AkitiviteEyvah Boşandım

Yeni Ev Düzenleme Tüyoları

Yeni evi düzenleme eğlenceli bir aktivitedir. Evinizin büyüklüğü, oda sayısı, mekan kullanımı vb. etmenler ev düzenlemede etkili olur. Yeni bir ev aldığınızda içiniz heyecanla dolar ve aklınızda yeni planlar olur. Bu planları hayata geçirmeden önce mutlaka ikinci kere düşünmeniz gerekir. İki ölç bir biç diye bir atasözü vardır. Bu atasözü ev için de geçerlidir. Ev düzenleme tüyoları sayesinde evinizi olduğundan büyük gösterebilir, yeni kullanım alanları açabilir, kullanılmayan alanları değerlendirebilir ve göz zevkinize hitap eden bir dekorasyona sahip olabilirsiniz. Ufak dokunuşlarla bile yaşam alanınızda büyük değişiklikler yapabilirsiniz. Tablo asmak, çiçek almak, kokulu bir mum yakmak gibi küçük değişimler evinizde büyük değişimler yaratır. Bunun yanında eski eşyaları atmak, yerine yenilerini almak, duvar kağıdı ya da boyasını değiştirmek de ev düzenleme tüyoları arasında yer alır.

Evinize Minimalizmi Taşıyın

Basit ve sadeliğin rahatlığı ile tanışmanızın vakti geldi. Evinizde kullanmadığınız hiçbir eşyanız olmasın. Bu hem mutfak, hem salon, hem yatak odaları ve evin diğer bütün mekanları için geçerlidir. Mekanın içine girdiğinizde kullanmadığınız eşyaların hangileri olduğunu saptayın. Bu eşyayı en son 1 sene içinde kullanıp kullanmadığınızı kendinize sorun. Eğer bir seneden beri kullanmadığınız eşyaları evinizde tutuyorsanız, fazladan yer kaplıyorsunuz demektir. Bu eşyaları illa atmak zorunda değilsiniz. Deponuza kaldırabilir, ihtiyacı olanlara verebilir, satışa çıkarabilir ya da ikinci el eşya alanlara satabilirsiniz. Bu paralar ile kendinizi ödüllendirebilir ya da yine ev için harcama yapabilirsiniz. Ne kadar az eşya o kadar çok huzur. Evinizde kullanmadığınız eşyalar size yalnızca ayak bağı olur. Kalabalıktan kurtulun. Sade ve basit bir şekilde yaşamaya başlayın.

Duvar Depoları Yaratın

Mutfağınız çok mu dar? Kaşıkları, tabakları, çatalları ve diğer yardımcı eşyaları nereye koyacağınızı bilemiyor musunuz? Merak etmeyin. Duvar depoları sayesinde bu eşyalarınızı rahatça saklayabileceksiniz. Nasıl mı? Duvar için alacağınız basit aparatlar yardımı ile! Duvarlar yalnızca çeşitli malzemeler ile kaplanan ya da boyanan yüzeyler olarak düşünülür. Ancak duvarın bundan daha fazlası olması sizin elinizdedir. Özellikle dar mutfağa sahip olan kişiler duvarlarını depo alanına dönüştürebilirler. Askı materyalinin metal olmasında fayda var. Mutfağın kalanına göre ahşap da tercih edebilirsiniz. Metali gümüş ya da altın rengine boyayarak mekanınız ile uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz. Depo ünitesine fesleğen, maydanoz gibi bitkileri de asabilirsiniz. Bitkiler hem şık bir görüntü sunar hem de yemeklerinizin içine bu bitkileri katabilirsiniz.

Gardırobunuzun İçini Düzenleme Vakti Geldi

Ayakkabılık, giysi dolabı vb. dolapların içini düzenlemek için farklı aparatlar bulunuyor. Ayırıcı aparatlar, düzenleme aparatları hem ucuz hem de oldukça işlevseldir. Bu araçlar sayesinde dolapta fazladan yer açarsınız. Eğer dolabı düzenlemenize rağmen yine de fazladan yere ihtiyaç duyarsanız şifonyer satın alabilirsiniz. Şifonyer üzerine çeşitli aksesuarlar koyabilir ve eğlenceli bir görünüm elde edebilirsiniz. Dolabınızın bir kısmında mevsime göre yazlık ya da kışlık giysiler depolanmış durmalıdır. Bunun için vakumlu poşetlerden faydalanabilirsiniz. Vakumlu poşetler o mevsimde kullanmadığınız kıyafetlerin yalnızca üçte bir boyutunda olmasını sağlar. Kullanmadığınız kıyafetler elinizin altında olmaz. Dolabınızın içi düzenli olduğu zaman aradıklarınızı daha kolay bulursunuz. Dolabınızı düzenlediğiniz zaman haberiniz olmayan giysilerinizin olduğunu keşfedersiniz. Belki de artık beğenmediğiniz kıyafetlerinizi bir başkasına bağışlayabilir ya da satarak para kazanabilirsiniz.

Evinize Bitkiler Alın

Mis gibi çiçek kokusunu ve bitkilerin birbirinden güzel renklerini kim sevmez ki? Yeni evinize bitki almak bile çok hoşunuza gidecek. Onların bakımını yaparken de çok eğleneceksiniz. Kaktüslerden, orkideye, şakayıklardan, güllere kadar satın alabileceğiniz çok sayıda bitki bulunuyor. Bitkileri evinize getirmeden önce onların nasıl bakılmaları gerektiği konusunda bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Her bitki her eve uyum sağlayamıyor. Işık, su, bakım gibi gereklilikleri öğrenin. Bu gerekliler sizin için uygunsa o bitkiyi satın alın. Dilerseniz küçük saksıda olan bitkileri tercih edebilir ya da büyük bitkileri satın alarak evinizi adeta bir ormana dönüştürebilirsiniz. Bitkilerinizi sergilemek için evinizin çeşitli yerlerinde harika alanlar yaratabilirsiniz.

Eski Mobilyaları Sat, Yerine Yenisini Al

Ev düzenleme işine giriştiğinize göre, mobilyalardan bahsetmesek olmaz. Eski evinizden getirdiğiniz eski mobilyalar ile yaşamak zorunda değilsiniz. Madem taşınıyorsunuz, yeni mobilyalar satın almanızın zamanı geldi demektir. ESKİ mobilyalarınızı satabileceğiniz çok sayıda yer bulunur. İnternette uygulamalar bile kullanarak eski mobilyalarınızı ihtiyacı olan kişilere satabilirsiniz. Hem mobilyayı satın alan kişi hem de siz kazanırsınız. Aldığınız para ile yeni bir mobilya alabilir, evinizi taşınma sürecinde yenileyebilirsiniz. Hem de bunu yaparken tek kuruş ödemenize gerek kalmaz. Biraz değişiklik iyidir. Mobilyalar şüphesiz değişiklik yapabileceğiniz yerlerin başında gelir. Evin mobilyaları değiştiğinde evdeki bütün hava değişir. Mobilya değiştirdiğiniz zaman evin geri kalanını göz önünde bulundurmayı unutmayın. Yani eğer klasik tarzda döşenmiş bir eviniz varsa, modern bir parça almayın. Bu şekilde absürd bir görünüm olur. Uyumlu bir şekilde evinizi döşediğinizden emin olun.

Duvarlarınıza Hareket Katın

Ev düzenlemenin estetik bir parçası olarak duvarları ele alabiliriz. Duvarlar boş kalmasın, evleriniz hareketli ve renkli olsun. Duvarlarınızıa Wall art adı verilen çalışmaları asabilir, tablolar satın alabilir, duvar kağıtları kullanabilir, duvarlarınızı depo alanlarına dönüştürebilirsiniz. Duvarlarınızı nasıl kullanacağınız tamamen ihtiyacınız ile ilgili bir durumdur. Daha çok yere ihtiyacınız varsa duvarlarınızı depoya dönüştürmek iyi bir fikirdir. Ancak eğer alana değil biraz daha estetik görünüme ihtiyacınız varsa duvarlarınıza tablolar asmak iyi bir fikirdir. Yatak odasında kapıların arkasındaki duvarları ayakkabı ya ad takılarınız için depo alanına dönüştürebilirsiniz. Basit ayraç araçlarının gözlerine takılarınızı ve ayakkabılarınızı koyabilirsiniz. Depo alanı kapı alanında olduğu için göze batmaz ve duvarı işlevsel kullanırsınız.

Yeni Eve Yeni Renkler Ekleyin

Renklerin mekanlara enerji getirdiklerini biliyor musunuz? Kırmızı, turuncu, pembe, mor, beyaz, siyah ve diğerleri… Renklerin hepsinin insanların duyguları üzerinde etkisi bulunuyor. Kırmızı insanları hareketlendirirken, beyaz sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Renkleri evin farklı yerlerinde kullanabilirsiniz. Salon duvarları, yastık, aydınlatma, mobilyalar… Beyaz rengin halim olduğu bir salona sahipseniz, salonu kırmızı ve turuncu gibi eğlenceli renkli yastıklar ile süsleyebilirsiniz. Sade bir salonda patlayan renkler dikkat çeker. Renkleri kullanmanın diğer yolu mobilyalardır. Ahşap mobilyanızı sarıya boyamayı hiç düşündünüz mü? Fazla iddialı değil mi? Merak etmeyin, doğru şekilde yapıldığı zaman ahşap sarı bir mobilyanın evinize güzellik katacağından emin olabilirsiniz. Eviniz sade ise bir yerde iddialı bir renk kullanmak sorun olmaz. Ancak eğer zaten renkli bir salona sahipseniz, yeni bir renk ekleyerek işleri karıştırmak istemeyebilirsiniz.

Ev düzenleme ile evinizi bambaşka bir mekan haline getirebilirsiniz. Renkleri kullanabilir, hiç düşünmediğiniz alanları depo olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Dekorasyon ürünler ekleyebilir, minimalizm ile sadeliğin keyfini çıkarabilirsiniz. Evinize kendi tarzınızı yansıtmanız için mutlaka uygun şekilde tasarlamanız gerekir. Bunu yapmak için illa iç mimardan yardım almak zorunda değilsiniz. Kendi başınıza, mekanınızı tanıyarak da tasarım yapabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu