Boşandıktan Sonra

Boşanma Sonrası Estetik

Güzel olmak, güzel görünmek ve kendini güzel hissetmek asırlar öncesinden gelen bir arzudur. Peki bu hiç vazgeçilmeyen, bu uğurda ölümlerin göze alındığı, savaşların yapıldığı, insanların birbirlerini zehirlediği, çocuk romanlarına dahi konu olan bu soyut kavramın yani güzelliğin tanımı nedir sorusunun yanıtına “göze ve gönüle hoş gelen şey” diyebilir miyiz? Bu tanıma göre aldatılan kişilerin düşüncelerinde, aldatılma nedeni olarak “göze ve gönüle hoş gelmemek” yatabilir mi?

Bu yazımızda boşanan eşlerin, boşanma sürecinden sonra neden estetik cerrahinin kapısını çaldıklarını irdeleyeceğiz.

Günümüzde boşanmaların nedenlerinden bir tanesi de eşlerin birbirlerini aldatmalarıdır. Bu davranış zaten travmatik olan psikolojik durumlarını daha da derinden ve kötü yönde etkilemektedir. Boşanmalar sonuçlanıp eşler birbirlerinden ayrıldıklarında birçokları soluğu estetik cerrahların muayenehanelerinde alıyor. Hastalarla yapılan görüşmelerde kendilerinin bir zorunluluğu olmamasına rağmen boşanma sebeplerini gündeme getiriyorlar. Kadınlardan “eşim beni büyük göğüslü bir kadınla aldattı” sözünü çok sık duyar olduk. Bu yüzden de boşanan kadınlar kendilerinde olmayan ve “eksiklik” olarak hissettiklerini estetik cerrahi ile kapamaya çalışıyorlar. Her gün kendilerine göre bu eksiklikle yaşayıp, sürekli konuyu takıntı haline getirmektense bu işi çözümleyip sorunu “aynı eski eş gibi” geride bırakmak istiyorlar. Bu psikolojiyi anlamak aslında oldukça kolay. İnsanlar kendilerinde olmayıp başkalarında olan bir özelliği, evliliğin sonlanmasındaki en büyük neden gibi algılamaya başlıyorlar. Halbuki birçok sorun yaşanmış, eşleri birbirlerinden uzaklaştıran birçok neden olmuş olabilir ama sonuç “eşim beni daha büyük göğüslü birisiyle aldattı” olabiliyor.

Aslında bu konuyu daha da çeşitlendirebiliriz. Daha zayıf birisiyle birlikte oldu, ince belli bir bayan arkadaşı vardı, bacakları daha güzel ve inceydi, benim gibi selülitleri olmayan birisiyle birlikte oldu vs. Biz estetik plastik cerrahlar tıpkı birer psikiyatrist gibi hastalarımızın psikolojik durumunu da anlamak zorundayız. Bu yüzden büyük göğüslü bir başka kadın tarafından eşinden olduğunu düşünen kişi, silikon ameliyatı görüşmesinde “olabildiğince büyük olsun, zaten yıllardır küçük göğüslüyüm, artık tamamen değişsin istiyorum” kalıplarını sıklıkla kullanıyorlar. Yani kendinde olmayanı daha çok arzulama.

Boşanma sonrası estetik cerrahinin kapısının çalınmasının bir başka nedeni ise, yeni bir ilişkiye başlamadan önce veya travmatik dönem atlatıldıktan sonra kendine olan öz güveni tekrar kazanmak adına yaptırılan işlemler oluyor. Bunlar liposuction, meme estetiği, göz kapağı ameliyatı, burun estetiği, yüz germe, gıdı estetiği, genital estetik gibi cerrahi işlemler olabileceği gibi botoks, dolgu, lazer uygulamaları, ameliyatsız yüz gençleştirme, selülit tedavisi, bölgesel incelme gibi medikal uygulamalar da olabiliyor. Bu uygulamaların pratik ve basit olmasının yanında etkinliklerin yüksek olması, mutlaka kendi çevresi ve arkadaşlarından da duymuş olmaları kendilerini daha güzel hissetmek adına başvurdukları işlemler.

Yurt dışında tutulan istatistikler ve yapılan araştırmalar üçüncü bir nedenin de “intikam alma” adına yaptırıldığını ortaya koyuyor. Yani bu duruma “intikam estetiği” adını verebiliriz. Kişi daha güzel, çekici ve bakımlı olarak eski eşine aslında bir mesaj göndermiş oluyor. Eşinin kendisini aldattığı için pişman olmasını ve üzülmesini arzuluyor.

Bu yazımızda hep kadınlara yönelik bir durummuş gibi bahsetsek de, erkekler de boşanma sonrası çok fazla estetik işlem yaptırabiliyor. Burun estetiği, saç ekimi, yağ aldırma ve medikal uygulamalar sıklıkla başvurdukları yöntemlerden. Özellikle erkeklerin bir sonraki ilişkilerinde kendinden daha genç bayanlarla birlikte olma arzusu bu istekleri tetikliyor.

Sonuç itibari ile kadınlar boşanma sonrası, önceki yıllarda daha çok kuaföre gidip saç renklerini ve stillerini değiştirirken günümüzde vücudunda birçok yerini değiştirebiliyor. Bunun sonucunda öz güveni yüksek, psikolojisi düzelmiş, gerek sosyal hayatlarına gerek gelecekte olabilecek potansiyel ilişkilerine hazır hale geliyorlar.

Op.Dr. Arda Katırcıoğlu

Estetik Plastik ve Rekons. Cerrahi Uzmanı

Miaplast Estetik Kliniği

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu