Boşandıktan SonraEyvah Boşandım

Boşandıktan Sonra Eski Eşle Görüşmek Doğru Mu?

Boşanma davası sonrası eski eşle görüşmek kimileri için sakıncalıyken kimileri bu durumdan bir sıkıntı duymaz. Ayrıldıktan sonra eski eşlerin görüşüp görüşmemesi ayrılığın şekline, arada çocuk olup olmamasına, tarafların birbirleri hakkında duygu ve düşüncelerine bağlıdır. Elbette bunların dışında da etmenler vardır. Eğer arada çocuk varsa, eski eşler mutlaka iletişimde olacaklardır. Arada çocuk olmadığı zaman da eski eşler arkadaş olarak görüşmeye devam edebilirler. Eğer taraflar çekişmeli ve sorunlu bir boşanma davası sürecinden geçtiyse, büyük ihtimalle yeniden bir araya gelmek istemezler. Özellikle aldatma gibi sorunlar olduğunda taraflar birbirlerine yoğun öfke duyarlar. Boşanma davası sonrası süreçte eski eşlerin arasındaki ilişki en az ilişki sırasındaki durumları kadar önemlidir. Bu nedenle konunun üzerine eğilmekte fayda var.

Sorunlar Yine Dile Getiriliyor mu?

Boşanma davası durduk yere olmadı elbette, her iki tarafın da nedenleri olduğu için boşandınız. Bir araya geldiğiniz zaman bu sorunlar yine dile geliyor mu? Ayrılmak için nedenler sürekli dile geliyorsa, eski eşinizle arkadaşlığınızı düşünmenizde fayda var. Ayrılmanıza neden olan çatışmalarınız yüksek ihtimalle siz bir araya geldiğiniz zaman yeniden alevlenir. Bu durum gerginlik yaşamanıza neden olur. Eğer gerginlik yaşamayacak olsanız zaten boşanmazdınız ve bu durumu ilişkinizi sonlandırmadan hallederdiniz. Sorunların yeniden dile geldiği, ilişkinin size olumsuz duygular hissettirdiği durumlarda arkadaş kalmanızın bir faydası olmayacaktır.

Size Ne Duygular Hissettiriyor?

Eski eş size iyi bir karı ya da koca olamamış olabilir. Sorunlar yaşamış olabilirsiniz. Her iki taraf da hatalar yapmış olabilir. Boşanmak zaten bunun için var. Ancak boşandıktan sonra düşman olacaksınız, birbirinizin yüzünü görmeyeceksiniz, öfke ve kin dolacaksınız diye bir zorunluluk yok. Burada önemli olan nokta kişiyle bir arada olduğunuz zaman onun size ne hissettirdiğidir. Sizi iyi hissettiriyor mu? Size arkadaş gibi mi davranıyor? Size nazik mi? Eğer bu sorulara verdiğiniz yanıtlar evetse, o kişi size sadece eş olamamış ama arkadaş olabilir demektir.

Çocuklarınızın İyiliğini Düşünün

Boşanma sonrası tarafların ilişkilerindeki kendi sorunları yüzünden bazen çocuklar arada kalır. Ancak anne ve babaların kendilerinden önce çocuklarını düşünmeleri gerekir. Çocuklar çok hassastır. Anne ve baba arasında geçen bir diyalog, tartışma, şiddet vb. durumlar onlarda unutamayacak travmalara döner. Bu nedenle evliliğinizi bir kenara koymayı ve çocuğunuzu ön planda tutmayı bilmeniz gerekir. Çocuklarınızın iyiliği için neyin doğru olup olmadığına karar verin. Eğer çocuğunuz sizin görüşmenizden fayda sağlarsa, onun hatrı için eski eşinizle görüşün. Ancak görüşmeniz çocuğunuzu olumsuz etkilerse bu durumda görüşmemenizde fayda var.

Tartışma Yaşanıyor mu?

Eşler arası tartışma boşanma davalarında en sık rastlanılan durumların başında gelir. Tartışma yaşanması eşlerin uyumsuz, anlayışsız, sorunlu vb. olduklarının göstergesi olabilir. Tartışma yaşanıyorsa, bu olumsuz olayın geleceğe taşınmasına gerek yok. İki medeni insan gibi ayrılık mümkün olmalıdır. Kişiler bazen birbirleri için uygun olmayabilirler. Önce uyumlu olup sonra bu uyumu kayıp edebilirler. Taraflar, beklentiler vs. değişkenlik gösterebilir. Bu durum zaman içinde eşler arasında tartışmaya neden olur. Boşanma davası açmanızın nedenleri arasında tartışma varsa, eski eşinizle görüşmek çok iyi bir fikir olmayacaktır. Çünkü siz, tartışmak için enerji harcamamalısınız. Zamanınızı, enerjinizi, hayatınızı daha olumlu, neşeli ve güzel şeyler için harcamalısınız. Hayatınızdan sizi üzen, size sorun çıkaran ve pozitif katkı sağlamayan insanları düşünmeden çıkarmalısınız. Bu kişi eski eşiniz bile olsa, bunu yapmakta tereddüt etmeyin!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu