Boşandıktan SonraEyvah Boşandım

İnsan Hatalarından Ders Alıp 2. Evliliğinde Daha Başarılı Olur Mu?

Her insan hatalarından ders alabilir ancak bu dersin sonuçlarına uygun davranmak, yine insanların kendi kararına bağlıdır. İlk evlilikte yapılan hatalar kadar iyilikler de ders verebilir. Dolayısı ile sadece ders alınacak ya da alınan hatalara değil aynı zamanda iyiliklere de odaklanmak gerekir. Boşanmak, ayrılık kararı almak ya da bir süreliğine ara vermek… Bunların her biri kişide derse sebep olabilir ya da olmayabilir.

İlişkilerde alınan dersler de alınmayan dersler kadar önemlidir. İlişkinin dinamiği, kişinin hisleri, çiftlerin düşünceleri ve daha birçok şey her zaman önemli olacaktır. Fakat bu demek değildir ki, söylenen her söz ve hissedilen her duygu her zaman yüksek öneme sahip. Bazen bazı şeylerin değerini anlamak ve o dersi çıkarabilmek için her şeyin değil tek bir şeyin önemli olması gerekir.

Bu sebep ile de insan hatalarından ders almak istiyorsa önce hatalarına odaklanmalıdır. Hatanın neden yapıldığı, tetikleyici unsurun ne olduğu ve dönem şartları da göz önünde bulundurulmalı. Eğer tartılıp biçilmesine rağmen kişi yeniden aynı hataları tekrarlıyorsa, bu durum aldığı dersin onun için önemli olmadığı anlamına gelir. Zaten böyle bir durumda da yaşanan olaya “ders almak” denilmesi yanlıştır.

İlişkilerde Hatalardan Nasıl Ders Alınır?

İlişkide hata yapmak korkulmaması gereken bir durumdur. Hata yapma korkusu ile kişinin kendini kısıtlaması daha çok zarar yaratır. Bu sebep ile de insanların hata almaya açık oldukları kadar yapacakları ya da yaptıkları hataların bedelini taşıyacak kadar da güçlü olmaları gerekir. İlişkide yapılan hatalardan ders almak için ise kişinin kabullenmesi, öğrenmesi, deneyimlemesi gerekir. İlişkilerde hata yapma korkusunun da etkisi ile kişiler daha büyük hatalar yapabilir. Girift bir konu olan hata yapma algısının aniden kar topuna dönüşmesiyle herkes karşılaşmıştır.

İlişkilerde hatalardan ders almak isteyenlerin izlemesi gereken yollar da vardır. Bu yollar kişinin kendi karakterine, hayata bakış açısına ve yaşam şartlarına göre değişebilir. Hatalardan ders almanı ilk adımı sorgulamadır. Hatayı yapma sebepleri, etkileyen faktörler, insanlar ve düşünceler sorgulanır. Bu sorgulamanın ardından iletişim kurmak gelir. Sorgulama sonucunda elde edilen fikirler masaya yatırılır. Kişi ister kendisi ister destekçileri isterse de sorunu yaşadığı kişi ile doğrudan iletişime geçebilir. Konuşmak ve aslında düşünülen şeyleri sesli dile getirmek kabullenişi gösterir.

Hatalardan ders almanın aşamalarından biri de empatidir. Hayatında empatiye yer vermeyen insanların, başkalarını nasıl etkilediğini anlaması son derece zordur. Empatiye yer vermemenin bencilliğin bir göstergesi olduğu unutulmamalıdır. İlişkide ders almak ve gelecekteki duygulara yer açmak için hataları özelleştirmek, benimsemek gerekir. Hatasından ders almak isteyenlerin bu aşamalardan ders alıp almadıklarını anlamanın tek bir yolu vardır. Kişi eğer benzer durumlarla karşılaştığında ilerlediği yol değişiyorsa, bu ders aldığının en önemli göstergesidir. Hatadan ders almak için verilen zararı unutmamak, empati yapmaktan da vazgeçmemek gerekir.

İlk Evlilikte Yapılan Hatalardan Sonra Yeniden Evlenmek Mantıklı Mı?

Tekrar evlenmek her zaman mantıklı olmayabilir ama buna cevap verecek asıl unsur, neden tekrar evlenildiğidir. Yeniden evlenmek, eski eş ile olabileceği gibi yeni bir insanla da olabilir. Bu durumda ilk evlilikte yapılan hataların tekrarlanmaması son derece önemli. Bu arada şunu da unutmamak gerekir ki, bir evlilikte hata olarak görülen davranışlar ve / veya olaylar, bir başka evlilikte normal karşılanabilir.

Bu durum tamamen evliliğin özerkliğine ve çiftlerin karakterine bağlıdır. Yapılan hatadan sonra boşanmak mantıklı olabileceği gibi yeniden evlenmek de mantıklıdır. Çoğu zaman duyguların yoğun olarak bulunduğu yerlerde, mantığın devre dışı kaldığı doğru. Bu doğruluk sebebiyle de yeniden evlenmenin mantıklı olup olmadığına kişiler kendileri karar vermeli. Büyük bir ayrılık yaşadıktan sonra yeniden birine sevgi beslemek ise dünyanın vazgeçilmez kurallarından biri.

Kim ne derse desin, kişi eğer öyle istiyor ve hissediyorsa yeniden evlenmesi mantık dışı olamaz. Burada hislerin de önemi büyük. Halk arasında 2. kez evlenenler için ikinci bahar denilmesinin sebebi de budur. Evlilik kadar boşanmanın da normal olması sebebiyle insanlar hatalarından ders alarak yeniden evlenebilir. Bu durumun mantıklı olup olmadığı yaşanan ilişkiye göre değişir.

İnsanlar Neden 2. Kez Evlenir?

Yeniden evlenmek son derecen normal olan durumlardan biridir. ilk evlilikte nasıl bir sonuç ile karşılaşır ise karşılaşılsın, insanların hayatının devam ettiği unutulmamalı. Ölüm ya da geri döndürülemez bir gelişme olmadığı müddetçe insanlar hayatına devam eder. İnsanların yaptıkları hatalar kadar maruz kaldıkları hatalara olan bakış açılarını da onarmaları gerekir. Bu sebep ile de bir hatadan ders alırken farklı konulara da yoğunlaşmak gerekir.

Karşılaşılan şiddete, soruna, hataya nasıl karşılık verildiği de kişilerin belki de kendilerinde değiştirmesi gereken bir şeydir. İnsanların her zaman kendilerini suçlamamaları ve ne olur ise olsun bir gün hayata yeniden dönebilmeleri gerekir. Bunun için ise devam etmek önemlidir. Devam ederken yeniden aşık olmak, yeniden sevgi hissetmek, sevildiğini düşünmek… Bütün bunlara hayatın içinde yer vermek önemli. Bu sebep ile de insanlar ikinci belki üçüncü ve dördüncü kez evlenmeyi tercih edebiliyor.

Sevme pratiği herkeste aynı değil. Nicelik ve nitelik olarak tüm sevgi türleri birbirinden ayrılabilir, her sevgi türü bir başkasında karşılık bulabilir. Bunun için de insanlardan birden çok evlenebilir. Bir yandan da evliliğin sadece bir kere yapılacak bir işlem olmadığını hatırlatmak gerekir. İnsanlar hayatları boyunca farklı insanlarla birlikte olabilir, evlenebilir, boşanabilir ve ilişkilerinin dönüşmesine izin verebilir. Dolayısı ile insanların yeniden evlenmesi şaşırtıcı değildir. İkinci evliliğin nedenleri arasında her zaman duygusal nedenler de yer almaz. Bazı kişiler finansal sebeplerden dolayı da destek almak, birlikte bir yaşam kurmak gibi ihtiyaçlarını giderebilmek için evlenmeyi tercih edebilirler. Yeniden evlenmenin altında farklı hayat yaşama isteği, keşfetme isteği, yeni bir heyecan arayışı gibi sebepler de olabilir.

İlişkilerde Yapılan Hatalardan Sonra Hatalar Nasıl Düzeltilir?

Hatadan ders alınan ilişkiler en sağlıklı ilişkilerdir. Ders almak, insanın büyüdüğünü gösterir. Kabullenmenin de temelinde yatan şey bu gelişmedir. İnsanların hatalarından ders alması ve bu dersi kabullenmeleri geliştiklerini gösterir. Bir hatayı kabul etmek sadece o hatanın yeniden tekrarlanmaması anlamına gelmez. O hataya sebep olacak yoları yürümemek, bencil davranmamak ve ilişkinin iki kişilik olduğunu hatırlamak anlamlarına da gelir.

İlişkideki hataları düzeltmek ilişkinin de daha güçlü olmasını sağlar. İnsanların birbirine daha çok güvenmesi için bazen her şeyin yolunda gitmemesi gerekir. Daha iyi bir ilişki için her zaman birlikte hareket etmemek ve bazen ters düşünceleri savunmak önemli. Böylelikle kişiler hata yapabilir ve hatalarının kendilerini büyütmelerine izin verebilirler. Evlilik hakkında bilinmesi gereken değerli tavsiyelerden biri de budur.

Hata yaptıktan sonra sadece özür dilememek gerekir. Eğer gerçek bir özürden bahsediliyorsa bu, davranışların da değiştiği büyük bir andır. İlişkide özür dilemekten çekinmemek, hatayı kabul etmek ve sorunu düzeltmek için çabalamak hatadan ders alındığını gösterir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu