Boşandıktan SonraEyvah Boşandım

Boşanma Sonrası Çocuklarla İletişim Nasıl Olmalı?

Boşanma davası sonrası çocuklar her şeyden önce düşünülmelidir. Evlilik bittikten sonra taraflar kendileriyle meşgul olurlar. Kendi istekleri, öfkeleri, hayal kırıklıkları ve sorunlarından başka bir şey göremez hale gelirler. Oysa bu çok yanlış bir tutumdur. Kişilerin kendilerinden önce çocuklarını düşünmesi anne ve baba olmanın getirdiği en temel sorumluluktur. Çocukların durumu düşünülerek hareket edilmelidir. Çocuklar için en uygun şekilde davranmaya özen gösterilmelidir. İletişim çok önemlidir. Doğru iletişim kurduğunuz zaman çocuğunuz sizi anlar. Aksi halde yanlış iletişim kurmak sorunlara yol açar. Çocukların pek çoğu boşanma davası sonrasında hayatları boyunca izlerini taşıyacakları travmalar yaşıyorlar. Gelin bu durumu nasıl yönetebileceğimize bir bakalım.

Çocuklarınıza Açık Olun

Boşanma davası gerçekleştikten sonra çocuk kaç yaşında olursa olsun bir şeyler olduğunu fark eder, hisseder. Boşandığınızı saklamanız gereksizdir. Rol yapmak ve yalan söylemek çocuğunuza iyi bir örnek teşkil etmez. Bunun yerine çocuklarınıza açık olun. Ayrıldığınızı uygun bir dil kullanarak söyleyin. Çocuğunuzun sizi anlamamasından endişe etmeyin. Unutmayın ki çocuklar yalanı anlayamaz ve bu onların üzerinde olumsuz etki bırakır. Dürüstlük, uygun iletişim teknikleri ve sevgi her zaman çocuklar tarafından anlaşır.

Kötü bir Dil Kullanmayın

Boşanmak elbette hiç kimse için iyi bir deneyim değildir. Tarafların boşanmasına neden olan sebepler vardır. Bu sebepler tarafların içlerinde öfkeye kine ve nefrete dönebilir. Çocuklarınıza kesinlikle  bu duyguları aktarmayın. Eski eşiniz hakkında kesinlikle çocuğunuza olumsuz konuşmayın. Unutmayın ki sorunlarınız sizinle eski eşiniz arasındadır. Çocuğunuzu bunun dışında tutun. Kötü dil kullanmak çocuklar üzerinde negatif etkilere sahiptir.

Eski Eşinizi Kötülemeyin

Eski eşiniz boşandıktan sonra sizin için dünyanın en kötü insanı haline gelse de, kesinlikle onu kötülemeyin. Çünkü o kişi çocuğunuz için hala bir anne ya da bir baba. Anne ve baba imajı çocukların gözünde son derece güçlüdür. Çocukların kahramanları onların anneleri babalarıdır. Eğer eski eşiniz hakkında kötü konuşursanız çocuğunuzun minik dünyasının yıkılmasına neden olacaksınız. Bunu yapmayın. Çocukluk dönemi eşler arasında sorunların anlaşılabileceği bir zaman dilimi değildir.

Eski Eşinizde Dost Kalın

Boşanma sürecinde çocuk için karar alabilmeniz çok önemlidir. Evet karı koca olarak başarısız oldunuz ve evlilik yürümedi, ayrıldınız. Ancak çocuğunuz hatrına dost olmanız, değilseniz bile birbirinize saygı göstererek öyle davranmanız gerekir. Bunu çocuğunuz için yaptığınızı unutmayın. Eski eşinizle vakit geçirmek istemiyor olabilirsiniz. Onu sevmiyor olabilirsiniz. Ancak arada çocuğunuz var. Eski eşiniz onun babası ya da annesi. Sırf çocuğunuz için onunla zaman zaman bir arada olmayı göze almanız gerekir.

Çocuğunuzun Yanında Kavga Etmeyin

Boşanma nedenleri başında kavgalar gelir. Çocuk önünde tartışmalar, kavga etmek hatta ufacık bir kötü kelime kullanmak bile sakıncalıdır. Eski eşinizle aranızda problem olduğu için boşandınız. Elbette ayrıldıktan sonra bir araya gelmeniz gereken zamanlarda da çatışma yaşanması normaldir. Ancak burada önemli olan nokta, bir araya gelmenizin nedeninin çocuk olmasıdır. Bunun onun hatrı için yapıyorsunuz. Bu nedenle ağzınızdan çıkan kelimelere dikkat edin. Birbirinize karşı her zaman saygılı olun.

Ona Rol Model Olun

Eski eşler boşandıktan sonra arkadaş kalamayabilir. Ancak bu durum onların çocukları için rol model olamayacakları anlamına gelmez. Çocuğunuza hep örnek davranış sergilediğinizden emin olun. Siz onun kahramanısınız. Ona iyi davranışları ve alışkanlıkları aşılamaya devam edin. Eski eşinizle çocuğunuz için bir ekip olun. Çocuğunuzun buna gerçekten çok ihtiyacı var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu