Eyvah Boşandım

Boşanmaya Tek Taraf Karar Verdiğinde Bunu Eşe Açıklamak

Boşanmak, günümüzde yaygınlık kazanan bir durumdur. İki eşin birbirleri ile gerek duygusal olarak bağları koparması gerekse de farklı evlerde yaşamaya başlaması boşanmanın etkileri arasındadır. Boşanmak bazı durumlarda iki taraflı olabilir iken bazı durumlarda da yalnızca tek tarafın karar verdiği bir hale bürünmektedir. Boşanma sırasında yalnızca bir taraf onaylıyor da diğer taraf bunu istemiyor ise hem kadın hem de erkekler için bu durumu açıklamak zor olacaktır. Her iki taraf da artık birbirlerine karşı bir şey hissetmediklerini karşısındaki insana net olarak belirtmelidir. Boşanma davası açılmadan önce boşanmayı düşünen kişinin bunu eşine doğru bir şekilde açıklaması gerekmektedir. Boşanmanın nedenleri ve bu süreç hakkında bilgilendirmeler karşı tarafa belirtilmelidir.

Kadınların Eşlerine Boşanmak İstemelerini Belirtmesi

Kadınlar, boşanma sürecinde bu kararı eşlerine açıklamada erkeklerden daha çok zorlanmaktadır. Bunun nedeni kadınların fiziksel güç olarak erkeklerden korkmasıdır. Kadınların boşanma sürecinde kendilerini yalnız hissetmemeleri en doğrusu olacaktır. En yakın arkadaşlarından ya da ailesinden destek alan kadınlar, kendilerini daha güçlü hissedecek ve boşanma kararını karşı tarafa daha kolay açıklayacaktır. Kadınların erkeklere boşanma kararını açıklaması boşanma davasından önce ya da sonra olabilmektedir. Boşanma davasından önce bunun açıklanması, erkeklerin boşanma kararına alışmalarını sağlayabilmektedir. Ancak boşanmama konusunda direten ve karısını bırakmayan istemeyen erkekler için boşanma kağıdını doğrudan göndermek de fayda sağlayabilmektedir.

Erkeklerin Eşlerine Boşanmak İstediklerini Belirtmesi

Erkekler, kadınlardan çok daha kolay bir şekilde boşanma davası açabilmektedir. Bunun nedeni genel olarak ekonomik gücün erkeklerde olmasıdır. Dolayısı ile erkekler eşlerinden boşandıktan sonra ekonomik olarak herhangi bir zorluk hissetmeyecektir. Erkeklerin boşanma süreçlerini eşlerine açıklaması, kadınların açıklamasından daha hızlı ve kolay olabilmektedir. Süreç, beklenenden çok daha hızlı ilerlemektedir. Zaman içerisinde arası bozular eşlerden erkek taraf kadına boşanmak istediğini belirtecektir. Kadın eğer boşanma gibi bir durum beklemiyor ise ve yalnızca eşinin maaşı ile geçiniyor ise bu duruma adapte olmakta zorlanabilmektedir. Erkeklerin eski eşlerini bu konuda yüzüstü bırakmamaları ve ayrılık sürecinde onları nelerin beklediğini hatırlatmaları gerekmektedir.

Mantık Çerçevesinde Hareket Edin

Boşanma aşamasında mantıklı davranmak her iki taraf için de zor gelebilmektedir. Özellikle arada çocukları olan insanlar bu konuda daha büyük sıkıntılar yaşayabilmektedir. Geçmişte yaşanan anılar, duygular, birikmişler ve daha pek çok nedenden dolayı boşanmanın insanlara mantıklı gelmemesi mümkündür. Ancak yapılması gereken doğru şey bu ise boşanılması gerekmektedir. Boşanmanın gerekliliğini ilk fark eden taraf kadın ya da erkek olabilmektedir. Hangi taraf fark eder ise etsin boşanma sürecinin yönetilmesinde mantıklı davranmak son derece önemlidir. Karşı tarafın zora girmeyeceği şekilde bir boşanma işlemi gerçekleştirmek ve bu süreci karşı tarafa açıklamak konusunda mantıklı davranılmalıdır. Boşanma sürecinde unutulmaması gereken en önemli şey boşanmanın nedenleridir. Aksi takdirde mantıklı olacak boşanmadan vazgeçilebilmektedir.

Psikolojik Desteğe Açık Olun

Süreç hem kadın hem de erkekler için zordur. Boşanmaya verilen karardan çok boşanma kararının karşı tarafa açıklanması insanların en çok zorlandığı şeyler arasındadır. Bir tarafın önemli nedenlerden dolayı boşanmak istemesi durumunda karşı taraf sert tepki verebilmektedir. İki taraf arasında istenmeyecek düzeyde bir gerginlik yaşanabilmektedir. Böyle bir durumda bireylerin psikolojik desteğe açık olması ve psikolojilerini koruması en önemli şeydir. Aile danışmanları ya da psikologlar tarafından profesyonel bir şekilde yürütülen bu süreç, insanlara ruhsal olarak destek olmayı amaçlamaktadır. Olaylarda gerginlik yaratan kadının ya da erkeğin sorunlarının saptanması, sorunlarının çözüme kavuşturulması ve boşanma aşamasının daha kolay bir şekilde atlatılması psikologlar sayesinde mümkündür.

Sağduyulu Olun

Sağduyu, insanlara çok basit bir şeymiş gibi gelebilmektedir. Ancak sağduyulu bir insan olmak sanıldığı kadar basit değildir. Özellikle de boşanma sürecinde. Boşanma sürecinin daha kolay yürütülmesi için olayların eski hallerine ve geçmişe takılmaktan ziyade daha soğukkanlı davranılmalı ve sağduyulu olunmalıdır. Her iki tarafın birbirini anlaması ve birbirlerini kırmayacak şeyler söyleyerek boşanma kararını açıklaması en iyi olacaktır. Tek taraflı ayrılmalarda gerek boşanma kararını açıklayan kişi gerekse de boşanma kararını alacak kişinin sağduyulu olması sürecin daha hızlı yürütülmesi için en doğrusu olacaktır.

Empati Yapın

Empati yaparak hazırlanan konuşmalar, empati yapılarak gidilen sunular ve daha pek çok alanda empati yapılması; insanların ruhsal sağlığına iyi gelen bir durumdur. Empati yapılarak aşılamayacak bir sorun bulunmamaktadır. Boşanma konusunda empati yapmak eşlerin birbirlerini daha kolay anlamasını sağlayacaktır. Boşanmak isteyen kişinin bunu karşı tarafın zarar görmeyeceği ya da kırılmayacağı şekilde açıklaması sürecin daha kolay atlatılmasına yardımcı olacaktır. Boşanma sürecinde her iki tarafın da kendisini onun yerine koyması gerekmektedir. Empatinin tanımı tam da budur. Gerek boşanma sürecinde gerekse de tartışmalarda empatiden yararlanmak, olayın daha kabullenebilir bir hal almasına yardımcı olacaktır.

Özet ile; gerek kadın gerekse de erkek boşanma kararını karşı tarafa açıklamakta zorlanmaktadır. İki tarafın bu açıklama sürecinde birbirlerine destek olması son derece önemlidir. Bireylerin boşanma süreçlerinde geçmişe çok takılmaması ve geleceği düşünmesi gerekmektedir. Sağduyu ile yapılan boşanma süreçleri her iki taraf için de daha iyi olacaktır. Boşanma kararını açıklayan kişinin kendisini karşı tarafın yerine koyması da sürecin daha hızlı ilerlemesini sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu