Eyvah Boşandım

Evde Yapılabilecek Güzellik Maskeleri, Cilt Bakımları, Maske Önerileri

Güzellik merkezine gidecek vaktiniz veya bütçeniz yoksa, siz de evinizdeki malzemeleri kullanarak dünyanın en iyi kremleri ile yarışır özellikle doğal cilt bakım ürünleri hazırlayabilirisiniz. Bu konuda neler yapabileceğinizi merak ediyor ve başarılı sonuçlar alıp almayacağınız konusunda endişe duyuyorsanız, öncelikle yazımıza göz atabilirsiniz. En iyi cilt bakım maskeleri tarifi ile bu endişelerinizin ne kadar önemsiz olduğunu kendiniz tecrübe edebilirsiniz.

Günlük yaşantınızda evinizde bulunan gıda ve diğer maddeleri kullanıp, malzemeleri bir araya getirerek faydalı cilt maskesi yapabilirsiniz. Bu cilt maskesi ile cildinizi canlandırabilir ve güzelliğinizi daha da ortaya çıkarabilirsiniz. Öncellikle cilt sağlığını ve görünümünü etkileyen faktörleri anlamanız ve bunlara yönelik hareket etmeniz gerekmektedir. Cilt vücudun en geniş organı olup, hastalığa yol açan maddelere karşı ilk ve en önemli bariyer olarak görülmektedir. Cildin en önemli görevleri arasında; vücut ısısını düzenli tutmak, yapıları korumak ve dokunma gibi hisleri sağlamaktır.

Cilt Sağlığını Olumsuz Etkileyen Ana Faktörler

Sıkı, parlak ve ışıltılı cilde sahip olmak, sağlıklı olmanın gözle görülür belirtileri arasında yer almaktadır. Cildin görünümü ve bazı belirtiler üzerinde etkili olabilecek pek çok iç ve dış etken bulunduğu unutulmamalıdır. Genel olarak cilt sağlığını olumsuz etkileyen faktörler şunlardır:

 • Çok fazla güneş ışığına maruz kalmak
 • Makyaj malzemeleri ve sabun gibi kimyasal maddelerin çok fazla kullanımı
 • Yoğun alkol ve sigara tüketimi
 • Dengesiz ve sağlıksız beslenme

Etkilerine Göre Yüz Maskesi Tarifleri

Cilt sağlığını olumsuz etkileyen ana faktörlere dikkat ederek ve bunları hayatınızdan çıkararak, daha sağlıklı, parlak ve sıkı bir cilde kavuşmak için ilk adımı atabilirsiniz. Bunun ardından kimyasal maddelerle dolu olan bu pahalı maskelere ihtiyaç duymak yerine evde kendi başınıza doğal maddeler ile en iyi yüz maskelerini hazırlayabilirsiniz. Yüzünüz için doğal bir maskeden daha tazeleyici bir şey olamaz. Yüz için yapılan ve doğal kullanılan bir cilt maskesinin faydaları şunlardır:

 • Cildin en üst katmanındaki ölü hücreleri ortadan kaldırır
 • Cildi nemlendirir
 • Cilt üzerinde çizgileri ve boşlukları sıkılaştırır

Ciltte gösterdiği etkiye göre değişik cilt maskesi çeşitleri vardır, o yüzden hangisini hazırlayacağınızı seçmek için cildinizin ihtiyacını göz önünde bulundurmalısınız. Her maskenin yapımında kullanılan malzemeler de farklıdır. Sizin cildiniz için hangi maskenin daha faydalı sonuçlar ortaya koyacağını öğrenmek için öncelikle etkilerine göre yüz maskesi çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir:

 1. Gerginleştirici maske: Yüze ıslakken uygulanır. Kuruduğunda kan dolaşımını ve hücre beslenmesini artıracak şekilde cildi gerer.
 2. Sıkılaştırıcı maske: Islakken uygulanır. Kuruduğunda cildinizi sıkılaştıracak bir gerilim oluşturur.
 3. Soyucu-Dökücü (Peeling) maske: Cilt üzerinde ölü hücreleri ve salgıları uzaklaştırır.
 4. Nemlendirici maske: Cilt yüzeyinde koruyucu bir katman meydana getirir ve yüzdeki kırışıklıkları yok edip mimik çizgilerini sıkılaştırarak, suyun cilt yüzeyinden buharlaşmasını engeller.
 5. Arındırıcı maske: Cilt üzerindeki aşırı melanini emerek lekeleri ve sivilceleri yok eder.
 6. Yenileyici maske: Cildi ferahlatarak gözenekleri açar ve yüzeysel tabakadan ölü hücreleri uzaklaştırır. Böylelikle hücresel yenilenmeyi uyarır ve hızlandırır.

Bal – Badem Cilt Bakım Maskesi

Bir çorba kaşığı bal ve iki adet badem kullanarak bu muhteşem maskeyi hazırlayabilirsiniz. Bademleri ince bir toz elde edinceye kadar dövün ve bal ile karıştırın. Daha sonra bir çay kaşığı limon suyu ekledikten sonra dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın.

Ballı Cilt Bakım Maskesi

Sıkı ve yumuşak bir cilde sahipseniz, yüzünüzün tamamını kapsayacak şekilde evdeki bal ile maske hazırlayıp sürün. Ballı cilt bakım maskesi hazırlanışı için başka bir malzemeye ihtiyacınız yoktur. Uyguladıktan 15 dakika sonra soğuk suyla temizleyin.

Yulaflı Cilt Bakım Maskesi

Cildi sert ve pürüzlü olanların tercih edebileceği yulaflı cilt bakım maskesi doğal yulaftan oluşması bakımından oldukça faydalıdır. Bu maskeyi hazırlamak için yarım fincan yulafı iyice ezin ve yarım çay kaşığı bal, iki çorba kaşığı süt, iki damla geranium (sardunya çiçeği) yağı ve iki damla papatya yağı ekleyin. Elde ettiğiniz karışımı iyice karıştırdıktan sonra parmaklarınızla dairesel hareketler uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra yumuşaklığı hissedebilirsiniz. Eğer cildiniz yağlıysa karışıma 5 damla limon suyu ilave edebilirsiniz.

Salatalıklı Cilt Bakım Maskesi

Cildi canlandırmada en çok tercih edilen salatalıklı cilt bakım maskesi de evdeki malzemeler ile çok kısa sürede ve kolaylıkla hazırlanabilmektedir. Bu maskeyi hazırlamak için Bir salatalığı soyun ve macun kıvamına gelene dek ezin, tüm yüzünüze sürün ve 15 dakika bekleyin. Bekledikten sonra bol su kullanarak cilt maskenizi temizleyin. Salatalığın özündeki bileşenler ile cildin tazelendiğini ve nemlendiğini kolaylıkla fark edebilirsiniz.

Yoğurtlu Cilt Bakım Maskesi

Özellikle cildinde kırışıklıklar bulunan kişilerin bir numaralı tercihi olan yoğurtlu cilt bakım maskesi ile yüzünüzdeki kırışıklıkları giderebilirsiniz. Herkesin evinde bulunan yoğurt ile kolaylıkla hazırlanan bu maskede ayrıca bir çay kaşığı rezene tohumu ve bitkinin ezilmiş yaprağı da kullanılmaktadır. Bu malzemeleri homojen oluncaya kadar karıştırdıktan sonra yüzünüze sürün. 20 dakika bekledikten sonra ılık su kullanarak temizleyin. Yoğurtlu ve rezeneli cilt bakım maskesini her gün kullanarak cildinizde gözle görülür değişimleri fark edebilirsiniz.

Besleyici Cilt Bakım Kremi

Peeling yaptıktan sonra yüzünüzdeki yeni ve canlı hücreleri uyaracak besleyici bir krem uygulamanız tavsiye edilir. Bunun için evdeki malzemeleri kullanarak çok faydalı ve kolay kullanılabilen bir cilt bakım kremi hazırlayabilirsiniz Evde yapabilecek besleyici cilt bakım maskesi hazırlarken, 1 çorba kaşığı bal, 1 çorba kaşığı maden suyu, 1 çay kaşığı gül suyu ve 1 çorba kaşığı yoğurt veya sütü karıştırın. Karışımı kıvamlı hale geldikten sonra yüzünüze pamuk yardımı ile ince bir tabaka halinde uygulayın ve 15 dakika kadar bekleyin. Soğuk su ile iyice duruladıktan sonra cildinizin ideal nem dengesine ulaştığını fark edebilirsiniz.

Limonlu Cilt Bakım Maskesi

Pek çok konuda faydalı olan limon ile cilt üzerinde oluşan lekeleri yok edecek maske yapabilirsiniz. Bu maskenin hazırlanışında bir çorba kaşığı balı bir çorba kaşığı limon suyuyla karıştırın. Bir pamuk yardımı ile karışımı yüzünüze uygulayın ve 20 dakika kadar bekleyin. Ardından parça pamuğa döktüğünüz maden suyu ile cildinizi iyice temizleyip limondan arındırın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu