şu an çok ters geliyor olabilir. Ancak aslında eğlenceli planlar için asla geç değil. Boş bir takvime bakmanız kendinizi daha depresif hissetmenize neden olur. Boşanma süresinde depresif hissetmek çok yaygın karşılaşılan bir durumdur. Bu hislerden kurtulmanız için en büyük yardımcınız eğlenceli planlar olacak. Aktif olmanız, sosyalleşmeniz, eğlenceli planlar içinde dahil olmanız boşanma süresinde kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak. Bu süreçte yeni insanlarla tanışmayı ihmal etmeyin. Mutlaka yeni yerlere gidin. İletişim için açık olun.

Anılara Veda Etmenin Tam Zamanı

Boşanma sonrasında anılara veda etmek size zihinsel anlamda çok iyi gelir. Birini unutmaya çalıştığınız sırada her yerde onun eşyalarını ve onun anılarını görmek zorlayıcı olur. Bir yandan onu unutmaya çalışırken her şey size onu hatırlatabilir. Özellikle boşanmanın gerçekleştiği ilk zamanlar yoğun bir şekilde anılara geri dönüş yaşanır. Bu nedenle işinizi kolaylaştırmanız gerekiyor. Her şeyden önce onun eşyalarını ve anısı olan eşyaları ortadan kaldırmanız gerekiyor. İsterseniz atabilir isterseniz de bu eşyaları doğrudan göremeyeceğiniz bir yere kaldırabilirsiniz. Daha sonra önemli bir nokta, zihnin meşgul olmasıdır. Zihin meşgul olduğu zaman aklınıza o gelmez. Kendinizi meşgul etmek için yollar bulun. Aşağıdaki maddeler size yardımcı olabilir:

  • Sevdiğiniz işleri yaparak zaman geçirin.
  • Stresten uzak durun.
  • Mutlaka bir işle meşgul olun.
  • Boş durmayın.
  • Arkadaşlarınız ile vakit geçirin.
  • Yeni insanlar ile tanışın.
  • Sosyal bir hayatınız olsun.
  • İnsanlardan izole olmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu