Boşandıktan SonraEyvah Boşandım

Çocukları Anne Babanın Arasında Bırakmanın Vereceği Zararlar

Sorunların söz konusu olduğu bir ilişkide ya da boşanma süreci esnası ve sonrasında çocuk varsa çocuklara taraf tutturma çabası gibi oldukça yanlış durumlara düşülebiliyor. Ancak, çocukları herhangi bir şekilde anne ve baba arasında bırakmak, onlara iyileştirilmesi çok zor bir yara vermek anlamına gelebilir. Çocukları anne babanın arasında bırakmanın zararları başlıca şu şekildedir:

  • Çocuğun Dengesi Bozulabilir

Çocuklar için sağlıklı ebeveyn ilişkilerine sahip oldukları taktirde en ufak şey bile anne ve baba ile paylaşmaları gereken bir şey anlamına gelebilir. Örnek olarak eşinizle sorunlarınız var ve bu sorunlardan dolayı çocuğunuzun eşinize değil kendinize daha yakın olmasını istiyorsunuz. Böyle bir durumda çocuk sizin dediğinizi yapabilir ama yeni çizdiği bir resim ya da okulda yaşadığı bir olay gibi onun için özel olan bir durum söz konusu olduğundan bunu yalnızca bir ebeveynine göstermek onu derinden yaralayabilir. Bu da çocuğun psikolojik açıdan dengesinin bozulmasına ve ileriki hayatında da ilişkileri arasındaki dengeyi kuramamasına neden olabilir.

  • Çocuğunuz İleride Romantik Partnerleri ile Sorunlar Yaşayabilir

Bir insan için anne ve babası arasında gördüğü ilişki, çoğunlukla onun farkında bile olmadan idealize ettiği bir ilişki olabilir. Bu yüzden maalesef ki anne ve babası arasında şiddet ve hakaret gibi asla olmaması gereken durumlara şahit olan ve sürekli olarak arada bırakılan çocuklar da ileriki yaşamlarında tıpkı anne ve babasının içerisinde bulunduğu ilişki gibi bir ilişkiye sahip olabilir.

Özellikle de karşı ebeveynin tutumu, çocuğun ileride yapacağı partner konusu üzerinde çok etkilidir. Örnek olarak sürekli olarak annesine psikolojik şiddet uygulayan babaya sahip bir kız çocuğunun ileride tıpkı babası gibi bir karakter ile ilişki sürdürmesi çok olağandır. Kişi, böyle durumlarda yapılanın yanlış olduğunu bilse de bilinçaltına yerleşmiş olan tanıdık durum hissi nedeniyle maalesef ki böyle ilişkiler içerisinde olmaya daha yatkın olur.

  • Çocuğunuz İleride Toksik Pozitifliğe Sahip Olabilir

Sürekli olarak anne babanın arasında bırakılan bir çocuk genellikle anne ve baba arasında köprü olmayı kendine görev edinir. Çocukluğu boyunca anne ve baba arasında köprü görevi gören bir çocuk da hayatının ileriki dönemlerindeki kendi ilişkilerinde ya da çevredeki ilişkilerde de bu göreve devam etmeye çalışabilir. Böyle büyümüş bir çocuğa göre en kötü durumlarda bile arabulucu görevi görmek doğru gibi gelir ama bu tamamen yanlıştır.

Çocuğunuz, anne ve baba arasında kalırsa ve anne ile baba arasında gerçekten çok kötü olan şiddet ve ihanet gibi durumlar varsa ileride yaşadığı ilişkilerde bu durumları kendi içinde normalleştirmiş olacaktır ve toksik pozitiflik ile bu insanları hayatından çıkartmak yerine hep boş yere çabalamayı tercih edecektir.

  • Çocuğunuzun Eğitim Hayatı ve Arkadaşlık İlişkileri Gibi Birçok Şey Etkilenebilir

Çocuğun evde yaşadığı ve şahit olduğu şeyler, okuldaki davranışları ve arkadaşlık ilişkileri ile ilgili büyük oranda fikir verebilir. Örnek olarak evde anne ve babasının birbirine küfür ya da hakaret ettiğini düşünen bir çocuğun okulda arkadaşlarına ve hatta öğretmenine küfür ya da hakaret etmesi muhtemeldir. Unutmamalısınız ki çocuklar ayna gibidir ve söylenilenden çok gördükleri şeyi yaparlar. Siz her ne kadar yaptığınızın yanlış olduğunu çocuğunuza söyleseniz ve onu aynı hareketi yapmama konusunda uyarsanız bile çocuk bu durumu kendi içerisinde normal kabul ederek ebeveynlerinin yaptığını taklit edecektir. Bu gibi durumlar da çocuğun eğitim hayatında başarısız olması ve arkadaşlık ilişkilerinin düzgün ilerlememesi gibi oldukça olumsuz sonuçlarla sonuçlanabilir.

Çocuktan Taraf Tutmasını Beklemek Doğru Mu?

Öncelikle çocuğunuzun taraf tutmasını beklediğiniz ya da herhangi bir absürt durumun söz konusu olduğu hallerde çocuğunuzu pedagoga götürerek pedagog ile konular hakkında doğru kararlar almanız önemlidir. Ancak, çok farklı ve özel durumlar haricinde çocuktan taraf tutmasını beklemek doğru değildir.

Eşiniz ya da eski eşiniz ile olan ilişkiniz ve bu ilişkideki hatalar çocuğunuzun herhangi bir hatası olmayan durumlardır. Bu yüzden çocuğunuzu hatası olmayan durumlarda herhangi bir tercih yapmaya zorlamak, oldukça olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Unutmayın ki o evliliği yapmak, sürdürmek ve o evlilikten bir çocuk sahibi olmak sizin ve eşinizin inisiyatifinde olan durumlardı ve çocuğunuzun burada herhangi bir etkisi ya da hatası yoktur. Bu yüzden sizin ilişkinizin ayrı, çocuğunuzun eşiniz ile olan ebeveynlik ilişkisinin ayrı olduğunu kabul etmelisiniz.

Eşlerin Çocukların Önünde Kavga Etmesi Yanlış Mı?

Eşlerin çocukların önünde kavga etmesi, özellikle de ses tonunun yüksek olması ve hakaret ya da şiddet gibi durumların söz konusu olduğu kavgalar ise çok yanlıştır. Çocukların önünde kavga etmek, çocuğun psikolojisini tamamen bozabilir. Anne ve babaları yüzünden psikolojisi bozulan çocuklar da ileriki yaşamlarında bile bu durumların izlerini silmekte oldukça zorlanırlar. Bu yüzden çocuğunuzun önünde kavga etmekten kaçınmanız gerekir ama çocuğunuzun ortamda olmasa da gerginliği anlayabileceğini de unutmamalısınız.

Çocuk İçin Boşanmamak Doğru Mu?

Çocuk için boşanmamanın doğru olup olmayacağını birkaç soru altında değerlendirebiliriz. Sorular başlıca şu şekildedir:

  • İlişkide Affedilmeyecek ve Geri Dönülmeyecek Durumlar Söz Konusu Mu?

İlişkide affedilmeyecek ve geri dönüşü olmayan şiddet ya da ihanet gibi durumların söz konusu olması halinde çocuk da dahil olmak üzere herhangi bir sebeple o evliliği yürütmek doğru olmayacaktır. Özellikle de şiddet, ihanet ve hakaretler, küfürler gibi saygısızlıklara şahit olan çocuklar, ileriki yaşamları için de geçmesi çok zor olacak yaralara sahip olabilirler. Bu yüzden bu tür durumlarda çocuk için de anne ve babanın ayrılması ama çocuk için saygılı ve seviyeli bir ilişki geliştirmeleri en iyi olacaktır.

  • Çocuğunuz Hangi Durumda Daha Mutlu Olacak?

Birçok kişi bir çocuğun anne ve babasının boşanmasının o çocuğun başına gelebilecek en kötü durumlardan bir tanesi olarak nitelendirir. Ancak, bu çoğunlukla yanılgıdan ibarettir. Bir çocuk için sürekli olarak gerginliğin, saygısızlığın ve huzursuzluğun hâkim olduğu bir ortamda büyümek boşanmış bir anne ve baba olan ortamda büyümekten daha iyi değildir. Bu yüzden ilişkinin artık sürdürülemeyeceği durumlarda sanılanın aksine çocuğun iyiliği için boşanmak daha doğru olacaktır. Ancak, boşanma sürecinde çocuğa taraf tutturmak gibi yanlışlara da düşmemek gerekir.

Çocuğunuzun iyiliği için boşanmak demenin bir diğer anlamı da boşanma sürecinde ve süreç sonrasında da doğru davranabilmektir. Unutmamalısınız ki beraber bir çocuk sahibi olduğunuz bir eski eş, daima hayatınızda bulunacak biridir. Bu yüzen çocuğunuz için yan yana gelmeniz gerektiğini kabullenmeli ve çocuğunuz için yan yana geleceğiniz durumlar için seviyeli ve saygılı bir ilişkiye sahip olmalısınız.

Evliliği Kurtarmak İçin Çocuk Yapmak Doğru Mu?

Evliliği kurtarmak için çocuk yapmak, her şeyden önce çocuğa haksızlık olacaktır. Bozuk bir ilişki üstüne doğacak olan bir çocuk, gerginlik içerisinde büyümesi muhtemel bir çocuktur. Anne ve baba arasındaki gerginlik ile büyüyen çocuklar da birçok psikolojik problemle karşı karşıya kalabilirler. Buna ek olarak çocuk sahibi olmak, bozuk bir ilişkinin düzelmesinden daha çok bozulmasına neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu