Eyvah Boşandım

Yeniden İşe Başlamak İçin CV Hazırlama ve İpuçları

CV iş hayatınızda sizin kimliğinizdir. İş arayışınızda mutlaka CV niz olması gerekir. CV özgeçmiş anlamına gelir. Özgeçmişte aldığınız eğitimler ve tecrübeleriniz hakkında bilgiler verirsiniz. İyi bir CV ye sahip olmak istediğiniz işi almanız için önemlidir. İyi bir CV hazırlamak kariyerinizde olumlu etkilere sahiptir. Araştırma yapmalı, gerekirse eğitim almalı, birden fazla CV hazırlamalısınız. Akademik deneyiminizden staj deneyimlerinize, iş tecrübelerinizden yeteneklerinize kadar önemli bilgilerin CV nizde yer alması gerekir. Bunları uygun şekilde ortaya koymanız beklenir. Bilgilerin doğru ve güncel olması önemlidir. Tel no ve e mail adresi gibi bilgilerinizde güncel kullandığınız irtibatları paylaştığınızdan emin olun.

Etkili CV Hazırlamak için dikkat Edilmesi Gerekenler

İş başvurusu yaparken iş verenler etkili bir CV ye sahip olup olmadığınıza bakacaktır. İlk olarak bir taslak hazırlayın. Hazırladığınız taslakta ne gibi bilgiler olduğuna bakın. Daha sonra bu bilgileri bir filtreden geçirin.. Filtreden bu bilgileri geçirirken kendinize bu bilgi gerekli mi diye sorun. Bilgiyi kapattığınız zaman bir eksiklik oluyor mu? Eğer kapatıldığı zaman bir eksiklik hissi varsa o halde o bilgiyi oraya eklemeniz gerekir. Daha sonra yazdığınız detayların yaptığınız iş başvurusu için önemli olup olmadığına bakın. Detayla iş başvurusu arasında bir ilişki var mı? Yoksa o detayı kaldırabilirsiniz. Gereğinden fazla uzun CV ler etkili değildir. Net olmanız az ve öz bilgi paylaşmanızda fayda var. Cv ler için genellikle 2 sayfayı geçmemelidir diye bir kural vardır.

CV nize Bakılması için 25 Saniye Yeterli Olmalıdır

CV hazırlama sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli kural CV uzunluğudur. CV ler özettir. Detaylıca her şeyi eklemenize gerek yok. Anahtar kelimeleri içermelidir. İnsanlar kolayca CV yi okuyabilir olmalıdır. Bunun için de insanlara net ve sade bilgiler veriyor olmanız gerekir. Uzun CV ler sıkıcıdır. Kimse uzun uzun CV okumak istemez. Siz dahil! Bu nedenle CV nizin minimal ancak gerekli bilgileri tam olarak verdiğinden emin olun Az yazmak için gerekli bilgileri kırpmadığınızdan emin olun. CV nizi hazırlamanız bittikten sonra çıktısını alın ve elinizde başka bir kişinin CV si gibi tutun. Bakmanız ne kadar zaman aldı? Bu zamanın 25 30 saniyeyi geçmemesi gerekir.

Kolay Okunan Şablon Tercih Ettiğinizden Emin Olun

Kolay okunan şablonlar her zaman kullanıcı dostudur. Çok desenli, hareketli seçimler yapmanız kullanıcının işini zorlaştıracaktır. Bunlardan kaçınmanız gerekir. Sade renk düz tasarımları tercih etmenizde fayda var. Çok renk kullanmayın. Siyah ve beyaz bir tasarım yeterli olacaktır. Unutmayın bu bir CV. Portfolyo olmayacak. Tasarım yeteneklerinizi göstermiyorsunuz. Sadece insanlara iş deneyimlerinizi, yeteneklerinizi ve eğitim durumunuz hakkında bilgi veriyorsunuz. Kolay okunan insanların görmekte ve algılamakta zorlanmayacağı seçimler yaptığınızdan emin oolun. Yazı fontunu seçerken karışık olanlar yerine en kolay okunan sade olanlar tercih edin. Artistik modellere girmenize gerek yok.

İş Deneyimleriniz Başarılarınızı Ortaya Çıkarmalı

Geçmişteki iş deneyimlerinizde kısaca başarılı olduğunuz noktaları ortaya çıkarmanız gerekir. Bunu yaparken abartmayın, kendinizi övmeyin Profesyonel yoldan başarılarınızı ortaya çıkarın. Görevlerinizin neler olduğunu ekleyin. Giriş ve çıkış tarihleriniz net olsun. Görevlerinizi yazarken maddeler kullanmayı tercih edebilirsiniz. Maddeler kullanmanz sayesinde insanlar daha rahat okurlar. Eğer daha çok öne çıkarmak istediğiniz yerler varsa buralar için kalın yazı tipini tercih debilirsiniz. Tek bir yazı tipini kullandığınızdan emin olun.  Yazılar arasında fark yaratmak istediğiniz zaman kalın, italik gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Birden fazla yazı tipi kötü bir görünüme neden olacaktır. İş deneyimleri kısmında firma ismine, pozisyona ve iş tecrübelerine yer verdiğinizden emin olun.

Sertifikalar Bölümüyle Bir Adım Öne Çıkın

Sertifikalar bölümü diğer adaylar arasında bir adım öne çıkmanızı sağlayabilir. Burada en önemli nokta sertifika eklerken kişinin başvuru yaptığı pozisyondur. Eğer avukatlık için başvuru yapıyorsanız mimariyle ilgili bir sertifika eklemeniz saçma olacaktır. İş veren sizden başvuru yaptığınız alan ya da alanlara yönelik sertifikalar görmek ister. Almış olduğunuz farklı konularda çok çeşitli sertifikalar olabilir. Ne var ki bunların hepsini yazmanıza gerek yok. Sadece ilgili olanları dahil edin. Eğer kişisel gelişimle ilgili sertifikalar aldıysanız bunları işle birebir alakalası olmasa da ekleyebilirsiniz. Örneğin insanlarla baş etme yöntemleri vb. konularda bunu yaşabilirsiniz. Bu tarz sertifikaları eklemek kişisel gelişim için öğrenmeye açık ve istekli bir insan olduğunuzu gösterir ve işe alınma şansınızın otomatik olarak artmasını sağlar. Sertifikaları yazarken sıralamaları en ilgili olandan başlayarak yapın. Başvuru yaptığınız iş için en ilgili olan sertifikayı başa koyun. Daha sonra diğerlerini ekleyin. Yani CV ye bakan bir kişi önce en ilgili olanı görmelidir.

CV Hazırlama İpuçları

Özgeçmiş hazırlama sırasında aşağıdaki maddeleri dikkate aldığınızdan emin olmanız gerekir:

 • Önemli kısımlar için bold yazı kullanabilirsiniz.
 • Bol bol örnek baktıktan sonra CV hazırlamaya başlayın.
 • Projelerinizden varsa bahsedin. Sadece mevcut çalışılan işlerden bahsedilmemelidir.
 • Çok uzun CV ler hazırlamak iyi değildir. Uygun uzunlukta CV hazırlayın.
 • Okuyucu sıkmayın. Temel vermek istediğiniz mesajı verin.
 • Aktif kullandığınız irtibat bilgilerinizi verdiğinizden emin olun.
 • Kısa bir paragrafla kendinizi tanıtan bir yazıyla başlayabilirsiniz.
 • Foto kısmına profesyonel foto eklediğinizden emin olun. Sosyal medyaya ekleyeceğiniz fotoğrafları tercih etmeyin.
 • Eklediğiniz her bir bilgi için sıralamaya özen gösterin. En ilgili olanlar hep en üstte olmalıdır.
 • Üstün yeteneklerinizi üste çıkarın. Herkesin iyi olduğu bir şeyler vardır. Bunları ön plana çıkardığınızdan emin olun. Güçlü yönlerinizden profesyonelce bahsedin.
 • İmla hatası ve dil bilgisi kurallarına dikkat edin. Kontrol yaptıktan sonra CV niz hazır olur.
 • Çok büyük ya da çok küçük punto kullanmayın. İnsan gözünün en iyi görebileceği ölçüde tercih yapın.
 • Son kontrol yapması için ikinci bir göz olarak başkasına kontrol yaptırın. Sizden başka insanların da görmesi faydalı olacaktır. Dışarıdan bakan göz hataları daha iyi yakalar.
 • Mail ortamında paylaşmak istediğiniz CV ler için PDF dosyası tercih edin. Word gibi farklı formatlarda paylaşım yapmaktan kaçının.
 • Mesleğin izin üyelik gerektirmesi halinde bunu CV nizde belirtmenizde fayda olacaktır. İnşaat Mühendisi olan bir kişi CV sinde İnşaat Mühendisleri odasına kayıtlı olduğunu belirtebilir.
 • Ayrıca CV güçlenmesi için kimi Referans olarak gösterdiğinize dikkat edin. Tanımadığınız insanları referans göstermeyin.

CV Örnekleri Araştırın

Cv örnekleri araştırmak sizi geliştirecektir. Bu örneklere bakarak kendinize en uygun CV yi hazırlayabilirsiniz. Ne kadar çok örnek bakarsanız gözünüz o kadar iyi örnek görür ve bunu farkında olmadan kendinize uygularsınız. En iyi CV örneklerini bulabilirsiniz. Çok sayıda CV formatı vardır. Bunlar arasından size en iyi hitap eden seçeneği bulabilirsiniz. Uygun formatı kendinize göre değiştirdikten sonra kullanmak akıllıca olacaktır. Merak etmeyin Amerikayı yeniden keşfetmenize gerek yok. Çünkü zaten iyi CV örnekleri var. Bunlardan ilham alarak siz de güzel bir CV ye sahip olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu