Boşandıktan SonraEyvah Boşandım

Kadınların Boşanma Sonrası Yaşadığı Sıkıntılar Nelerdir?

Boşanma davası sonrası kadınlar yara alabilirler, depresyona girebilirler, kendilerini kötü hissedebilirler. Elbette boşanma süreci sancılıdır. Büyük hayal ve ümitlerle evlenen iki insan ilişkilerinin ucunda boşanma olduğunu tahmin edemezler. Bir ömür mutlu olmak için evlenen insanlar boşanma fikrini aklına bile getiremezken bunu yaşarlar. Kadınlar yapıları gereği erkeklere göre daha duygusal olurlar. Boşanma davası özellikle daha taze olduğunda kadınlara dayanılmaz bir yük, büyük bir acı gibi gelir. Erkekler ise genellikle boşanmanın üzerinden belli bir süre geçtikten sonra bu üzüntüyü yaşarlar. Kadınlar boşanma davasından sonra kendilerini yalnız hissedebilirler, suçlayabilirler, olumsuz duygularla boğuşabilirler. Çoğu kadın boşanma davası sonrasında kendini dış dünyaya kapatmak gibi bir hata da yapar.

Yalnız Değilsiniz

Boşanma davası sonrası yalnızlık kadınlarda baskın görülen duyguların başında gelir. Eşinizden ayrılmanız yalnız olduğunuz anlamına gelmez. Aileniz, arkadaşlarınız, sevdikleriniz, iş arkadaşlarınız, akrabalarınız ve çok daha fazlası var. Hayatınızda sadece tek bir insan yoktu. Sadece boşandığınız için böyle düşünüyorsunuz. Diğer ilişkileriniz olduğunu unutmayın. Bu ilişkilerinizi yaşamaya devam edin. Yalnız hissetmeniz normal kabul edilebilir. Ancak bu hissin çok uzun sürmesine izin vermeyin.

Suçlu Değilsiniz

Boşanmak elbette durduk yere olmaz. Boşanmanın nedenleri vardır. Erkek boşanmak istediği zaman bunun sorumluluğunu kadın üstlenebilir. Ancak bu doğru değildir. Boşanma olduğu için suçlu var demek değildir. Erkek kendini ilgilendiren nedenlerden dolayı da boşanmak isteyebilir. Kimsenin sizi suçlamasına izin vermeyin. Her şeyden önce kendi kendinizi suçlamayın. İlişki yürümediyse, yürümemiştir. Burada suçlu yoktur. İlişkinizi yargılamanızın size ya da karşı tarafa faydası olmayacaktır. Siz sadece siz olmaya devam edin.

Olumsuz Duyguları Üzerinizden Atın

Boşanma sonrası kadınlar kin, nefret, kıskançlık, sinir, depresyon, hayal kırıklığı ve üzüntü başta olmak üzere çok sayıda farklı olumsuz duyguları deneyimleyebilirler. Bu normal olmakla birlikte, hayatınızın kontrolünü eline alacak seviyeye gelmemelidir. Olumsuz duygular ile yaşamak size zarar verecektir. Olumsuz duygulardan kurtulun. İçinizde bu duyguların olması hayatınızı çekilmez kılar. Kendi kendinizi hasta edersiniz. Kendinizi ifade ederek bu duygulardan kurtulabilirsiniz. Eski eşinizle konuşmak zorunda değilsiniz. Bir kağıda nasıl hissettiğinizi bütün çıplaklığı ile yazın. Bu sizi çok rahatlatacak ve kafanızdaki duyguların çoğunu abarttığınızı gözler önüne serecek.

Hayatınıza Devam Edin

Boşanma davası sonrası sosyal hayat kadınlar için genellikle biter. Yeni biriyle tanışmak, arkadaş edinmek, arkadaşlarla konuşmak bile onlar için sıkıcı işlerdir. Gönüllü olmasanız içinizden gelmese bile bunlara kendinizi kapatmanız size zarar verecektir. Elbette boşanma davasından hemen sonra yeni biriyle flört etmeniz gerekmiyor. Ancak hayatın devam ettiğini bilmeniz önemli. Siz boşandığınız için dünya durmayacak. Her şey devam edecek. Sizin de bu hıza ayak uydurmanız gerekir. Aksi halde geride kalırsınız. Arkadaşlarınızla konuşun. Onlardan öneri alın. Sorunlarınızı dile getirin. Ne kadar çok paylaşırsanız o kadar çok çözüm bulur ve rahat edersiniz. Bunları yapmak için konuştuğunuz kişinin elbette güvenilir olması gerekir.

Kendinizi Sevin

Boşanma davası sonrasında kadınlar kendilerini küçümseyebilir ve öz güven problemleri yaşayabilirler. Kendinizi sevmekten bir an olsun vazgeçmeyin. Siz çok değerlisiniz. Evliliğiniz bitse bile değerlisiniz. Hayatınızın her anında da değerli olmaya devam edeceksiniz. Bunu unutmayın. Kendinize sevgiyle davranın. Kendinize zarar verecek davranışlarda bulunmayın. İlişkinizin bitmesi sizin değersiz, kötü, çirkin, şişko olduğunuz anlamına gelmez. İlişki bitimine aslında olmayan etiketleri yapıştırmayın. Bu sadece kendi kendinizi mutsuz etmeniz anlamına gelir. Ki bunu da herhalde istemezsiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu