Aldatılan Erkek

Aldatılan Erkeğin Psikolojisi

Erkeklerin aldatılması ya da kadınların ihanete uğraması gibi problemler, boşanmanın en büyük sebeplerinden bir tanesidir. Evlilik süreci içerisinde taraflardan bir tanesinin karşı tarafa ihanet ettiğinin ortaya çıkması, kadın ya da erkek için yıkıcı bir travmanın başlangıcıdır. Aldatılan kadın ya da erkeğin psikolojisi, uzun süre boyunca yerine gelemez ve psikolojik travmaların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Evlilik içerisinde meydana gelen sadakatsizlikler, her ne sebebe dayanırsa dayansın evliliğin zarar görmesine, belki de sona ermesine sebep olacaktır.

Aldatılan Erkeğin Vereceği Tepkiler Nelerdir?

Aldatılan erkeğin duyguları, aynı anda pek çok kötü hissin toplanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Aldatılan kişiler, yaşanılan duyguların zorlukları içerisinde ne yapacaklarını şaşırır ve ağır travmalarla karşı karşıya kalırlar. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda, aldatılan erkeklerin kadınlara göre daha fazla yıkım yaşadığı ortaya çıkmıştır. Aldatılan erkekler, bu durumu öğrendikleri zaman 3 karmaşık duyguyu kafalarından atamamaktadır. Bu duygular öfke, gurur ve kıskançlık olarak sıralanmaktadır. Aldatılan bir kadının da aynı benzer duygular yaşamasına kıyasla, erkekler bu durumu bir gurur meselesi olarak benimser ve aldatılmanın etkilerini daha ağır şekilde hisseder. Bu sebeple, aldatılan kadınların affetme ve evliliklerini kurtarma çabaları, erkeklere göre daha fazladır.

Aldatılan Erkeğin Psikolojisinde Meydana Gelen Sorunlar

Aldatılan erkeğin yaşadığı problemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Eşinin kendisi yerine bir başkasını tercih etmesi sebebiyle, gurur yıkıcı duygulara girilir ve kişiler sürekli olarak kendini küçümser.
 • Kendisinden başka bir erkeğin eşiyle yakınlaştığını bilmek, erkeklerin kıskançlık duygularını ateşler ve öfke problemleri ortaya çıkar.
 • Aldatılan bir erkeğin yaşadığı en bari sorun, kontrolsüz öfke ve gerginlik problemleridir.
 • Aldatılmanın öğrenildiği an, sürekli olarak zihinde canlanır ve problemlerin daha da büyükmüş gibi algılanmasına sebep olur.
 • Aldatılma durumu, ölüm ya da hastalık sorunlarından daha büyük bir yıkıma sebep olmaktadır. Ölüm ya da hastalıklar, bilinen ve hayatın her anında beklenen durumlardır. Ancak aldatılma durumu, hiçbir zaman akla getirilmez ve bu durumun meydana geleceğine ihtimal verilmez. Aldatıldığını öğrenen bir erkek ya da kadın, karşılarındaki kişinin kendilerine olan sadakatsizliğini anlar ve karşı tarafa duyduğu bütün güveni bir anda yitirir. Eşe olan güvenin bir anda ortadan kalkması, kişilerde yalnızlık ve yıkım hissini meydana getirmektedir.
 • Aldatılmanın ortaya çıkardığı etkiler, aynı anda hissedilmektedir ve kişiler bu durumlardan kurtulmakta oldukça zorlanmaktadır. Aldatılma hissinin getirdiği olumsuz duygular, bir girdabın içine girilmesine sebep olmaktadır. Bu kadar fazla problemin aynı anda hissedilmesi, kişilerde dengesizlik ve hissizlik durumlarının ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Aldatılan Erkek Ne Yapmalıdır?

Aldatılan erkeğin yapması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Aldatılma hissi, hayatın her anını derinden etkileyecek olumsuzlukların zihinde canlanmasına ve günlük hayattaki faaliyetlerin son bulmasına sebep olacaktır. Günlük hayat içerisinde aldatılma konusu akla geldiği zaman, kişilerin o anda yaptıkları işleri düşünmeye çalışması ve sadece o işlere odaklanması gerekir.
 • Çalışan erkekler, bütün dikkatlerini işlerine vermeli ve akıllarına başka düşüncelerin gelmesine müsaade etmemelidir.
 • Arkadaş çevresinde, bu konunun açılmasına izin verilmemeli ve arkadaşlarla olan sohbetlere odaklanılmalıdır.
 • Çocukları olan erkekler, çocuklarına odaklanmalı ve onlara olan tüm sevgilerini göstermelidir. Çocuklarının kendisine ihtiyacı olduğunu düşünerek, çocukların mutluluğu için farklı şeylere odaklanılmalıdır.
 • Aldatılmanın oluşturduğu olumsuz duygu ve hislerin bastırılmaya çalışılmaması ve bu sorunlar sebebiyle ortaya çıkan duyguların on an içerisinde yaşanmasına izin verilmeli, ancak bu duyguların içinde kaybolunmamalıdır.
 • Aldatılma sonucunda ortaya çıkan hisler bastırılmaya çalışılırsa, daha büyük psikoloji sorunlarıyla karşılaşılır ve fiziksel rahatsızlıklar oluşur.
 • Duyguların tamamının o anda yaşanmasıyla birlikte, anın ve geleceğin nasıl olacağı belirlenmelidir. Hayatın bu duygulardan ibaret olmadığı düşünülerek, gündemin belirlenmesi gerekir.
 • Aldatılma konusunun, çevredeki kişiler tarafından gündeme getirilmesine izin verilmemelidir. Sürekli olarak bu konuyu açmak isteyen kişilerden uzak durulmalı ve daha nötr olan kişilerle görüşülmelidir.

Aldatılan Erkeğin Psikolojik Sorunlarından Kurtulma Yolları Nelerdir?

Aldatmanın sorunlarından kurtulmak için uygulanacak teknikler ve yöntemler aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

 • Aldatılmış olan erkek ya da kadınlar, zorlu bir sürecin içine girmektedir. Tarifi zor bir hayal kırıklığı ve güvensizlik duygusu ortaya çıkarak, yalnızlık ve dengesizlik gibi durumlarla karşılaşılır. Bu duyguların etkisinin azalabilmesi için tüm hislerin yaşanması, yani hiçbir duygunun bastırılmaması gerekir.
 • Akla gelen olumsuz düşüncelere dalıp gidilmemeli ve süregiden bir hayatın olduğu unutulmamalıdır.
 • Aldatıldığını öğrenen bir erkeğin, üzüntü, öfke, hayal kırıklığı, kıskançlık ve çaresizlik gibi duyguların yaşandığı zorlu bir süreçten geçeceğini bilmesi gerekir.
 • Belirtilen duyguların, aldatılan ve ihanete uğrayan herkes tarafından hissedildiği bilinmelidir. Bu duyguların kişilere özel olmadığının ve herkesin yaşadığının bilinmesi, psikolojik sorunların etkisini azaltacaktır.

Aldatılma sonucu oluşan psikolojik sorunlardan kurtulmak için derhal bir uzmana başvurulması psikolojik destek alınması gerekir.

Aldatılma Acısının Geçmesi İçin Yapılması Gerekenler

Aldatılma acısının kaybolması için uzunca bir süre çalışılması gerekir. Belirtilen yöntemler sayesinde, yaşantı normale dönmeye başlar ve aldatılmanın getirdiği büyük yıkım ortadan kalkar. Aldatılma acısının atlatılması ve kişilerin normal yaşantılarına geri dönmeye başlaması yapılması gerekenler aşağıda belirtildiği gibidir:

 • Aldatılma sebebiyle gelen olumsuz duygular artmaya başladığı zaman, düzenli nefes egzersizleri yapılmalıdır.
 • Nefes egzersizi yapmak için 3 dakika boyunca burundan derin nefes alınması ve alınan nefesle, tüm ciğerlerin doldurulması gerekir. Alınan nefesler, sistemli olarak ağızdan yavaşça verilmelidir.
 • Düzenli olarak gevşeme egzersizleri yapılmalıdır. Gevşeme egzersizleri sayesinde, vücut kasları rahatlar ve kişiler daha iyi hissetmeye başlar.
 • Düzenli bir şekilde, her gün 15-20 dakika boyunca yürüyüş yapılmalıdır. Yürüyüş yapmak, zihindeki olumsuz duyguların onarılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kişilerin kendilerine yeni bir uğraş bulması ve dikkatini farklı uğraşlara yöneltmesi gerekmektedir.

Aldatılan Erkeğin Psikolojisinin Düzelmesi İçin Uygulanan EMDR Terapisi

Aldatılma psikolojisinin düzeltilmesi için uygulanan psikolojik tedavi yöntemi, depremzedelere, savaş mağdurlarına, doğal afet geçiren kişilere ve kazazedelere uygulanan terapiyle aynıdır. Bu terapi yönteminin ismi EMDR Terapisi olarak kısaltılmaktadır. Terapinin açılımı “Eye Movement Desenstitation and Reprocesing” yani “Göz Hareketleri Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme” tekniğidir. Bu tekniğin uygulanması için kullanılan yöntemler şunlardır:

 • Tedavi sürecinin işleyişinde, göz bebekleri sağa ve sola hareket ettirilmekte ve beynin iki küresi birden uyarılmaktadır.
 • Göz hareketleri esnasında, aldatılmada en rahatsız edici sahnenin akla getirilmesi gerekir.
 • Travmaya sebep olan en yıkıcı sahne düşünülerek, göz hareketleri yapılmaya ve beyin kanalları uyarılmaya başlanır.
 • EMDR Terapisinde kullanılan hızlı göz hareketleri, sadece rüya esnasında meydana gelmektedir. Rüyaların görülme amacı da zihinde meydana gelen bazı travmaları onarmak ve kişilerin zihnini boşaltmaktır. Uyanıkken yapılan bu göz hareketleri sayesinde, beyin rüya gördüğünü algılar ve o esnada akla getirilen olumsuz duyguların etkisini ortadan kaldırmaya başlar.
 • Terapinin amacı, aldatılmanın ortaya çıkardığı en ağır hasarları tespit ederek, bu acıların üstesinde gelinmesini sağlamak ve beyni normale döndürmektir.

EMDR Terapisi, uzman psikologların kontrolünde gerçekleştirilmektedir. Bu terapi esnasında, aldatılmanın getirdiği en büyük yıkımlar tespit edilerek, psikologla birlikte bu travmaların üstesinden gelmek için atılımlar gerçekleştirilmektedir. Adatılmanın getirdiği büyük travma ve olumsuzluklar, zihinde yer edinen duygular sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Terapi sonucunda, aldatılmanın getirdiği büyük etkenler ortadan kalkar ve kişiler normal yaşantılarına dönmeye başlayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu