Boşandıktan SonraEyvah Boşandım

Geçmişe Yönelik Nafaka Yenileme Davası Açılabilir Mi?

Geçmişe yönelik nafaka yenileme davası açılması, bazı şartlar altında mümkündür. Bu şartlardan ilki, nafaka talebinin olumlu sonuçlanmış olmasıdır. Diğer şart ise ödenmeyen ilk nafaka zamanının üzerinden 10 yıl geçmemiş olmasıdır.

Nafaka Neye Göre Belirlenir?

Nafakanın belirlenmesi hem nafaka alacak hem de nafaka verecek kişinin durumuna göre değişiklik gösterir. Nafaka verecek ve alacak kişinin taşınmaz mülkleri ya da araçları gibi faktörler, nafaka verilip verilmeyeceğini ve nafakanın ne kadar verileceği konusunda verilecek kararda en önemli faktördür. Buna ek olarak evlilik birliğinde bulunması gereken sadakat durumunun zedelenmesi gibi durumlar da nafaka ya da tazminat kararı konusunda etkilidir.

Erkek Hangi Durumlarda Nafaka Ödemez?

Erkeğin nafaka ödemediği başlıca durumlar bulunur. Bu durumlardan ilki, erkeğin kadının evlilik birliğinde bulunması gereken sadakat bağına ihanet etmiş olmasıdır. Erkek bu durumu hukuki açıdan kabul edilecek deliller ile ispat ederse nafaka ödemekten kurtulabilir.

Erkek Neden Nafaka Ödemek İstemez?

Yukarıda nafakaya dair bazı hukuki durumlara yer verdik. Şimdi de bazı nedenler doğrultusunda erkeğin neden nafaka ödemek istemeyeceğine dair çıkarımlarda bulunacağız. Bu nedenler başlıca şunlardır:

  • Maddi Yetersizlik

Erkeğin maddi yetersizlik içerisinde olması nafaka ödemek istememesinin en temel nedenleri arasındadır. Maddi durumu hali hazırda kötü olan bir erkek nafaka ödeyerek maddi durumunu daha da kötü bir hale getirmek istemez ve bu oldukça doğaldır. Bu yüzden kadının nafaka istemek için gerekli nedenleri yoksa karşı tarafı mağdur etmemek açısından nafaka talebinden vazgeçmesini bekleyebilir.

  • Kin ve Öfke

Kin ve öfke duygusu, insanların normalde kolayca yapabilecekleri şeyleri yapmayacakları bir hale getirebilir. Özellikle de aldatılmış ve terk edilmiş erkekler nafaka gibi karşı tarafa maddi ya da manevi herhangi bir şey vermekten kaçınabilirler. Bu durum da bir noktada doğal karşılanabilir çünkü aşk acısı çekmenin en çok sebep olduğu duygular arasında kin ve öfke gelir. Hele ki erkek aldatıldığına eminse ve bunu hukuken ispat edemediği için nafaka vermek zorunda kaldıysa yasaları bile çiğneyerek nafaka vermekten kaçınma yoluna gidebilir.

  • Kadını Kendine Ekonomik Açıdan Bağımlı Kılma İsteği

Ekonomik özgürlük, evlilikte boşanma kararını verme açısından çok önemli bir faktördür. Evlilik boyunca eşinin ekonomik açıdan bağımsız olmasını engellemeye çalışmış bir eş genellikle boşanma sonucu oluşan nafaka verme durumlarından da kaçınmaya çalışır. Böyle kişiler için karşısındaki insanı ekonomik açıdan bağımlı bırakmak ilişkinin bitmesini engelleyebilir ya da egolarını tatmin edebilir.

  • Toplumsal Cinsiyet Rollerini Reddetme

Ülkemiz de dahil olmak üzere bazı toplumlarda dini ve kültürel nedenlerden ötürü ataerkil düşünce hakimdir. Bu ataerkil düşünce doğrultusunda erkeğin nafaka vermesi toplum tarafından da mecburiyet olarak görülebilir. Toplumsal cinsiyet kalıplarını aşmış olan bazı erkekler karşısındaki kadına nafaka verme zorunluluğunu anlayamayabilir ya da doğru bulmayabilir. Bu yüzden de nafaka vermeyi reddedebilir.

  • Ayrılmayı İstememek

Ayrılmayı istemeyen bazı erkekler, manipülatif bir şekilde boşanma sürecini olabildiğince uzatmaya çalışırlar. Onların düşüncelerine göre boşanma sürecini uzatmak ve nafaka konusunda zorluk çıkarmak gibi durumlar, kadının boşanma kararından vazgeçmesini sağlayabilir ve beraberliği ayakta tutabilir. Ancak, bu kesinlikle yanlış bir düşüncedir çünkü yalnızca mecburiyetler üzerine ilerleyen bir ilişki iki taraf için de mutsuz edici olacaktır.

Boşanırken Nafaka Konusunu Nasıl Konuşmak Gerekir?

Boşanma sürecinde nafaka gibi önemli ve bazı insanlar için rahatsız edici konuları konuşurken üslup çok önemlidir. Tarafların birbirine her konuda olması gerektiği gibi nafaka konusunda da gerçekçi beklentiler ve saygı ile yaklaşması gerekir. Aksi taktirde kolayca çözülecek bir konu çok zor bir hal alabilir.

Öte yandan, üslup konusunda bir tarafın doğru bir tutum izlerken diğer tarafın tamamen yanlış bir tutum içerisinde olması da konuyu sonuca vardırmayacaktır. Örnek olarak nafaka konusunda boşanma aşamasında olduğunuz eşiniz ile anlaşamıyorsunuz ve siz gerçekçi beklentilerinizi saygılı bir üslup ile dile getirirken o ise saygısız bir dille gerçekçi olmayan isteklerinden bahsediyorsa böyle bir durumda artık onunla değil avukatınız ve onun avukatı ile muhatap olmak daha iyi olacaktır. Unutmayın ki saygı, karşılıklı olması gereken bir duygudur ve saygının bir taraf ya da her iki tarafından söz konusu olmadığı bir iletişim çoğunlukla sonuca varamaz.

Hukuken Karar Verilen Nafaka Yetersizse Bunu Eski Eşimle Konuşmalı Mıyım?

Hukuken karar verilen nafaka yetersizse öncelikle mahkeme yolu ile nafaka düzenlemesi talep etmeniz daha doğru olacaktır. Bu yolla herhangi bir sonuç elde edemezseniz eski eşiniz ile konuşabilirsiniz. Ancak, eski eşiniz ile konuşmadan önce onun bu konuşmaya tepkisini ölçmek de önemlidir. Karşınızdaki saygısız bir insansa ya da hukuken karar verilmiş ve sizin yetersiz bulduğunuz nafakayı bile ödemekten kaçınıyorsa, nafaka artması üzerine herhangi bir konuşma yapmak yersiz olacaktır. Bu konuşma yalnızca tarafların öfkelenmesine ve aradaki saygının daha da bozulmasına neden olabilir.

Öte yandan eski eşiniz anlayışı biri ise, nafaka konusunda problem çıkartmadıysa ve sizin de nafakayı yetersiz bulma sebepleriniz gerçekçi nedenler ise konuşabilirsiniz. Konuşmanın sakin bir tonda saygı ile ilerlemesi sonuç alınabilmesi açısından çok önemlidir.

Eski Eşim Nafaka Vermiyor Ailesiyle Konuşmalı Mıyım?

Eski eşiniz hukuken vermesi gereken nafakayı vermiyorsa ilk olarak mahkeme yolu ile sorunu çözmeye çalışmalısınız. Mahkeme yolu ile sorunu çözemezseniz ya da dava sonuçlanana kadar geçecek sürede nafakaya illa ihtiyacınız varsa duruma göre eski eşinizin ailesi ile konuşabilirsiniz. Ancak, bu durumda ailenin tutumu çok önemlidir. Nafaka hakkında eski eşin ailesi ile konuşma konusunda şu soruların etrafında değerlendirme yaparak doğru bir karar alabilirsiniz:

  • Eski Eşimin Ailesinin Tutumu Bana Karşı Nasıldı?

Eski eşinizin ailesinin tutumunun size karşı nasıl olduğu, nafaka konusunda onlarla konuşup konuşmamanız gerektiği hakkında en önemli faktörlerden biridir. Eski eşinizin ailesi evlilik birliğinde bile sizden hoşlanmayan ve haklı olduğunuz yerlerde bile sizi haksız göstermeye çalışan kişilerden oluşuyorsa nafaka konusunda onlarla görüşmek anlamsız olacaktır. Böyle bir görüşme olumsuz sonuçlanmasının yanı sıra başka problemlere de yol açabilir.

Öte yandan eski eşinizin ailesi evlilik ve boşanma süreçlerinizde size karşı ılımlı bir tavır sergilediyse bu konu hakkında onlara danışmak iyi olabilir. Özellikle de bazı insanlar için bazı aile büyüklerinin sözü çok kıymetlidir ve eski eşinizin de böyle gördüğü bir aile büyüğü varsa o kişi ile sorunu konuşarak ve ondan eski eşinizle konuşmasını rica ederek sorunu çözebilirsiniz.

  • Nafakayı Yetersiz Bulma Konusunda Haklı Mıyım?

Nafakayı yetersiz bulma konusunda haklı olup olmadığınız, nafaka konusunu eski eşinizin ailesi ile görüşüp görüşmemeniz gerektiğine dair verilecek kararda önemli bir diğer faktördür. Nafakayı yetersiz bulma konusundaki haklılığınızı objektif bir gözle değerlendirmeniz çok önemlidir. Örnek olarak maddi durumunuz eski eşinizden iyi ise ya da eşitse nafakayı yetersiz bulmanız eski eşinizin ailesiyle konuşmamanız gereken bir konudur. Böyle bir durumda eski eşinizin ailesi sizinle ilgili olumlu düşüncelere sahip olsa bile yersiz olan bu istekten dolayı size karşı olumsuz düşüncelere yönelebilirler. Ancak, gerçekten zor durumdaysanız ve eşiniz de daha yüksek nafaka verecek imkana sahipse konuyu eski eşinizin sözüne kıymet verdiği büyükleriyle tartışabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu