Eyvah BoşandımBoşandıktan Sonra

Boşanmak Dünyanın Sonu Mu?

Boşanma sonrası insanlar kendilerini olumsuz duyguların içinde bulabilirler. Özellikle uzun süren ve yoğun evliliklerde kişiler ayrıldıktan sonra dünyanın sonu gelmiş gibi hissedebilirler. Ancak burada düşünce ve duygularınızın kontrolünü eline almanız ve sahte bir takım inanışlardan vazgeçmeniz gerekir. Evet, boşandıktan sonra üzülmek normaldir. Kendinizi yalnız, hayal kırıklığına uğramış ve öfkeli hissederken bulabilirsiniz. Bu duygularınızı bastırmanız gerekmiyor. Duygularınızı yaşayın. Ancak yıpratıcı ve olumsuz bir şekilde değil. Yaratıcı ve yapıcı bir şekilde yaşayın. Eğer ağlamak iyi gelecekse ağlayın, bunu zayıflık olarak algılamayın. Özellikle erkekler erkek adam ağlamaz gibi inanışlardan dolayı duygularını yaşamakta zorlanabilirler. Bu zorluk kişinin kendini daha kötü ve çıkmada hissetmesine neden olur. Bir kere duygularınızı yaşamaya ve ifade etmeye başladıktan sonra bu duyguların üzerinizde kontrol etkisi kalmaz.

Yanlış İnanışlarınızı Tespit Edin

Boşanma davası sona erdikten ve eşinizden ayrıldıktan sonra yanlış inanışlarınızı artık temizlemeniz gerekir. Kendinize bir yenilgi olduğunuzu, en kötüyü hak ettiğinizi ya da bir eş bile olamadığınızı söylüyor olabilirsiniz. Ancak bunlar yanlış inanışlardır. İnsanlar değişir. İlişkiler de değişir. Bir zaman gelir ki, önceden çok sevdiğiniz, deli gibi aşık olduğunuz insanla anlaşamamaya başlayabilirsiniz. Bunun sizin değersiz ya da yetersiz olmanızla bir alakası yoktur. Bu sadece olandır. Olan şeylere olmadığı anlamları yüklemekten kaçının. Boşanmak kötüdür, dünyam karardı, her şey sona erdi gibi yanlış düşüncelere sahip olmanız hayatınıza çok zarar verir.

İyileşmeyi Öğrenmek

Boşanma sonrası psikolojik durumunuz kötüye gitmiş olabilir. Ancak sorun değil. Çoğu insan için zor olan bir dönemin içindesiniz. Siz de bir insansınız ve duygularınız var. İncindiniz. Belki de bu noktaya gelene kadar çok yıprandınız. Ancak şimdi bunları bir kenara bırakma zamanı. Artık iyileşme ve hayata devam etme zamanı. Duygularınızı yaşadıktan sonra yas evresini sonlandırmanız ve yaralarınızı sarmanız gerekir. Kendinize belli bir süre tanıdıktan sonra artık yas tutmayı bırakın. Çünkü sonsuza kadar ayrıldığınız için üzülemezsiniz. Bu kendinize haksızlık olur. Ayağa kalkın, göz yaşlarınızı silin, kendinize haksızlık yapmayın, iyileşin ve kötü şeyleri geride bırakın.

Fırsatlar Yaratmaya Başlayın

Boşanma sonrası dönemde pek çok kadın ve erkek kendini bırakır. Depresyon, stres, endişe, öz güven sorunları yüzeye çıkar. Ancak bunlar yerine başka bir seçeneğiniz de var: fırsatlar yaratmak. Eşinizle boşanmanızın nedenleri vardı. Artık size olumsuzluk getiren bir şeyden kurtuldunuz. Buna dünyanın sonu olarak bakmak yerine, bir kurtuluş, fırsat, yeni bir başlangıç olarak bakabilirsiniz. Eski eşiniz hayatınızda varken neleri rahat yapamadığınızı ya da hiç yapamadığınızı düşünün. Onları yapmanın tam vakti!

Hayatınıza Devam Edin

Boşanmak demek dünyanın sonu geldi, dünya artık dönmüyor demek değildir. Tam tersine hayat devam ediyor. İnsanlar hala yaşıyor. Dünya dönüyor. Bir yerde takılıp kalmanızın size bir faydası yok. Hayat geçip giderken yerinizde saymak istemezsiniz. Elbette boşanma sonrası üzülmek ve yas tutmak da hakkınız. Ancak bu yas sizi kesinlikle hayatınızı yaşayamamaya sürüklememelidir. Yasınızı tuttuktan sonra yola devam etmeyi öğrenin. Hayatınızı her an yaşayın.

Sosyalleşin

Boşanma sonrasında sosyallik pek çok kişinin içinde gelerek rol oynadığı bir alan olmaz. Ancak içinizden gelmese bile sosyalleşmeye önem verin. Boşanma davası sonrasında sosyal anlamda destek almaktan uzaklaşmayın. İnsanların önerilerini dinleyin. Arkadaşlarınızla paylaşımda bulunun. İçinize kapanmanız sorunların olduğundan da büyük görünmesine ve çözümsüz kalmasına neden olacaktır. Paylaşmak ise sorunları çözer ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu