Boşandıktan Sonra

Boşandıktan Sonra Birlikte Olunan Kişi Eski Eşe Benziyor, Hep Aynı Kişileri Bulmak Kader Mi Seçim Mi?

Boşandıktan sonra birlikte olunan kişinin eski eşe benzemesi pek çok insanda karşılaşılan bir durumdur. İnsanlar genellikle benzer tipte insanlar ile ilişki yaşarlar. Bu durum sadece evlilik için değil sevgili seçiminde bile öyledir. Romantik ilişkilerin tümünde bakıldığı zaman benzer profile sahip insanlar art arda tercih edilir. Üstelik bir önceki ilişki iyi bitmemiş olsa bile, yeni başlanılan ilişki yine benzerdir. Kişiler bunu genellikle farkında olmadan yaparlar. Bu durum hem fiziksel hem de zihinsel ve ruhsal bağlamda böyledir. Herkesin nasıl ki bir fiziksel tipi varsa, karakter, ruhsal tipi de vardır. İnsanların karşılarındaki insanları kendilerine çekmesi mümkündür. Bu çekim sürekli benzer insanların ilişkide seçimini doğurur ve genellikle ilişki yine benzer şekilde biter. Bu nedenle kişilerin kendilerine ve yaptıkları seçimlere bir göz atması gerekir.

Geçmiş İlişkilerinize Bir Göz Atın

Geçmiş ilişkilere göz atmak kişinin bu durumda olup olmadığını gösteren en önemli ölçümdür. Kişi son ilişkilerinde ne tür insanlarla birlikte olduğuna baksın. Bu inceleme her anlamda yapılmalıdır. Yani sadece göz rengi, saç rengi için de ğil, yaşı, tarzı, yaşam şekli vb. gibi bütün konuları ele almalıdır. İsterseniz son 2 ilişkinizi karşılaştırabilirsiniz. Bir kağıt kalem alın ve kişiler hakkında aklınıza gelen en belirgin özellikleri sıralayın. Kağıdı ikiye bölün ve her iki kişi için aynı işlemi yapın. Kağıda baktığınız zaman iki insanın ortak noktalarını görebiliyor musunuz? Varsa hangi ortak noktalar var? Bu noktalar diğer ilişkilerinizde de var mı? Eğer çok tekrar eden ortak noktalar bulduysanız, bir tekrarın içindesiniz demektir.

Hangi Tür İnsanları Seçtiğinize Bakın

Hangi tür insanların seçildiğine bakak için iki insanın sizdeki en etkili özelliğini yazın. Bu insanlar güçlü mü, çok mu yakışıklı ya da güzel, çok mu sessiz, çok mu konuşkan? En baskın olan bir iki özelliği yazdığınız zaman bu size çok önemli bir ipucu verecektir. Baskın özelliğe göre kendiniz hakkında çok önemli şeyler öğrenebilirsiniz. Eğer baskın kişiler ile birlikte olduysanz bu durum sizin geçmişte aile hayatınız içindeki konulara ışık tutar. Aile içi roller sırasında size geçmişte yer verilmemiş ve bastırılmış olabilirsiniz. Yani siz küçükken bastırılmanız sizin ilerde büyünce bile bu durumu içinizde taşımanıza neden olmuş. Bastırılmayı yeniden arıyorsunuz. Bunun içinde bu tarz insanları seçiyorsunuz. Çünkü bildiğiniz duygu bastırılmak. Evinizde gördüğünüz şeyi hala seneler sonra dışarda aramaya devam ediyorsunuz. Bu özellikte birini tercih etmek ise size pahalıya mal oluyor olabilir.

Yaptığınız Seçimler İçinize Işık Tutar

İlişkiler sırasında yaptığınız tercihler içinize ışık tutar ve kendiniz hakkında bilmediğiniz şeyleri öğrenmenizi sağlar. Yukarıda verilen bastırılma örneği gibi. Bu örneğin tersi durum da söz konusu olabilir. Ev yaşantısında özellikle küçük yaşlarda bastırılan, şiddet gören, mağdur edilen bir kişi, ilerde kendi ev yaşantısında da bunları yansıtır. Evlilik bu kişiler için ne yazık ki güç gösterisine döner. Çünkü çocuk bunu öğrenmiştir. Herkes kendi bildiğini uygular. Kendilerine kendi evlerinde nasıl muamele edildiyse, onlar da başkalarına öyle muamele eder. Sevgi dolu bir evde büyüyen çocuk, yetişkin olduğu zaman şiddet uygulamaz. Sevgi verir, sevecen olur. Ancak çocukluk döneminde şiddet uygulayan kişi, ilerde şiddet uygulamaya meyilli olacaktır. İlişkilerdeki seçimler geçmişte ne yaşadığınızı size gösterir.

Seçimlerinizi Değiştirmek Mümkün

İlişki sırasında yapılan seçimlerin ortak noktalarını fark etmek ve bunların zararlı olan kısımlarının tekrar etmesin engellemek mümkün. Geçmişte kötü bir çocukluk yaşanmış olabilir. İleri dönemlerde yaşanan travmatik durumlar da benzer şekilde kişilerin hayatında yaptıkları seçimleri kökten değiştirecek kadar önemli rol oynayabilir. Ancak unutulmamalıdır ki, yaşamın patronu sizsiniz. Geçmişte yaşadıklarınızı değiştirmeniz mümkün değil. Ancak bilinçle ve farkındalıkla yaptığınız seçimleri değiştirmeniz mümkün. Otomatik pilotta, kendinizi istemediğiniz seçimleri yaparken bulmanız şart değil. Kendiniz ve ilişkileriniz için daha iyi seçimler yapabilirsiniz. Mutlu olmayı hak ediyorsunuz.

İlişkiler Konusunda Bilinçli Seçimler Yapın

İlişkiler konusunda bilinçli seçimler yapmak sizi tekrar eden bu rahatsız edici çemberden kurtaracak. Bu nikah evlilik sevgili seçimi gibi romantik ilişkilerin hepsinde geçerli olan bir udurmdur. Öncelikle seçim yaparken acale etmeyin. Kendinize zaman verin. Özellikle geçmişte kötü seçimler yapan biriyseiz daha dikkatli olmanız gerekir. Seçim yaparken durun, düşünün. Hemen bir şeye karar vermek zorunda değilsiniz. Eğer karşınızdaki insan sizin karar vermeniz için zorluyorsa, size baskı yapıyorsa zaten yanlış yerdesiniz demektir. Düşünmeniz için zaman doğru seçimi yapmanıza yardımcı olur. Seçim yaparken kendinize sık sık sorular sorun. Bu insan benim için doğru insan mı? Gerçekten bu insanı istiyor muyum yoksa bilinçsiz bir seçim mi yapıyorum? Bu insanı neden istiyorum gibi sorular yapacağınız seçimin arkasında güçlü nedenleri görmenizi ya da görmemenizi sağlar. Eğer güçlü nedenleriniz yoksa, seçiminizi o kişiden yana kullanmanız doğru olmayacaktır.

Kendinize Sık Sık Sorular Sorun

Evlilik, eş, sevgili seçiminde kendinize sık sorular sormak yol gösterici olur. Evlilik kaderi bu şekilde biliçli bir seçime dönüşür. Yol sizi nerey sürüklerse gitmezsiniz, siz bir yola girersiniz onu da istediğiniz için yaparsınız. Bu sorular çok sade ve kolaydır ve bi o kadar da etkilidir. Sorabileceğiniz bazı sorular şu şekildedir:

 • Bu insanda bulduğum özellikler neler?
 • Gerçekten bu insanla birlikte olmak istiyor muyum yoksa başka nedenler mi var?
 • Karşımdaki insan bana şimdiye kadar yanlış yaptı mı? Ona güveniyor muyum?
 • Karşımdaki insan eşim olmak için yeterli özelliklere sahip mi?
 • Karşımdaki insan olmadığı zaman hayatımda ne gibi şeyler eksik olur? Bu eksiklikler benim için iyi mi yoksa kötü mü sonuç doğurur?
 • Karşımdaki insanı yeterince tanıyor muyum yoksa onun hakkında kafamda çizdiğim imajı mı seviyorum?
 • Karşımdaki insan bana gerçekten değer veriyor mu? Başıma bir şey gelse bana yardım eder mi? Benim için nelerden vazgeçer?
 • Karşımdaki insan kendimi nasıl hissetmeme neden oluyor?
 • Onunla vakit geçirdikten sonra kendimi iyi mi hissediyorum kötü mü hissediyorum?
 • Bu insan benim hayatıma ne gibi artılar katıyor? Bu artıları başka insanlar da katabilir mi?
 • Bu insanla aynı evde yaşayabilir miyim?
 • Karşımdaki insanda başka insanlarda olmayan hangi özellikler var?
 • Karşımdaki insanın artıları ve eksileri nelerdir? Bunları sıraladığım zaman hangileri ağır basıyor?
 • Karşımdaki insanın bende yarattığı zorluklar ve istenmeyen hisler neler? Bu hisler artıyor mu? Dayanılacak gibi mi?

Boşanmak kader midir dendiğinde pek çok insan bunun kader olduğunu düşünse de aslında yukarıda sıralanan sorulara göre seçim yapılırsa seçim bilinçli olacaktır. Aynı kişileri kendine çekmek bir kader ya da zorunluk değil. Kendinizi ve tabi ki yaptığınız seçimleri siz belirleyebilirsiniz. Kendi hayatınızın kontrolünde olan kişinin yine siz olmanız gerekir. Herkesin bir geçmişi vardır ancak bunların mevcut hayatı engellemesine izin verilmemelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu