Eyvah Boşandım

SEVGİLİ HEM CİNSLERİME MEKTUP

Beyler kusura bakmayın bu mektup kadın arkadaşlarıma özellikle de daha genç olanlara. Babalarımızın annelerimizin dediği gibi mutlaka bir altın bileziğiniz olsun meslek edinin ve kim olursa olsun anne, baba ,eş , nişanlı, erkek arkadaş kim olursa olsun sizin çalışmanıza engel olmalarına müsaade etmeyin !!!!!
Mesleğiniz mi yok evde üretip satın bir şeyler. Kendiniz ve çocuklarınıza örnek olmak için yapın bunu. Kimse sizin sigortanız değil ve olmak zorunda da değil.
Ve yaşlılığı düşünmekte fayda var. Özgür abla tavsiyesi …

Bununla ilgili bir hemcinsimin yazısını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Nereye başlıyayım ki? 44 yaşındayım ve 18 senelik evliyim. Eşimle üniversite de tanıştık ve severek evlendik. Sen evi idare edeceksin diyerek çalışmamı istemedi bende buna saygı duydum. 98 de babamın öngörüsüyle sigortam başlamıştı. En azından dışarıdan ödeyip devam ettirelim sigortayı emekli olabilmek istediğimi söyledim. Sözüm ona defalarca sigortaya sordurdu . Çocukla dalga geçer gibi dedi ki araştır bakalım belki bir yolunu bulur öderiz. Ben de inandım ilgileniyor sandım. Her defasında da sordum. En son iş yeri sahibi bir tanıdığa sordum hatta annem Sgk’ya da sordu. Sonuç maalesef 0.
Oraya vereceğimiz para ile ev alırmışız ya da yatırım yaparmışız, kirası gelir olurmuş ana paramızda bizde kalırmış…Senin sigortan benim zaten rahat ol dedi.
Yani bir çok kadın için aynı hikâye… Sadece kendime kızıyorum en çok kendime kızgınım. Kendimi bu duruma düşürttüğüm için. Ben emekli olursam maaşım senin olur diyor bana. O kadar komik ki… Benim giriş yılım 98 ve prim günüm yok. Eşimin ise prim günü doldu giriş sigorta girişi 2003 İkimiz bir adam edemiyoruz.
Allah ömür verirse görürüz. Bu emeklilik olayına bu kadar takılı kalmış olmam da annem-babamla ilgili. Dünyanın en önemli hakkıymış gibi işlediler bizi yıllarca (ve şu yaşımda daha da önemini anlamış oldum) İyi bir gelirle yaşıyor olmamız her ne hikmetse tatmin etmiyor onları. Kıt kanaat iki emekli maaşı daha güvenilir geliyor onlara. Düşmez kalkmaz bir Allah diyorlar. Devlet sonsuzmuş gibi… Milyonluk adam ol ama sigortan yoksa emekli değilsen olmaz o is. Bana çelişki gibi gelse de bu düşünce içime işlemiş iste. Kendimi eksik hissediyorum. Haberlerde çıktığından beri gözyaşlarımı tutamıyorum. Kendimi geçiyorum (neden benim annem babam bile 98’de bir giriş yaptırmış evladına bir ümit ise yarar diye) eşimin babası ortaokuldan itibaren yanında çalışan oğluna sigorta yaptırmamış. Biz evlendikten sonra sigortası başladı. Bir evlada yapılacak en büyük kötülüklerden biridir bu. Kızı da var keşke ona da hatta eşine de yapsaydı da oğluna örnek olaydı. Bunu okuyan kişilere tavsiyemdir lütfen çocuklarınızın sigortalarını erken yaşta başlatın ..
Karışık duygular içindeyim içim buruk, kırgınım, hayata, eşime ama sanırım da en çok kendime …..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu