Eyvah Boşandım

El Alem Denen Örgüt Ne Der Diye Boşanmamak Doğru Mu

Boşanmak, çiftlerin birlikte alması gereken bir karardır. Eğer çiftlerden biri boşanmaya karar vermiş ancak bir diğer partner bunu onaylamıyor ise ilişkide iletişim eksikliği söz konusudur. Partnerlerin karşılıklı olarak oturarak ve buna zaman vererek boşanmayı ve ilişkilerinin mevcut durumunu konuşmaları gerekir. Boşanmak bir karardır ve bu karara sebep olan birçok farklı etken vardır. Dolayısıyla çiftlerin birbiriyle açık iletişim kurmaları ve net olmaları neden boşanmak istediklerini ortaya çıkarır. Eğer boşanma sebepleri giderilebiliyor ya da iyileştiriliyor ise boşanmayı ertelemek askıya almak ya da tamamen bu karardan vazgeçmek mümkündür.

Ancak partnerler boşanarak daha mutlu olacaklarına inanıyorlar ise dışarıdaki insanların ne diyeceğini düşünmeden istedikleri hayatı yaşamaya devam edebilirler. Evlilik özeldir, boşanmak da aynı şekilde. Tam olarak bu sebepten dolayı herhangi bir kişi çiftin arasına girerek el alem ne der diye düşünmelerine sebep olmamalı ve bu sebebin aslında gereksiz olduğunun altı çizilmelidir. Partnerler mutsuz oldukları ilişkiyi bitirme hakkına sahiptir. Hiçbir ilişki uzun süre devam etmeyebilir ya da ölene dek sürükleyebilir.

Dolayısı ile partnerler evlenmeye hazır oldukları kadar evlendikleri kişiler ile boşanmaya da hazır olmalıdır. Zor bir süreç olmasına rağmen evlilik kararı da boşanma kararı da partnerler öyle istediği için gerçekleşmelidir. Dışarıdaki insanların ne diyeceği düşünülerek hiçbir şekilde hareket edilmemesini öneriyoruz.

Boşanmak Normal Mi?

Evliliği sonlanması bir imza ile mümkün değildir. Evlenmek ve boşanmak devlet nezdinde bir imzaya bakabilir, imza ile mümkün olabilir. Ancak evlenmek ve boşanmak aslında imza ile ilgili değildir. Evlenmek bir birey ile hayatını birleştirmek anlamına gelir. Ancak zaman içerisinde dinamiklerin, ihtiyaçların, beklentilerin ve sevginin değişmesi ya da şekil değiştirmesi sebebiyle evlilikten sonra boşanmak tercih edilebilir.

Boşanmak her ne kadar korkutucu gibi görünse de bazı durumlarda elzem bir karardır. Dolayısıyla çiftler evliliğe karar verebilecek. Yeteneğe sahip oldukları takdirde boşanmaya da karar verebilmelidirler. Çiftlerin boşanmasına sebep olabilecek birçok etken vardır. Şiddetli geçimsizlik olarak bilinen ve birçok boşanma davasının ana maddesini oluşturan büyük bir konu var. Birçok çift boşanma sebebini şiddetli geçimsizlik olarak tanımlıyor. Şiddetli geçimsizlik içerisinde fiziksel, psikolojik ve farklı şekillerde gerçekleşen şiddet türleri yer alıyor.

Böyle bir sebepten dolayı boşanmaya karar veren her bir partnerin mutlaka desteklenmelidir. El alem ne der, dışarıdaki insanlar ne düşünür ya da “sen bir kadın olarak nasıl boşanmayı düşünürsün” gibi kalıplar karşısında kişilerin direnç göstermesi gerekiyor. İnsanlar hayatlarını kendileri için yaşarlar. Var olma sebepleri kendi yaşamalarıdır. Dolayısıyla kendileri ile geçirdikleri vakitten bir başkası sorumlu olamaz.

Çiftler Neden Boşanır?

Boşanmanın birçok farklı sebebi vardır. Bazı zamanlarda boşanma sebepleri benzerlik gösterse de aslında her ilişkinin dinamiği olduğu kadar boşanma sebebi de farklıdır. Bir başkasına normal gelen bir diğerine normal gelmeyebilir. Dolayısıyla boşanmanın sebepleri de ilişkiye özeldir.

Çiftlerin boşanmasına sebep olan birçok faktörden bahsetmek mümkün. Her gün adliye koridorlarından geçen birçok farklı boşanma davası var. Bütün bu davaların temeli farklı unsurlara dayanıyor. İletişim eksikliği, şiddetli geçimsizlik, aldatma, sadakatsizlik, yalan, şiddet ve bunlara benzer farklı birçok faktörden dolayı taraflar boşanmaya karar verebilir.

Eğer çözülebilecek sebeplerden dolayı boşanmaya karar verilmiş ise yeniden denemek de mümkündür. Burada önemli olan unsur problemin ne olduğu, çiftlerin gerçekten boşanmak isteyip istemediğidir. Dışarıdaki baskılardan dolayı kişiler boşanmamayı düşünüyor ise bu tamamen hayatlarında kendilerine uygulayacakları en büyük sansürdür.

Aynı şekilde kişiler boşanmayı düşünüyor ancak dışarıdaki baskı sebebi boşanmak zorunda kalıyorlar ise bu da sansür olarak kabul edilmelidir. Yine bireyler, hayatta oldukları sürece kendi güçlerini ellerine almalı, kendi hür iradeleri ile karar vermelidirler. Boşanmak istiyorum diyen herkes kanun nezdinde korunmaya ve hakkını kullanmaya davet edilir.

Çocuk Varken Boşanmak Doğru Mu?

Boşanmak isteyen kişilerin boşanma sebepleri önemlidir. Dışarıdaki kişiler bir insanın neden eşinden ayrılmak istediğini anlamayabilir ve bu sebeple de kendi yargılarına, kendi hayat tarzlarına göre insanları yargılayabilirler. Ancak boşanmak isteyen kişiler bu yargılara kulak asmamalı ve eğer boşanmaya karar vermişlerse harekete geçmelidirler. Çocuk varken boşanmak birçok kişi için zor olarak kabul edilir. Ancak çocuğun psikolojisi de düşünüldüğü zaman kötü bir evlilik yaşanan evde büyümek mi yoksa daha mutlu ebeveynler ile ayrı evlerde büyümek mi, sorusu ortaya çıkar.

Çocuğun psikolojisi, eğitim durumu ve farklı unsurlar söz konusu olduğunda ebeveynlerin en mantıklı kararı vermesi gerekir. Ev içerisinde sürekli kavga etmek, anlaşmazlık yaşamak, sürtünmek yer alıyor ise boşanmak en doğru karardır. Bir çocuk farklı şekillerde şiddete maruz kaldığında ya da şiddete tanık olduğunda bu onun geleceğini önemli ölçüde etkiler. Ebeveynlerin bunun farkında olması bu süreçte hem kendileri çift terapisi alırken bireysel terapilerine devam etmeleri ve mümkün olduğu müddetçe terapiyi bırakmamaları gerekir.

Aynı zamanda bir çocuk psikoloğu ya da psikiyatri ise ile de görüşerek çocuğun mevcut psikolojik sağlığının da sürdürülebilir kılınması önemlidir. Boşanmak, partnerlerle farklı yaralara ve farklı travmalara sebep olabilir. Ancak bir çocuk söz konusu ise bu süreçte en çok yaralanacak olan kişi çocuktur. Bu sebep ile de kötü giden evlilik sırf çocuğun iyiliği düşünülerek uzatılmamalıdır. Çocuğa iyi gelecek olan mantıklı çözüme çift terapistleri ya da çocuk psikologları ile karar verilebilir.

Boşanmak Evliliği Yeniden Canlandırır Mı?

Aldatıldım boşanmak istiyorum gibi ağır ve sadakat suçu olarak kabul edilmiş konular söz konusu değil ise evliliğin yeniden canlandırılması mümkündür. Evliliği canlandırmaya tarafların istekli olması gerekir. Eğer taraflar bu durum için istekli değiller ise doğru karar bu olmayacaktır. Dolayısıyla evliliği canlandırmak isteyen tarafın mutlaka diğer tarafı ile iletişim kurması gerekir. Çiftler anlaştıkları takdirde evliliği yeniden canlandırmak için emek sarf edebilecekleri gibi bu konudan vazgeçerek boşanmayı da tercih edebilirler.

Aynı zamanda taraflar boşanarak bir süre ayrı kalmayı da uygun bulabilir. Boşanmak, bir ilişkinin tamamen bitmesi gerektiği anlamını taşımaz. Geleneksel yargılar sebebi ile birçok kişi evliliğin son adım olduğunu düşünmekte ve bu sebep ile boşanmaya yanaşmamaktadır. Ancak ister çekişmeli ister anlaşmalı boşanma olsun, çiftlerin her zaman boşanma hakkı vardır. Bu noktada gelenek, görenek ve kültür gibi kavramlara değil kişiler kendi psikolojilerine, düşüncelerine, sağlıklarına ve yaşam şartlarına göre hareket etmelidir.

Arkadaş Kalarak Boşanmak Doğru Mu?

Günümüzde birçok çift ilişkileri için emek sarf etmektedir. Zamana yaymak, terapi almak, konuşmak ve problemi çözmeye çalışmak için kullanılan birçok yöntem bulunur. Zamanın ilerlemesi ile boşanmanın zorluk seviyesi de değişmeye başlamıştır. Kanunların da iyileştirilmesi ve bireyleri desteklemeye başlaması ile boşanmak istiyorum ama cesaret edemiyorum diyen kişi sayısında azalmalar başlamıştır.

Boşandıktan sonra partnerler isterler ise arkadaş olabilir, isterler ise yeniden sevgili olabilir. İstedikleri takdirde ise bir daha görüşmemeyi tercih edebilir. Bu tamamen yaşanan olaylara ve alınan yaralara göre kişilerin kendi kararlarına bağlı olacak bir sonuçtur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu