Eyvah Boşandım

Hamile Kaldığı İçin Evlenmek Şart Mı?

https://eyvahbosandim.com/?p=522&preview=true

Evlilik dışı ilişkilerde cinsellik yaşamak ve hamile kalmak gibi durumlar hakkında yapılacak yorumlar ve verilebilecek kararlar, kişinin dini ve kişisel görüşleri gibi görüşlere göre şekillenebilir. Ancak, ülkemiz gibi muhafazakâr görüşün hâkim olduğu toplumlarda evlilik dışı çocuk doğurmak pek hoş karşılanmaz. Bu yüzden başta anne adayı olmak üzere doğacak çocuk ve baba adayı da çeşitli kötü muamelelere maruz kalabilir. Bunu kabulleniyorsanız ve maddi manevi imkânınız varsa hukuken de dahil olmak üzere hiçbir şekilde sırf hamile kaldığınız için evlenme zorunluluğunuz bulunmaz. Ancak, bu konuda erkeğin sorumluluğu daha büyüktür ve kadının istekleri doğrultusunda evlenme kararında net bir sonuca varılması daha doğrudur.

Evlilik Dışı Cinsellik Yaşamak Şart Mı?

Evlilik dışı cinsellik yaşamak ya da yaşamamak tamamen kişinin dini ve kişisel görüşleri doğrultusunda alınacak bir konudur. Kimilerine göre evlilik dışı ilişkinin de yürüyebilmesi için cinsellik şartken kimileri için de cinsellik sadece evlilik birliği içinde yaşanabilecek bir şeydir. Bu yüzden kimsenin sizi evlilik dışı cinsellik yaşamaya zorlama ya da bu konuda manipüle etme hakkı bulunmaz. Siz evlilik dışı cinsellik yaşamak istemiyorsanız ve partneriniz sizin bu konudaki kararınızı sürekli olarak eleştirip değiştirmeye çalışıyorsa muhtemelen manipüle ediliyorsunuzdur. Ancak, partnerinizin ısrarsız bir şekilde bu konudaki isteğini belirli bir süre sonra çeşitli yollarla dile getirmesi de absürt değildir. Buna ek olarak henüz evliliğe varmamış ya da varmayacak ilişkilerde cinsellik konusundaki fikirlerin de ortak olması önemlidir. Aksi taktirde taraflardan biri mutsuz olarak ilişkiye zarar verecek hareketler sergileyebilir.

Çocuk Sahibi Olmaya Nasıl Karar Vermek Gerekir?

Çocuk sahibi olmak, her ne kadar iki kişi tarafından verilmesi gereken bir karar olsa da kadının bu konudaki söz hakkı biraz daha fazladır. Bu durumun sebebi anne olmanın baba olmaktan zaman zaman daha zor ve yıpratıcı olabilmesidir. Bu yüzden çocuk sahibi olmaya dair verilecek kararlarda kadının fikirleri daha çok ön planda olabilir.

Öte yandan çocuk sahibi olmak için karar verirken maddi durumunuz, psikolojiniz ve ilişkinizin gidişatı gibi faktörleri de göz önüne almalısınız. Dünyaya yeni bir birey getirmek büyük bir sorumluluktur ve bunun hem maddi hem de manevi birçok yaptırımı bulunur. Bu yüzden bütün bunları göz önüne alarak karar vermelisiniz. Aksi taktirde, doğacak çocuğunuza büyük bir haksızlık yapabilir ve hatta yanlış alınan çocuk kararı ile ilişkiniz ya da evliliğinizin bitmesine bile neden olabilirsiniz.

Hamilelik Döneminde Partnerinize Nasıl Davranmanız Gerekir?

Hamilelik dönemi bir kadının hayatındaki en özel ve en hassas dönemlerinin başında gelir. Bu yüzden partneri hamile olan erkeğin oldukça hassas davranması gerekir. Eşiniz ya da sevgilinize hamilelik döneminde nasıl davranmanız gerektiğine dair öneriler şu şekildedir:

  • Her Zamankinden Daha Sabırlı Olmalısınız

Hamilelik hem fiziksel hem de psikolojik açıdan bir kadının birçok değişim geçirdiği bir dönemdir. Böyle bir dönemde kadının normalde yapmayacağı ve çekilmesi biraz da zor olabilen hareketler sergilemesi oldukça kolaydır. Bu durumlarda beylere düşen görev her zamankinden daha sabırlı olmaktır çünkü partneriniz ikinizin çocuğunu büyüterek birçok konuda fedakârlık yapıyor ve çeşitli psikolojik ve fiziksel problemlere maruz kalıyor. Siz de böyle bir durumda fedakârlık göstererek partnerinize karşı sabırlı olmalısınız.

  • Partnerinizi Gereksiz Yere Kontrol Etmeye Çalışmayın

Hamilelik döneminde kadının çevresindeki birçok kişi ona kahve içmemelisin ve şu hareketi yapmamalısın gibi çeşitli öneriler sunmaya çalışır. Bu öneriler çoğunlukla iyi niyetli olsa da zaten hassas olan hamile kadını daha fazla bunaltabilir. Bu durumun sebebi anne adayının muhtemelen kendisi ve bebeği için en doğru şeyi yapacak olması ve bu durumda fikir sormadıkça kimsenin fikrini beyan etmemesini istemesidir.

Çevreden gelen bu önerilere ek olarak anne adayının sürekli olarak temasta olduğu baba adayı da aynı şekilde önerilerde bulunmaya ve hatta anne adayını kısıtlamaya çalışırsa bu bunaltıcı hatta sinirlendirici bir hareket haline gelebilir. Bu yüzden anne adayının üzerine fazla gitmemelisiniz. Ancak, doktorun mutlaka yapılmasını söylediği bazı ekstrem durumlarda anne adayını tatlı bir dil ile uyarabilirsiniz.

  • Onu Hala Çekici Bulduğunuzu Hissettirin

Hamilelik döneminde bazı kadınlar kilo almaları gibi çeşitli nedenler ile artık çekici olmadıklarını düşünebilirler. Bu düşüncelerin yersiz olduğunun farkına varılabilmesi için baba adayına büyük bir rol düşer. Eşinize her zamankinden bile daha çok iltifat etmeniz ve her fırsatta onu her yönü ile çekici bulduğunuzu hareketleriniz ile belli etmeniz çok önemlidir.

Birçok kişi hamilelik döneminde asla cinsel ilişkiye girilmemesi gerektiğini düşünse de durum tam olarak böyle değildir. Hamilelik döneminde ilk 3 ay ve son 1 ay cinsel ilişki çok önerilmese de düşük tehlikesi gibi ekstrem durumların bulunmadığı hamileliklerde ilk 3 ay ve son 1 ay dönemi haricinde cinsel ilişkiye girmek güvenlidir. Böyle bir durumda doktorunuza danışarak cinsel ilişki hakkında onay alabilirsiniz. Cinsel ilişki konusunda o doktorunuzdan onay alırsanız eşiniz ile doktorun sınırlandırmalarına uyarak renkli bir cinsel hayata sahip olmaya devam etmeniz onun kendini çekici hissetmesi açısından çok önemlidir. Buna ek olarak eşiniz cinsel ilişki konusunda çekingense fiziksel bir engel bulunmasa bile onu asla zorlamamanız gerekir.

  • Çevrenizi Duruma Fazla Dahil Etmeyin

Çocuk sahibi olacağınızı duyurduğunuz andan beri çevrenizden birçok yorum ve tavsiye alabilirsiniz. Ancak, bu yorum ve tavsiyelere karşı anne adayını korumak oldukça önemlidir. Bebek için doktor kontrolleri gibi durumlarda anne adayı bu durumun ikinize özel olmasını istediğini belirtiyorsa aile üyeleriniz gibi çeşitli kişileri bu özel anlara dahil etmemelisiniz. Aksi taktirde anne adayının oldukça morali bozulabilir ve fikirlerinin değer görmediğini düşünebilir.

  • Bir Erkek Olarak Asla Anlayamayacağınız Durumlara Fazla Karışmayın

Birçok kadın için regl, hamilelik ve emzirme dönemleri gibi dönemler, erkeklerin asla anlayamayacakları dönemler oldukları için fazla karışmamaları gereken dönemlerdir. Eşinize hamilelik dönemi öncesinde hamile kalma konusunda baskı yapmamalı, hamilelik döneminde yapacağı şeylere karışmamalı, doğum kararı konusu gibi kadınlara özel olan durumlara fazla müdahale etmemelisiniz. Hamilelik döneminde, doğum sürecinde ya da emzirme döneminde yaşanacak şeyler, eşinizin bebeğiniz ile beraber yaşayacağı şeylerdir ve bu durumlar ile ilgili kararlar eşiniz ve doktoru arasında alınması gereken kararlar olmalıdır.

  • Romantizmi Elden Bırakmayın

Romantik sürprizler yapmak gibi hareketler, hali hazırda ilişkide zaman zaman yapılması gereken hareketlerdir. Ancak, hamilelik dönemi gibi ekstra hassas durumlarda böyle romantik jestlerin daha fazla yapılması anne adayının hem fiziksel hem de psikolojik sağlığının iyi olması açısından önemlidir. Bu romantizm anlayışı yalnızca pahalı hediyeler ve sürprizler üzerine değildir. Eşinize alacağınız ve güzel sözler ile vereceğiniz küçücük bir çikolata bile onun o günü çok mutlu geçirmesine neden olabilir.

  • Partnerinizin Anne Olmasının Onun Bir Birey Olmaktan Vazgeçmesi Anlamına Gelmediğini Anlayın

Birçok kişi, bir kadının hamile kaldıktan itibaren anne olmasıyla beraber büyük bir değişim geçireceğini umar. Ancak, durum tam olarak böyle değildir. Bir kadının anne olması demek diğer özelliklerinden vazgeçerek yalnızca anne olması anlamına değil sıfatlarının arasında anne kelimesinin de eklenmesi ve çeşitli sorumluluklar altına girmesi anlamına gelir. Bu yüzden eşinizin anne olmasının onun bir birey olmaktan vazgeçmesi anlamına gelmediğini anlayarak ona bazı yönlerde eskisinden daha farklı davranmamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu