Boşandıktan Sonra

Boşanan Erkek Nasıl Unutur?

Boşanan erkeğin unutma süreci için belirlenen süre ortalama 2 yıldır. Evlilik kurumunun erkeklere sağladığı konfor, kadınlara oranla daha fazla olduğu için erkeklerin büyük bir çoğunluğu boşanma sonrasında travma yaşamaktadırlar. Boşanan erkeğin unutması için eski eşine dair eşyaları saklamaması, ailesi ve sosyal çevresi ile düzenli görüşmeye dikkat etmesi, yalnız kalmamaya çalışması, kötü alışkanlıklardan medet ummamaları gereklidir.

Boşanan Bir Erkek Gerçekten Bir Travma Yaşar Mı?

Boşanan bir erkek gerçekten bir travma yaşamaktadır. Bu evlilik süresine bağlı bir durum değildir. 3 hafta gibi bir süre evli kalan erkek de, senelerce evli kalan erkek de bir travma yaşamaktadır. Çünkü evlilik, bir gün boşanacağını düşünerek yapılmamaktadır. Çeşitli umutlar ve beklentiler ile birlikte yapılmaktadır. Hayat boyu sürecek gözü ile bakılarak evlenilmektedir. Bundan dolayı beklenmedik bir durumla, hiç hesapta yokken ilişkinin boşanmaya gitmesi; taraflara travma yaşatmaktadır. Ayrıca sürdürebileceklerini düşündükleri bir ilişkiyi sürdüremedikler için boşanan erkekler boşanmanın ardından başarısızlık duygusu yaşamaktadırlar.

Boşanan Erkek İle Boşanan Kadın Arasındaki Davranış Farkı Nedir?

Boşanan erkek ile boşanan kadın arasındaki davranış farkı; kadınların büyük çoğunluğunun boşandıktan sonra kendi kabuğuna çekilmeleri ve yeni bir ilişkiye kısa süre içerisinde sıcak bakmamaları fakat erkeklerin büyük çoğunluğunun tam tersi davranış sergilemesidir. Bu noktada; kadın yeni hayatını düzenlemeye başladığında yeni bir ilişkiye hazır olduğunda boşandığı erkek kadını kıskanmaya başlamaktadır. Boşanan erkek kadının bir başkasıyla birlikte olmasının yanı sıra, kadının yeni hayatını kurgularkenki başarısını da kıskanmaktadır.

Boşanan Bir Erkeğin Eski Eşini Unutamadığını Gösteren Davranışları Nelerdir?

Boşanan bir erkeğin eski eşini unutamadığını gösteren davranışlarından bazıları şunlardır:

  • Eski eşi ile ilgili çok konuşmasıdır. Bu durumdan aklının hala eski eşinde olduğu sonucu çıkartılabilmektedir. Eski eşini unutmuş veya unutma fikrine kendini alıştırmış olan erkek, ’’Bitmiş bir ilişki. Boşandık.’’ gibi söylemler dışında konuyu uzatmamaktadır. Ancak bir erkek eğer boşandığı eşi ile ilgili onu eleştiren söylemlerde bulunuyor ise veya onunla ilgili kötü cümleler sarf ediyor ise; bu unutamadığını göstermektedir.
  • Boşanmış bir erkek yaşam alanında eski eşine dair eşyaları saklıyor ise; bu eşini unutamadığı anlamına gelmektedir. Böyle durumlarda erkekler, eşyaları atmayı unuttuklarını söylemektedirler. Ancak aslında büyük bir çoğunluğu atmayı unuttukları için değil, eski eşlerini onların eşyaları ile yaşattıkları için bilerek atmamaktadırlar.
  • Eşi ile beraberken edindiği alışkanlıkları sürdürmeye devam etmesi unutamama işaretidir. Örnek vermek gerekir ise; eşinin kendisine dinlettiği şarkıları dinlemesi, eşiyle gittiği restoranlara gitmesi, eşinin hobi olarak yaptığı bir aktiviteyi düzenli olarak yapmaya başlaması gibi davranışlardır.
  • Sosyal medya hesaplarında eski eşi ile beraber olan fotoğraflarını silmeyen birçok boşanmış erkek, eski eşini unutamamış demektir. Bu ilişkilerin dinamiğine göre değişen bir durumdur. Bazı biten ilişkilerde unutamama değil de umursamama sebebi ile fotoğraflar silinmeyebilmektedir. Ancak boşanan erkeğin karakteri göz önüne alındığında; normalde fotoğrafları silebilecek biri iken eğer silmiyor ise orada bir unutamama problemi vardır.

Boşanan Erkeğin Eşini Unutması İçin Ne Kadar Süre Geçmelidir?

Boşanan bir erkeğin eşini unutması için geçmesi gereken süre; bazı araştırmalara göre 5 yıl olarak belirlenmiştir. Ancak bu durum için bir süre verebilmek mümkün değildir. İlişkinin dinamiğine, boşanma sürecine ve erkeğin bitmiş ilişkisine bakış açısına göre değişiklik gösteren bir süreçtir. Travmalı bir boşanma süreci geçiren erkeklerin eşlerini unutabilmeleri için gerekli olan makul süre 2 senedir.

Boşanan Bir Erkeğin Eski Eşini Unutma Sürecini Uzatan Etkenler Nelerdir?

Boşanan bir erkeğin eski eşini unutma sürecini uzatan etkenler şunlardır:

  • Çiftin aileleri sebebi ile bir boşanma gerçekleşiyor ise; ilişki tam olarak bitmeden boşanma yoluna girildiği için unutma süreci de uzamaktadır.
  • Çocukların üzerindeki davranış biçiminden doğan tartışmalar yüzünden boşanılması durumunda unutma süreci daha uzun sürmektedir. Çünkü çocuk faktörü dışarıda bırakıldığında, ilişkilerinde başka bir problem bulunmamaktadır.
  • İlişki içerisindeki erkeğin veya kadının çeşitli sebepler ile farklı bir şehre veya ülkeye gitmek durumunda kalması ve diğer tarafın bu taşınmaya sıcak bakmaması halinde; çiftin ilişkileri bitmek durumunda kalabilmektedir. Duygusal olarak birbirlerinden uzaklaşamadıkları için unutma süreci uzun sürebilmektedir.
  • İlişkinin toplam süresi boşanan erkeğin unutması için gerekli süreyi uzatmaktadır. 15 senelik bir evlilik yaşamış bir erkeğin unutma süresi ile 5 senelik bir evlilik yaşamış bir erkeğin unutma süresi aynı değildir.

Boşanan Kadın Mı Daha Çabuk Unutur Yoksa Boşanan Erkek Mi?

Boşanan kadın ile boşanan erkeğin unutma süresi kıyaslandığında; gerçek bir ilişkinin bitmesi durumunda boşanan erkeklerin unutma süreci daha uzun sürmektedir. Çünkü kadınların büyük bir çoğunluğu; ilişkiyi kurtaramayacaklarına ikna olduklarında, ilişkiye dair bütün duygularını kaybettiklerinde boşanma kararı almaktadırlar. Ayrılık sürecinde yaşayacakları duyguları kendi içlerinde yaşayarak, devam edebilecekleri kadar ilişkiye devam etmektedirler. Vazgeçme noktasına vardıklarında boşanma davası açmaktadırlar. Fakat erkekler için durum tam tersidir. Erkeklerin büyük bir çoğunluğu; ilişkiyi kendi içlerinde bitirmeden boşanma yoluna girmektedirler ve boşanma gerçekleştikten sonra unutmaya çalışmaktadırlar. Bu duruma, toplumda erkeğe biçilen güçlü rolü sebebiyet vermektedir. Erkeğin her daim güçlü olması gerektiği düşünüldüğü ve erkeklere de empoze edildiği için erkek herhangi bir boşanma durumunda güçlü kalması gerektiğini düşünmektedir. Dolayısı ile boşanma kararını kadın kadar süzgeçten geçirmeden onaylamaktadır.

Boşanmış Bir Erkek İle Yeni Bir İlişkiye Başlanır Mı?

Boşanmış bir erkeğin yeni bir ilişkiye başlayabilmesi için evliliğinin getirdiği psikolojik yorgunluğu atlatması gereklidir. Boşanma süreci erkek için sıkıntılı geçtiği ve boşanmak için evlenmemiş olduğu için boşanma kendisinde bir travma yarattığı için bu süreci atlatmadan sağlıklı bir ilişki yaşayabilmesi mümkün değildir. Boşanmış erkeğin boşanma travmasını atlatıp atlatmadığını algılayabilmek için tavırlarına bakılması gereklidir. Ancak erkeğin günlük hayatında oldukça neşeli davranışlar sergiliyor olması travmayı atlattığı anlamına gelmemektedir. Eğer boşanmış bir erkek, yeni başladığı bir ilişkide; yeni partnerini eski eşi ile gittiği mekanlara götürüyor ise, eski eşi ile yaptığı aktiviteleri yeni partneri ile yapmaya çalışıyor ise aslında eski eşini unutamadığı için yeni bir ilişkiye hazır olmadığı anlamına gelmektedir. Çünkü erkeğin bu davranışlarının temelinde, eski eşinin onu mutlu ettiği gibi yeni partnerinin de onu mutlu edip edemeyeceğinin kıyası vardır. Eski eşi ile yaşadığı heyecanları baz alarak, yeni partnerini değerlendirmektedir.

Erkeklerin İlişki İçerisinde Boşanma Kaygılarının Olmamasının Unutma Üzerindeki Etkisi

Erkeklerin ilişki içerisinde boşanma kaygılarının olmamasının unutma üzerindeki etkisi; boşanma sürecini daha zor atlatmalarına sebep olmaktadır. Toplum tarafından erkekler daha fazla korunduğu için ve kadınların kendilerinden çok erkeklere ihtiyaçları varmış gibi gösterildiği için erkekler boşanma kaygısını ilişki içerisinde yaşamamaktadırlar. Bunun için de kendilerini geliştirmek için kendilerine yatırım yapma oranları, kadınlar ile kıyaslandığında daha az olmaktadır. Dolayısı ile kadın kendisini geliştirdikçe aynı uyumu yakalayamadığı bir adamdan boşanmak istediğinde; erkeğin egosu zedelenmektedir. Bu yüzden boşanan erkeğin unutması daha uzun sürmektedir ve hatta artan kadın cinayetlerinin temelinde de bu durum yatmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu