Boşandıktan SonraEyvah Boşandım

Yeni İlişkide Yanlış Anlaşılmalar Olmaması Geçmişte Yapılan Hataların Tekrarlanmaması İçin Tavsiyeler

Yeni bir ilişki, insanın hayatında açılan yepyeni bir sayfa anlamına gelir. Bu ilişki için önceki ilişkilere bakarak çıkarımlar yapmak ve geçmiş hataların tekrarlanmamasını sağlamak oldukça önemlidir. Yeni ilişkide yanlış anlaşılmalar olmaması ve geçmişte yapılan hataların tekrarlanmaması için tavsiyeler başlıca şu şekildedir:

  1. Önceki Partner Seçimlerini Dikkate Almak

İnsanlar çoğunlukla birbirine benzeyen insanları partner olarak seçerler ve bu durum hayatları boyunca devam eder. Bunun temel nedeni her insanın çekici bulduğu dış görünüş ya da davranış özelliklerinin çoğunlukla bir ömür boyu aynı kalmasından kaynaklanır. Önceki partnerlerinize baktığınız zaman sürekli olarak birbirine huy olarak benzeyen kişileri görüyorsanız ve bu kişiler sizi mutlu etmekten çok üzmüşse bu durumda biraz oturup düşünmek gerekebilir.

Sizi hali hazırda mutsuz ettiğini bildiğiniz bazı karakteristik özellikler, bir dahaki partner seçiminizde aramamanız gereken özelliklerdir. Günümüzde birçok kişi için sürekli olarak karşısınız aynı kişi ya da olayların çıkması almanız gereken bir ders olduğu şeklinde yorumlanır. Bu yüzden siz de hayatınızda sizi üzen davranışları iyi bir şekilde analiz etmeli ve bu doğrultuda partner seçimi yapmalısınız.

  1. Önceki İlişkilerin Bitiş Sebebini Dikkate Almak

Bir insanın hayatında yaşadığı romantik ilişkilerin bitiş sebebi çoğunlukla aynı ya da benzer sebeplerdir. Örnek olarak ilişkileriniz çoğunlukla sizin yaptığınız kıskançlıklar nedeni ile bitmişse bu durumda hatayı biraz kendinizde aramanız gerekebilir. Bu doğrultuda da yeni başlayacağınız ilişkide kıskançlık konusunda kendinizi törpülemelisiniz. Buna ek olarak önceki ilişkileriniz karşı taraflardan kaynaklanan aynı ya da benzer sebepler ile de bitmişse bu sefer o bitiş sebebinin altında yatan karakteristik özelliklere sahip partnerlerden uzak durmanız gerekir.

  1. Objektif Bir Şekilde Bakmak

Birçok insan özellikle de kötü bitmiş romantik ilişkilerinin ardından objektif bir şekilde bakamazlar. Bu kişiler, bütün eski sevgililerinin ardından olumsuz yorumlar yapmaya meyillidirler ama kendileri ile ilgili hataları asla kabul edemezler. Absürt durumlar haricinde bir ilişki bitiyorsa bu bitişte iki tarafında hatası vardır. Bu yüzden geçmiş ilişkilerinize objektif bir şekilde bakarak hatalarınızdan ders çıkartmalısınız. Bu dersler doğrultusunda daha güzel bir ilişki yaşamanız muhtemel olacaktır.

  1. Karşı Tarafa Karşı Dürüst Olmak

Geçmişte yapılan hatalardan ders alarak yeni ilişkide daha doğru bir şekilde ilerlemenin en önemli noktalarından biri de bu hatalar doğrultusunda karşı tarafa dürüst olmaktır. Örnek olarak daha önceki ilişkilerinizde karşı tarafa evlilik gibi daha ciddi adımlar beklediğinizi yansıtamadığınızın farkına vardıysanız bu doğrultuda yeni ilişkinizde de ne beklediğinizi aktarmanız gerekir. Unutmayın ki romantik bir ilişkide önemli konular hakkındaki fikirlerinizi düzgün bir şekilde yansıtabilmek, mutlu olmak ya da ilişkiyi doğru zamanda doğru şekilde bitirebilmek açısından çok önemlidir.

  1. Kendi Değerinin Farkına Varmak

Bir insanın kendi değerinin farkında olması, yalnızca sağlıklı romantik ilişkiler için değil hayatının her alanında doğru ilerleyebilmesi açısından çok önemlidir. Geçmiş ilişkilerinize baktığınız zaman eğer söz konusu ise kendi değerinizin farkında olmayarak sadece karşı tarafın isteklerini karşılama açısından yaptığınız hataları tekrarlamamaya özen göstermelisiniz. Unutmayın ki ilişkiler çaba ile ilerler ama yalnızca tek tarafın sürekli çaba gösterip kendinden taviz vererek yürüttüğü bir ilişki doğru olamaz. Bu yüzden siz de kendi değerinizin farkına vararak geçmiş ilişkilerinizi de göz önüne alarak sınırlarınızı ve çizgilerinizi belirlediğiniz yeni ilişkilere adım atmalısınız.

Biten İlişki Üzerine Hemen Yeni Bir İlişkiye Başlamak Hata Mı Olur?

Uzun süren ya da süreden de daha önemli olarak çeşitli paylaşımların olduğu bir ilişkinin bitiminden sonra yas dönemini yaşamak gerekir. Yas dönemi, adından da anlaşılabileceği üzere çok sevdiğiniz bir insan vefat etmişçesine üzüldüğünüz ve çaresiz hissettiğiniz bir dönem olabilir. Bu da oldukça doğaldır çünkü günlük hayatınızın bir parçası haline gelen o kişi artık yoktur ve hiçbir zaman hayatınızda olmayacaktır. O kişi ile yollarınızın ayrıldığını kabullenmek ve bunun acısını çekmek oldukça zor bir süreç haline gelebilir ve bu da oldukça doğaldır.

Yas süreci olarak adlandırılan bu dönemde çoğunlukla kişinin çevresindeki arkadaşları bazen tamamen iyi niyet ile çivi çiviyi söker gibi bir düşünce doğrultusunda o kişiye yeni bir ilişkiye adım atmasını söyleyebilirler. Ancak, bu çok da doğru olmayacaktır çünkü yas dönemi yaşanmadan yeni bir ilişkiye girmek hem kişiye hem de yeni ilişkiye adım atacağı karşı tarafa çeşitli nedenlerle haksızlık olabilir. Bu nedenler başlıca şunlardır:

  • Karşınızdaki Kişi Yara Bandı Olmayı Hak Etmez

Eski bir ilişkinin bitiminden kısa süre sonra başlayan ilişkideki karşı taraf çoğunlukla yara bandı olarak kullanılmaya çalışır. Unutmayın ki kimseyi geçmiş yaralarınızdan sorumlu tutmak ve o yaralara yara bandı olarak kullanmak, doğru bir davranış olmaz. Buna ek olarak karşınızdaki kişi bunun farkındaysa ve kabul ediyorsa bile duruma verilen ironik isimden de anlaşılabileceği üzere yara bandı, yara iyileştikten sonra çıkarılıp bir kenara atılacaktır. Bu yüzden o kişi zor döneminizi atlatma amacı ile hayatınıza girdiği gibi o zor dönemin bitişinden sonra hemen hayatınızdan çıkartmak istediğiniz biri haline de gelebilir.

  • Büyük Bir İhtimalle Yeni Bir İlişki İçerisinde Değil Geçmiş İlişkinin Devamında Gibi Hissedeceksiniz

Özellikle de uzun ve sancılı bir ayrılık dönemi ile biten ilişkinizden kısa süre sonra başlayacağınız bir ilişkide, önceki ilişkinin devamında gibi hissedebilirsiniz. Bu durum şu şekilde açıklanabilir; bazı şeylerin bittiğini kabullenmek ve bu bitişin acısını çekmek, zaman alan bir süreçtir ve bu sürecin tamamlanmasına izin vermeden yeni bir ilişkiye adım atmak demek, o acıları başka bir insana yansıtmak anlamına gelebilir. Buna ek olarak birçok insan ilişkisi bittikten sonra ona romantik açıdan yaklaşan insanlara karşı istemsizce negatif duygular hissedebilir ve bu doğrultuda flört döneminde yaşanması gereken soru sormalar ve uzun sohbetler gibi durumlardan kaçınır. Bu yüzden de yas dönemi tamamlanmadan yeni bir ilişkiye başlamak, eski ilişkinin acılarını ve dolmuşluklarını başka bir kişiye yansıtmak anlamına gelebilir.

  • Büyük Bir İhtimalle Aşık Olamayacaksınız

Aşık olmak, her insanın farklı bir şekilde tanımlayacağı bir duygudur. Kiminin şefkat olarak nitelendirdiği o duygu başka bir kişi için aşk olabilir. Ancak, aşk anlayışınız ne olursa olsun aşk acısı çektiğiniz o yas döneminde başka birine aşık olmanız oldukça düşük bir ihtimaldir. Hali hazırda başka birini düşünürken ve o insanın size verdiği yaraların acılarını çekerken başka birini düşünmek, sevmek ve aşık olmak neredeyse imkansız gibidir. Aşk gibi derin duyguları hissetmediğiniz bir romantik partner ile aranızda yaşanacak olan paylaşım ve yakınlaşmalar da size mutluluktan çok hüzün ve rahatsızlık hislerini hissettirecektir.

  • Gelgitleriniz ile Doğru Bir İnsanı Kaybedebilirsiniz

Ayrılığın üstüne yas dönemi yaşanması gereken süreçte hayatınıza yeni birini alırsanız belki de çok doğru olan ve hayatınızın aşkı olabilecek birini kaybedebilirsiniz. Böyle bir dönemde hayatınıza alacağınız kişiye önceki yaşadıklarınızın acısını hala çekmenizden dolayı muhtemelen dengesiz davranacaksınız ve o kişi de bir noktadan sonra buna katlanamayacaktır. Bu yüzden yas döneminde doğru kişi olabileceğini düşündüğünüz biri karşınıza çıksa bile yas dönemi bitene kadar o kişi ile yakınlaşmayı ertelemeniz daha iyi olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu