Eyvah Boşandım

Eski Eşleri Sosyal Medyada Takip Etmek

Teknolojinin adeta bir bağımlılık haline geldiği günümüzde sosyal medya platformları da internet kullanıcılarının en aktif bir şekilde yer aldığı mecralar olarak öne çıkıyor. Sosyal medya sadece insanların bir araya gelip arkadaşlık veya dostluklar kurdukları bir platform değil aynı zamanda kişilerin ruhsal yaşamında da önemli etkileri bulunan bir mecra olarak görülüyor. Çünkü insanlar arasında sosyal medya kullanımının hızla artmasıyla birlikte, yaşamın dinamikleri herkese gösterilmeye ve sosyal medya kullanımı insanların günlük yaşamlarının bir rutini haline gelmeye başladı. Boşanan kişiler de eski eşleri sosyal medya üzerinden takip ederek, hayatlarında birtakım problemler yaşamaktan kaçınamıyor.

Sosyal medya çiftler arasında ilişkilerini duyurmak ve ifade etmek gibi etkilerin yanı sıra aynı zamanda çiftlerin birbirlerini kontrol edip gözetleyebileceği de bir platform haline geliyor. Eski eşini sosyal medyada takip etmek isteyen pek çok kişi, boşandıkları eşlerinin hayatlarında ne gibi değişiklikler meydana geldiği hakkında ve bu kişilerin günlük yaşantısına nasıl devam ettiklerini görebilmek adına aradıkları bilgilere ulaşıp meraklarını giderebiliyor. Sosyal medya üzerinden yapılan bu gizli takipçilik işlemleri, günümüzde pek çok psikolojik araştırmanın da ana konusu haline geliyor.

Kadınlar Daha Fazla Takip Ediyor

Boşanan eşler arasında yapılan araştırmalara göre,  kadınların erkekleri daha çok takip ettikleri görülüyor. Kadınların partnerlerini sosyal medyada kıskanma ve sosyal medyada gözetim eğilimi erkeklere göre daha fazla olduğu ortaya çıktıktan sonra boşanmış eşlerin de benzer şekilde istatistik ortaya koyduğu görülüyor. Bu durum ülkelerden ülkelere farklılık gösterse de genel olarak kadınların sosyal medyada daha aktif olmalarının bir sonucu olarak gizli takipçilik yaptıkları sonucuna ulaşılıyor.

Günümüzde psikolojik sorunların ana kaynakları arasında gösterilen depresyon, sosyal medya kullanımıyla da ilgili olarak ağırlaşabiliyor. Boşanan eşlerin birbirlerini sosyal medyada takip etmeleri, boşanma sürecinden sonra kendi hayatlarına bakıp yeni ilişkiler kurmalarının önünde büyük engel olarak kabul ediliyor. Sosyal medyanın aktif bir şekilde kullanılması ve insanların hayatlarını sosyal medyada yansıtmaya gayret etmesi, boşanan eşlerin de ayrılıklardan sonra meraklarını gidermek için birbirlerini gizlice takip etmelerine sebep oluyor.

Eski Eşleri Sosyal Medyada Takip Edenlere Uyarı

Yeni biten bir ilişkiniz varsa ve ister kısa sürsün ister uzun, evliliğinizi boşanarak sonlandırdıysanız, sosyal medyada eski eşinizin hareketlerini merak edip onu takip etmek isteyebilirsiniz. Ancak bu durumun devamlı hale gelmesi uzmanlar açısından bazı sıkıntılara sebep olduğunun göstergesi olarak lanse ediliyor. Uzmanların eski eşlerini sosyal medyada takip eden kişilere önemli uyarılarda bulundukları biliniyor.

Teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının artmasıyla artık hemen hemen herkesin sahip olduğu sosyal medya hesapları da ilişkilerin boyutları hakkında özellikle uzmanlara yeni araştırma konuları sunuyor. “Stalker” terimi sosyal medya ile birlikte hayatımıza giren kavramlar arasında yer alıyor. Diğer adıyla sosyal medya platformlarında yapılan gizlik takipçilik, özellikle yeni biten ilişkilerde yas dönemini uzattığı için ilişki uzmanlarının da en büyük araştırma konularından biri olarak dikkat çekiyor.

Her ayrılık ve boşanma sürecinin ardından yaşanması gereken yas sürecinin sosyal medyada stalkerlık yani sosyal medya hesaplarını takip etmek yüzünden tamamlanamadığına dikkat çeken ilişki uzmanları, eski eşlerinin sosyal medya hesaplarını devamlı olarak takip eden bayan veya erkeklerin, yeni bir ilişki için adım atamadığına ve eski eşine karşı duyduğu öfkesinin artarak devam etmesine neden olduğunu belirtiyor. Bunun yanı sıra yas sürecinde olan boşanmış eşlerin, sosyal medya hesaplarından takip etmesiyle depresif duyguların yerini daha ağır süren depresyona bıraktığı da görüldüğü açıklanıyor. Uzmanların uyarılarına bu konuda mutlaka kulak vermek gerekiyor.

Sosyal Medyada Gizli Takipçilik Nedenleri

Uzman psikolog ve ilişki danışmanlarının açıklamalarına göre günümüzde artık sosyal medyanın yaşamın merkezi haline gelmesi sebebiyle, insanlar psikolojik olarak yeni sendromlar yaşamaya başladı. Bu konuyla ilgili olarak da yeni hastalıklar ve terimler hayatımıza girdi. Bunlardan en önemlisi de Stalklamak olarak bilinen gizli takipçilik takıntısı. Sosyal medya hesapları üzerinden eski eşleri sürekli biçimde ne yaptıklarını görmek için gizlice takip edenler stalklama olarak adlandırılan süreci yaşıyor. Stalklamak daha çok merak edilen eski eşin yaşamının her detayını öğrenmek için yapılıyor. Boşandıktan sonra eski eşin;

 • Nereye gittiğini,
 • Kimlerle vakit geçirdiğini,
 • Günlük ve iş hayatında neler yaptığını,
 • Moral durumunun ve keyfinin nasıl olduğunu,
 • Yeni ilişkiler yaşayıp yaşamadığını

ve daha pek çok konuda yaptıklarını öğrenmek isteyen eski eşler, bu meraklarını sosyal medya platformları üzerinden stalklama yaparak çözmeye çalışıyorlar. Özellikle yeni biten ilişkilerde ve evliliklerde ayrılıp boşanan kadın ve erkek, sosyal medya hesaplarından da birbirlerini takipten çıkardıkları için bu iş daha çok gizli yapılan bir eyleme dönüşmüş oluyor. Özellikle ilişki uzmanlarının son yıllarda en çok karşılaştıkları ve psikologların da yoğun şekilde tecrübe ettikleri psikolojik rahatsızlıklar ve mutsuzluğu sebebi olarak stalklama mevzusu öne çıkıyor. Obsesif biçimde kişinin ilişkiye ve evliliğe devam ettiğini gösteren bir durum olarak tanımlanan sosyal medya takibinin kişilere büyük sorunlar yarattığı da biliniyor. Çünkü uzmanlara ve psikologlara göre, boşanan eş diğerini stalklayarak yani sosyal medya hesabını gizlice takip ederek onun her adımından haberdar olup, hem kendi değerini sorgulamaya başlıyor hem de ayrılık zihinsel açıdan sonlanamıyor.

Yas Sürecinin Sağlıklı Yaşanmasını Engelliyor

Uzman psikologlara ve evlilik terapistlerine göre, boşandıktan sonra eşleri sosyal medya hesapları üzerinden takip etmek, boşanmanın ardından kişilerin yaşaması gereken doğal yas sürecinin sağlıklı olarak yaşanmasına engel oluyor. Uzmanlar bu konuda yaptıkları klinik deneyleri göz önünde bulundurarak, ayrılık ve boşama, kişi için fiziksel olsa da ruhsal olarak sağlanamıyor ve her ayrılığın ardından yaşanması gereken sağlıklı bir süreç olan yas süreci, sosyal medyada eski eşleri takip etmek yüzünden tamamlanamıyor. Söz konusu yas süreci, tamamlanamadığı için kişi yeni bir ilişki için adım atamıyor ve hayatında kendi önünü göremiyor. Yas sürecinin sağlıklı şekilde yaşanmasını engelleyen boşanan eşlerin birbirlerini sosyal medyadan takıntılı bir şekilde takip etme hususu, özellikle boşanan eşlerden duygusal olarak daha çok yıpranan kişiyi şu şekilde olumsuz etkiliyor:

 • Doğal yas süreci tamamlanamıyor.
 • Kişiler, yeni ilişkilere yelken açacak adımı bir türlü atamıyor.
 • Takip edilen eş zamanla takıntı haline geliyor.
 • Stalklanan eşe karşı duyulan öfke daha da şiddetleniyor.
 • Boşanmadan sonraki üzüntülü durum yerini ağır depresyona bırakıyor.
 • Kompulsif davranış haline geliyor

Psikolojide sık bir şekilde görülen ve boşanan eşlerin büyük bir çoğunluğunda ortaya çıkan kompulsif psikolojik rahatsızlık, bir işin yapılmadığında kişiye huzursuzluk basması ve sürekli tekrarlanan davranışlar anlamına geliyor. Bu yüzden boşandıktan sonra eski eşinin sosyal medya hesabını gizli olarak takip eden eşler, zamanla bu gizli takipçilik işini bir türlü aşıp kendi önüne ve geleceğine bakamaz hale geliyor.

Önce Ayrılığı Kabul Etmek Gerek

Sosyal medyada boşandığı eşini takip eden kişilerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Tıpkı aşk ilişkilerinde olduğu gibi boşanan eşler de eski eşlerinin neler yaptıklarını merak edip onları stalklarken zamanla bu süreçte adeta gizli takip bağımlısı haline gelebiliyor. Psikolojik açıdan kişiyi çöküntüye ve depresyona götüren bu sorundan kurtulmak için uzmanların ve aile terapistlerinin tavsiyelerinin başında, ilk etapta boşanmayı ve ayrılığı kabul etmenin gerektiği vurgulanıyor. Uzmanlar bu durumda olan kişilere umut ışığı olacak ilk adımı atmaları için “Öncelikle boşanmayı kabul edin ve acınızı yas tutarak sağlıklı bir şekilde yaşayın.” diyorlar.

Her ne olursa olsun karşı tarafın sosyal medya hesaplarını takip etmeyi bırakmak gerekiyor. Sağlıklı bir psikolojiye sahip olmak ve boşandıktan sonra hayata yeniden pozitif şekilde bakabilmek için bahaneler üretmek yerine eski eşin sosyal medya hesabını takip etmeyi kesinlikle bırakmalısınız. Hatta bu konuda kendinize engel olamıyorsanız, uzmanların engelleme yoluyla kendinize kolaylık sağlayabileceğiniz vurgulanıyor. Boşanan eşi sosyal medyada takip etmemek için yapılabilecek en iyi işlem o kişisi sosyal medya platformunda engellemek oluyor. Bu sayede engellediğiniz kişinin size ulaşması gibi bir olasılığa takılmak yerine o kişiye dair bilgilerin de görünmez hale geldiği için boşandıktan sonra hayatına bakmak isteyen eşlere büyük kolaylık sağlanmış oluyor.

Gerektiği Durumlarda Psikolojik Tedavi Alınabilir

Sosyal medyada boşanan eşi takip etmek çok farklı boyutlara ulaşabilir. Kimisi için masum bir merak sonucu aşlayan bir aktivite gibi görünürken bu durumun önüne geçilememesi durumunda büyük depresyon ve psikolojik sıkıntılar da meydana gelebiliyor. Uzman psikologlar, boşandığı eşini sosyal medyada takip etmekten dolayı;

 • Yaşamı alt üst olan,
 • Yapması gereken işleri yapamayan,
 • Uyku düzeni bozulan,
 • İştahı kaçan,
 • Mesleki özelliklerini ve işlevselliğini kaybetmeye başlayan

kişilerin mutlaka psikiyatrik destek almaları gerektiğine vurgu yapıyor. Bu konu önem isteyen bir konu olduğu için boşanan eşlere geç kalmama uyarısı da yapılıyor.

Sosyal Medyada Stalklandığınızı Nasıl Anlarsınız?

Boşanan eşlerin merak ettiği konular arasında sosyal medya hesabının gizlice takip edilip edilmediği de gelmektedir. Bilindiği üzere bazı insanlar profesyonel bir şekilde ve arkalarından hiçbir iz bırakmadan diğer sosyal medya kullanıcılarını stalklayabiliyorlar. Bazı insanlar ise yaptıkları küçük hatalarla eski eşlerini sosyal medya platformları üzerinden takip ederken kendilerini ele verebiliyorlar. Örneğin çok eski bir fotoğrafınızın yanlışlıkla beğenilmesi, göndeirlen ve anında geri çekilen takip istekleri veya sosyal medya hesabınızdan paylaştığınız hikayeye gelen ifade gibi olaylarla çok net bir biçimde gizlice takip edildiğinizi anlayabilirsiniz.

Sizin sosyal medya hesabınızı gizlice takip eden eski eşiniz, bunu kendi kişisel sosyal medya hesabı ile yapıyorsa, bunu anlamak oldukça kolay olacaktır. Fakat tanımadığınız ve profil fotoğrafı bile bulunmayan ya da ortak arkadaşınızın bulunmadığı bir hesap tarafından bu tür eylemlere maruz kalırsanız, hesabınızı eski eşinizin gizli bir üyelik hesabı ile takip ettiğini yani stalklandığını anlayabilirsiniz. Bu durumdan şikayetçi olursanız hesabınızı kilit altına alarak soruna çözüm bulabilirsiniz.

Sosyal medyada eski eşi gizlice takip etmek için sahte hesap açan kişilerin de olduğu biliniyor. İleri boyut stalk olarak tanımlanan bu süreçte olay gizlice takipten çıkıp insanların özel yaşamını taciz edecek seviyeye kadar çıkabiliyor. Özellikle yeni boşanan eşler birbirlerini sosyal medya hesapları üzerinden engellediği veya takipten çıktığı için, boşandığı eşinin ne yaptığını merak eden kişiler, kişisel sosyal medya hesapları yerine yeni ve sahte bir hesap açarak stalk yapıyorlar. Bu da işin üst seviyeye çıktığını ve artık sosyal medya üzerinden gizli takip bağımlılığı olduğunu gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu