Boşandıktan SonraEyvah Boşandım

Boşanmak Her Şeyin Sonu Mu?

Boşanmak her şeyin sonu değildir. Boşandığınız zaman, özellikle ilk zamanlar dünyanın sonu gelmiş gibi hissedebilirsiniz. Bir zamanlar hissettiğiniz duyguların artık yok olması, arada çocuk da varsa çocuğun, çocukların durumu, gelecek kaygısı vb. etmenler de size boşanmanın gerçekten kötü olduğunu hissettirir. Ne var ki, her ne kadar boşanma aşamasında bazı zorluklarla baş etmek zorunda kalsanız da, asla dünyanın sonu değildir. Bu zorlu süreç de bitecektir ve kendinizi daha önce olmadığı kadar güçlü hissedeceksiniz. Şu an böyle hissetmeseniz bile! İlişkilerin bitmesi elbette üzücüdür. Boşanmanın üstesinden gelmek için bazı önerilerimizden faydalanarak bu üzücü ve kötü hisleri daha iyi yönetmeye başlayabilirsiniz.

Eski Eşinizi Suçlamayı Bir Kenara Bırakın

Eşinizi suçlamak sadece kendinizi daha kötü ve nefret dolu hissetmenize yol açar. Hayatta hiçbir şeyin sonsuza kadar sürmeyeceğini anlamanız önemlidir. Bir zamanlar çok sevdiğiniz, aşk, tutku duyduğunuz insan, zamanla farklı, hatta tam tersi duyguları beslediğiniz insan olabilir. Bunun bir suçlusu olması gerekmiyor. Eşinizi eskisi gibi hissetmediğiniz için suçlamanız durumu daha iyi bir hale getirmeyecektir. Suçlamayı bir kenara bırakmak daha iyi hissetmenizi sağlayacak. Geride yaşananları geride bırakın ve ileriye bakın. Enerjinizi geçmiş için değil, ilerisi için odaklayın.

Kendinize Bakmak için Zaman Ayırın

Kendinize bakmak boşanmanın stresini üzerinden atmanızı sağlayacak. Ayrıca kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Boşanma stresi özellikle uzun süreler devam ettiği zaman zihinsel sağlığınız üzerinde bazı olumsuz etkilerin meydana gelmesine neden olabilir. Kim olduğunuzla yeniden bağlantı kurmanız bu stresi engeller. Zihinsel sağlığınıza olumlu anlamda katkı sağlar. Kendinize bakmanın pek çok yolu vardır. Boşanma döneminde özellikle bu yollardan mümkün olduğu kadar çoğundan faydalanmaya özen gösterin. Bu yollardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Yağlı yiyeceklerden kaçınmaya çalışın.
  • Kişisel bakım için vakit ayırın.
  • Erken yatın.
  • Alkol kullanmayın.
  • Kahve miktarını azaltın.
  • Sağlıklı beslenin.
  • Sevdiğiniz insanlar ile vakit geçirin.
  • Hobiler edinin.
  • Keyif aldığınız işler ile meşgul olun.
  • Egzersiz yapın.

Yas Tutmayı Unutun

Boşanma sonrası yas tutmak size çok mantıklı gelebilir. Ancak bu sadece zamanınızı boşa harcamanız anlamına gelir. Yas tutmak yerine zamanınızı daha iyi hissetmek ve daha mutlu olmak için harcayabilirsiniz. Bir ilişki bozulduğu zaman kendinizi kötü hissedeceğinizi anlıyoruz. Ancak bu üzüntüyü yasa dönüştürmek iyi bir fikir değil. Günlerce ağlamak, sürekli yemek yemek, kendini yatağa kapatmak gibi durumlar size iyi gelmeyecektir. Aksine kendinizi bu tarz davranışlar nedeniyle daha kötü hissedeceksiniz. Bunları yapmak yerine kendinizi iyi şeyler ile şımartın. Kendinize güzel bir yemek ısmarlayın, dışarı çıkın, kendinize uzun zamandır almak istediğiniz şeyi alın ve buna benzer işler için enerjinizi harcadığınızdan emin olun.

Affetmeyi Bilin

Boşanma sonrası affetmek sadece erdemli kadınlara has bir durum olacaktır. Bir insanı affetmediğiniz zaman aslında kendinize kötülük yapmış olursunuz. Kin tutmak, kötü hisler beslemek sadece size zarar verir. Karşı taraf ne yapmış olursa olsun, onu affedin. İçinizde ona karşı kötü bir şey kalmasın. Bu sayede kötü bir enerjiden kurtulmuş olursunuz. Kim ne yapıyorsa bu onunla ilgilidir. Yani sizinle bir ilgisi yok. Kendinizi bir kurban gibi hissetmekten kurtulmanız için mutlaka affetmeyi bilmeniz gerekiyor. Durumu ne olursa olsun olgun bir şekilde kabul edin affedin ve bırakın gitsin. Affettiğiniz zaman durum size artık daha fazla zarar veremez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu