Eyvah Boşandım

Mantık Evliliği Gibi Mantık Boşanması Yapılır Mı?

Evlilik aşkı öldürür sözü şehir efsanesi şehir efsanesi mi yoksa gerçeği yansıtan bir teori mi anlaşılması oldukça güç. İnsanlar ve çiftler arasında ilişkilerin günümüzde giderek zayıfladığı şu günlerde mantık çerçevesinde evlilik yapanlarla yine aynı mantık çerçevesinde boşanan kişilerin sayısı bir hayli artmış görünüyor. Evlilik aşkı öldürür veya evlilik aşkı öldürmez gibi kesin bir yargıya varmak için aklınızın değil kalbinizin sesini dinlemeniz gerekir. Çoğu zaman birçok yönden olumsuz yanları görülse de boşanmak zaman zaman verilecek en mantıklı ve doğru karar olabilir. Yürümeyen ve yapmacık bir evlilik haline gelen ilişkilerde mantıklı bir şekilde boşanmanız mümkündür.

Çoğu zaman kötü bir karar gibi dursa da boşanmak bazı durumlarda adeta bir ihtiyaç haline gelebilir. Yürümeyen bir ilişkinin yürütülmeye çalışması deveye hendek atlatmaktan daha zordur. Aşk evliliğini tercih eden bireyler arasında sınırlar çoğu zaman ortadan kalktığı için bu tip ilişkilerin bitmesi çok daha kolaydır.

Aşk Evliliği Mi Mantık Evliliğimi Daha Uzun Sürer?

Birbirine deliler gibi aşık olan ve sevgilerinin sonsuza kadar devam edeceğiniz zanneden birçok kişi evliliklerinin daha ilk yıllarında sadece aşkın evliliği yürütmede yeterli bir unsur olmadığının farkına varmaktadır. Arkadaşım Mert F.’nin de dediği gibi ‘’sevgi karın doyurmaz’’ sözünden hareketle evliliğinin uzun süre aynı heyecanla yürütülmesi için saygının ve hoş görünün de önemli bir yeri vardır. Herhangi bir ilişkinin uzun süre devam etmesi ve evlilikle birleşen hayatların bu uzun yıllar sürülmesi için emek vermek gerekir. Mantık evliliği yapanlar ise çoğu zaman bu tip unsurları enine boyuna düşünerek evliliklerini çok daha uzun süreli olarak yürütmeyi başarmaktadır. Uzun süreli devam eden evliliklerin sırrı aşkın bitmesi değil, aşkın gerçekler karşısında yarattığı illüzyonu nedeniyle ilişkilerin yürütülmesini sağlayacak temel unsurların görmezden gelinmesidir.

Her ne kadar mantık evliliğinin daha uzun süre devam ettiği sanılsa da ister mantık ister aşk evliliği olsun fark etmeksizin kişilerin birbirlerine karşı saygılarını kaybetmemesi uzun bir ilişkinin en temel unsuru olacaktır. Bunun yanı sıra yıkıcı değil yapıcı tartışmalarla ilişkinin ilerletilmesi ve müşterek hayatın tüm zorluklarına beraber göğüs germeleri sağlıklı ve uzun süreli bir evliliğin her zaman en temel yapı taşları arasında sayılacaktır.

Mantık Evliliği Aşka Dönüşür Mü?

Günümüzde aşk evliliği yapanların çok daha kısa sürede heyecanlarını kaybetmeleri ve beklentilerini bu evlilikle karşılayamamaları nedeniyle mantık evliliği dediğimiz kavramın yaygınlaştığı görülmektedir. Hayatta ortak zevkleri olan, birlikte vakit geçirmekten keyif alan ve evlilik yaşlarının geçtiğini düşünen birbirine yakın iki insanın ‘’artık evlilik yaşımız da geçiyor’’ diyerek birbiri ile mantık çerçevesinde evlenmelerine günümüzde çok sık rastlanmaktadır. Ancak bu iki kişinin birbirine karşı aşk duymaması evlendikten sonra aşık olur muyum sorusunun sorulmasına neden olmuştur. Aşk evliliği mi mantık evliliği mi testi yapamayacağınız için hangi tür evlilikle hayatınızı başka bir insanla birleştireceğinizi hayat gösterecektir.

Mantık evliliği yapan kişilerin zaman içinde birbirlerine aşık olması elbette mümkündür. Ancak bunun aşk mı yoksa yoğun bir sevgi mi olup olmadığını bilmek oldukça zordur. Hali hazırda mantık evliliği yapanlar birbirlerine aşık olmak yerine evliliklerini sevgi dolu bir şekilde yürütmek için emek vermeleri mümkündür. Diğer yandan mantık evliliği yapılabildiği gibi aynı mantıkla mantık boşanması da yapılabilir. Artık evliliklerini yürütmenin hiçbir faydası olmadığını düşünen kişiler karşılıklı olarak iki medeni insan gibi anlaşarak evliliklerini bitirme kararı alabilir.

Boşanmak Bazen En Doğru Karardır!

Hayat çoğu zaman beklentilerimiz doğrultusunda ilerlemez. Bu nedenle evlilik kararı almak kadar bu evliliği bitirme kararının da alınması gayet doğaldır. Hatta evliliklerde her iki tarafın da artık hiçbir beklentisinin kalmaması ve ilişkinin yürütülemeyecek bir seviyeye gelmesi durumunda bazen en doğru karar boşanmaktır. Boşanma kararı evlilik kadar kolay bir şekilde alınamadığı için birçok kişi oldukça korkutucudur. Çocukların küçük olması, elalem ne der korkusu ve daha birçok farklı etken boşanma kararı almadan önce insanların çekindiği en önemli konulardır. Mantık evliliğinin faydaları ve zararları kadar aşk evliliğinin de aynı ölçüde değişken unsurları vardır.

Çiftler arasında sürekli gerilimin olması, kavgaların sıklaşması hatta şiddet veya hakarete varacak davranışların ortaya çıkması durumunda bu evliliği devam ettirmenin mantıklı hiçbir gerekçesi kalmamış demektir. Hayatı birbirine zindan eden iki kişinin boşanma kararı alarak yeniden özgür bir hayata adım atmaların herkes için en sağlıklı ve doğru karardır. Bu nedenle mantık evliliği kadar mantık çerçevesinde boşanma kararının da alınması bazen en doğru karardır. İlişkinin elle tutulur hiçbir yanı kalmadığında boşanma kararı almak ve her iki tarafında birbirine saygı duyarak yeni hayatlara doğru yol alması, ömür boyu mutsuz bir evliliği yürütmekten çok daha önemlidir.

Evlilik Aşkı Öldürür Mü?

Günümüzde adeta bir şehir efsanesi haline gelen ‘’evlilik aşkı öldürür’’ sözünün gerçeği yansıtıp yansıtmadığı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Genel olarak aşkı öldüren evlilik değil iletişimsizliktir. Birbirini çok seven iki insanın zaman içinde beraber yaşamaya başlamaları ve hayatın sillesine karşı birlikte ayakta kalmaya çalışmaları bazı sorunların doğal olarak ortaya çıkmasına neden olur. Bu sorunlar karşısında birbirine tahammül etmeyi öğrenemeyen ve empati yapamayan kişilerin evlilikleri bitme noktasına gelebilir. Aşk evliliği yapıp pişman olanlar genellikle aşklarının bitiğini zanneder. Ancak çoğu zaman yapıcı bir yol seçerek sorunları konuşmak yerine çözümlere odaklanmayı seçen kişileri aslında aşklarının değil birbirlerine karşı tutumlarının değiştiğinin ve saygılarının azaldığını göreceklerdir.

Evliliklerin uzun süre aynı heyecan ve hevesle sürdürülmesi için hayatın tüm zorlukları karşısında ve her insanın belirli dönemlerde yaşayabileceği inişler ve çıkışların farkında olunması evliliğin uzun süre devam etmesini sağlayacaktır. Mantık evliliklerinin zaman içinde büyük bir aşka dönüşmesi ya da aynı doğrultuda evliliğin aşkı öldürmesi söz konusu unsurların en başında dikkate alınıp alınmaması ile ilgilidir.

Evlilikte Olduğu Gibi Boşanırken De Mantıklı Kararlar Alın!

Evlenmeye karar veren iki insanın tüm faktörleri göz önünde bulundurarak attıkları temkinli adımlar zaman zaman boşanma kararı almak zorunda olan çiftler tarafından acele kararlarla düşünülmemektedir. Bu nedenle daha ilk olayda tabiri caizse birbirinin nazını çekemeyen kişiler hemen boşanma kararı alarak büyük bir emekle kurulan yuvanın yıkılmasına göz yumuyor. İster mantık evliliği olsun ister aşk evliliği olsun fark etmeksizin ilişkinin daha fazla yürümeyeceğine karar veren kişilerin mantıklı kararlar alarak bu evliliği bitirmeleri oldukça önemlidir.

Evliliğin artık herkes için bir sorun olmaya başlaması durumunda bu evliliği yürütmenin daha fazla bir mantığı olmayacaktır. Aşk evliliği mi mantık evliliği mi sorusunun cevabı yoktur. Ancak boşanma kararı alırken sadece mantıkla hareket edilmesi gerektiği ortadadır. Boşanma kararı verirken varsa çocukların bu durumdan nasıl etkileneceği, evliliğin bitmesine neden olan olayın boşanmak için gerçekten yeterli bir sebep olup olmadığı gibi konuların enine boyuna düşünülmesi ve her iki tarafında da bu kararı birlikte vermesi her zaman en mantıklı karar olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu