Eyvah Boşandım

Boşanmak o Kadar Korkutucu Değil!

Boşanmak gözünüzü korkutmasın! Elbette kimse boşanmak üzere evlenmiyor. Her iki taraf da ilişkiye emek veriyor hem manevi hem de maddi anlamda yatırım yapıyor. Bu emek ve yatırımların boşanmak ile sonuçlanmasını kimse istemiyor. Ancak ne var ki bazen boşanmak evli kalmaktan daha hayırlı olabiliyor. Şiddet uygulayan bir eş, anlaşılamayan bir ilişki, duygusal şiddete maruz kalmak, yaşamdan keyif alamamak ilişkinin bitmesi için iyi nedenler olarak görülüyor. Eğer eşinizin size şiddet uyguluyorsa, eşinizle sürekli olarak tartışıyorsanız, sizi küçümsüyorsa ve ilişkiniz hayatınızı kabusa çevirmeye başladıysa boşanmak daha iyi olacaktır. Ne var ki baz insanlar çeşitli kaygılarından dolayı sırf evli kalmış olmak için evli kalıyorlar. Bu kişiler aslında kendi elleri ile kendi ölüm fermanlarının altına imzasını atmış oluyorlar.

Boşanmak Kurtarıcı Olabilir

Boşanmak öcü gibi gösterilse de aslında öyle değil. İlişkiden ilişkiye değişmekle birlikte aslında pek çok ilişki boşanılarak daha iyi olabiliyor. İki insan eş olarak anlaşamayabiliyor. Çocukların ve geçmişin hatırına arkadaş kalarak ilişki daha fazla zedenlenmeden kurtarılabiliyor. Özellikle çocuğun olduğu evliliklerde ilişkinin arkadaşlık yapılabilecek düzeyde olması son derece önemlidir. Sonuçta ortak çocuğa sahip olan kişilerin bir şekilde bir araya gelmeleri, sohbet etmeleri ve iletişim kurmaları gerekecektir. Eğer eşler bir araya gelecekleri kadar mümkün olmayacak bir şekilde ilişkilerini zarara uğrattılarsa bu durumdan en çok çocuklar etkilenecektir. Çocuklarınızın iyiliği için ilişkinizi kesmeniz gereken yerde kesin. Yalnızca çocuğunuzu düşünmeyin, kendinizi de düşünün. Kendinizi bitmesi gereken bir ilişkinin içine hapsetmeniz yalnızca kendinize olan güveninizi zedeler ve sizi mutsuz eder.

Boşanmak Hayatın Sonu Değil

Pek çok insan boşandıktan sonra hayatının biteceğini, yalnız kalacağını, bir daha başka birisi ile birlikte olamayacağını düşünür. Belki bu düşünceler sesli dile getirilmez ancak içten içe bunlar düşünülür ve boşanmanın üzüntüsünü artırır. Boşandığınız zaman hayatınız bitmez. Yalnızca yeni ve daha farklı bir hayata başlarsınız. Hayatınızda eşinizin konumu elbette değişecektir. Ancak bu dünyanın sonu geldiği anlamına gelmez. Elbette boşandıktan sonra hayatınıza siz istediğiniz sürece yeni insanlar girecektir. Yeniden aşık olabilir, daha iyi anlaştığınız, size daha iyi gelen ve daha hayırlı bir ilişkiye başlayabilirsiniz. Ancak bunların olması için buna kalpten inanmanız gerekir. Eğer boşandığınız için hayatınıza kimsenin girmeyeceğini düşünür, evden dışarı bile çıkmazsanız, elbette hayatınıza kimse girmez. Sosyalleşin, arkadaşlarınız ile buluşun, tek başınıza sevdiğiniz şeyleri yapın. Yani hayattan kopmayın. Dışarıda capcanlı bir hayat var ve bu hayatın bir parçası olun. Onu uzaktan izlemek ile yetinmeyin. Göreceksiniz, boşandıktan sonra yepyeni bir başlangıç yapacak, eskisinden daha da iyi olacaksınız.

Boşanmaktan Neden Korktuğunuzu Saptayın

Boşanmak bazı insanlar için korkutucudur. İlişkilerinin iyi gitmemesine karşın boşanmak istemeyebilirler. İlişkinin içinde ilgisizlik, anlaşamamazlık, ilgisizlik hatta şiddet gibi şeyler olabilir. Ancak boşanmaktan korkan bir insan, bütün bunları sineye çeker. Evli olduğu kişiden ayrılmamak için elinden geleni yapar. Karşı taraf bunu elbette anlar ve sineye çekilen şeyler neyse, onları daha çok yapar. Ne de olsa eşi ondan ayrılamayacağını bilir. Hatta durum daha kötü bir hal alabilir. Bu noktada kendinize neden boşanmadan korktuğunuzu sormanızda fayda var. Korkularınızı not alın. Yalnız mı kalacaksınız? Maddi anlamda zorluk mu çekeceksiniz? Arada çocuklar mı var? Ona çok mu alıştınız? Düzeleceğini mi düşünüyorsunuz? Verdiğiniz emeklerin boşa gitmesini istemiyor musunuz? Bu sebepler boşanmanın önüne geçen yaygın nedenler arasında yer alır. Korkularınızı not ettikten sonra onların üzerine gitmeniz gerekecek.

Diyelim ki boşanmak sizin için yalnızlık ve can sıkıntısı ile özdeşleşen bir kavram haline geldi. Bu korkunuzu çürütmenizin vakti geldi. Boşandıktan sonra sizi eğlendirecek, yalnızlığınızı giderecek yöntemler bulun. Elbette boşandıktan hemen sonra hayatınıza birisi girecek diye bir şart yok. Ancak birileri ile flört etmenin ve yeni insanlar ile tanışmanın kimseye zararı olmaz. Çevrenizi genişletin. İnsanlar ile dışarı çıkın. Bu durumu daha sosyal olmak için bir avantaj olarak kullanın. Canınız sıkılmaması için yapmayı sevdiğiniz şeyleri yapın. Mutluluğu yalnızca evlilikte bulmayın.

Bekarlık Sultanlık Derler

Ee ne demişler, bekarlık sultanlıktır. Bu sözü büyükler dediğine göre vardır bir bildikleri. Bekar olmak sandığınız kadar zor ve kötü değil. Bekar olduğunuz zaman yeni yaşamanızı düşünün. Kimseye hesap vermeyeceksiniz. İstediğiniz şeyleri giyebileceksiniz. Diğer erkek ve kadınları tanıyabileceksiniz ve muhtemelen bu sırada sizin için daha iyi olacak bir insan ile tanışacaksınız. Kız kıza ya da erkek erkeğe geceler yapacaksınız. Özgür olacak, tek bir insana bağımlı olmadan hayatınızı sonuna kadar yaşayacaksınız. Ayrıca karşı taraftan kaynaklı problemlere son vereceksiniz. İlgisizlik, bencillik, cimrilik, sinir bozucu davranışlar son bulacak. Karşınızdaki kişinin bütün olumsuz özellikleri onunla beraber hayatınızdan çıkıp gidecek. Bekarlığın keyfini çıkarabilirsiniz. Bekarlığı eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Bunu yaparken ağlayarak eve kapanmayacaksınız. Gezecek, sosyalleşecek, kendiniz için iyi bir şeyler yapacaksınız.

Kendinize Odaklanmanın Vakti Geldi

Boşanmak kendinize odaklanmanız açısından hayatınıza olumlu bir şeyler katabilir. Kariyeriniz, uzun zamandır yapmak istediğiniz şeyler, eşiniz nedeni ile sizi kısıtlayan şeyler boşanma ile birlikte sizin istediğiniz bir şekle girecek. Evlilik zaman ister. Evlendiğiniz zaman mutlaka eşinize de belli bir mesai ayırırsınız. Boşandıktan sonra bu zaman size kalır. Kariyerinizi iyileştirmek için sınavlara girebilir, projeler üstlenebilir, yeni kararlar alabilir hatta iş değişikliği bile yapabilirsiniz. Bütün bunları evli olduğunuz zaman yapmanız zordur. Uzun zamandır gitmek istediğiniz yerlere nihayet gidebilirsiniz. Hem de bu sefer yanınızda size ayak bağı olan birisi olmaz. Size kimse şuraya gitme, şu zaman dön diye de karışamaz. Bekarlığın getirdiği özgürlüğü yaşarsınız. Eşiniz size giyilmemesi gereken kıyafetler, buluşulmaması gereken arkadaşlar vb. konularda yasaklar getirmiş olabilir. Boşandıktan sonra bu yasakların bir önemi kalmaz. Onun hatırı için yapmadığınız şeyleri yapmaya başlayabilirsiniz.

Kötü Olmasındansa Hiç Olmasın Daha İyi

Evliliğinizde aldatma, şiddet, şiddetli geçimsizlik gibi sorunlar varsa, o evlilik içinde her iki tarafın da mutlu olması mümkün değildir. Kötü bir evliliğe sahip olmak mı yoksa iyi bir bekarlığa sahip olmak mı? Bizce kötü bir evliliğe sahip olmaktansa, bekar kalmak daha iyidir. Kötü şeyler sizden enerji, zaman, para ve mutluluk çalar. Siz izin verdiğiniz sürece de devam eder. Siz mutlu olmayı, tatmin edici bir ilişki yaşamayı, hak ettiğiniz gibi biriyle evlenmeyi hak ediyorsunuz. Ancak eğer size bunları sağlayamayan birisi ile evli kalmaya devam ederseniz, böyle bir ilişkiniz hiçbir zaman olmayacak demektir. Hak ettiğinizi yaşayabilmeniz için mevcutta hak etmediğiniz ilişkinizi sonlandırmanız gerekir. İlişkiyi sonlandırmak elbette kolay değildir. Özellikle uzun süreli ilişkilerde ayrılıklar zordur. Çiftler birbirine alışmıştır, ortak pek çok şey vardır, anılar bitmek bilmez, ileriye dönük planlar vardır. Ancak bunların hiç biri mutsuz bir ilişkiyi devam ettirmeye bahane olmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu