Eyvah Boşandım

Küçük Yaşlardan Beri Gelen İlişki Evliliklerin Ömrü Ne Kadar Olur?

Bir evliliğin ömrünün ne kadar olacağı ya da ömürlük olup olmayacağı ile ilgili yapılacak çıkarımlar tarafların yapısı ve ilişki içerisinde yaşanan olaylar gibi durumlara bağlıdır. Küçük yaşlardan beri gelen ilişkilerin evlilikle sonuçlanmasından sonra bu evliliğin ömrünün ne kadar olacağı farklı açılardan değerlendirilebilir. Bu sorular etrafında konuyu değerlendirebiliriz:

  • Bu İlişki Nasıl Başladı?

Bir ilişkinin nasıl başladığı, zaman zaman o ilişkinin gidişatı ve hatta bazen bitiş nedeni hakkında bile fikir verici olabilir. Örnek olarak başka insanların mutsuzluğu üzerine kurulmuş ilişkiler genellikle taraflardan birinin ya da her ikisinin de çok mutsuz olması ile sonuçlanabilir. Küçük yaşlarda başlayan ilişkiler çoğunlukla okul ya da çevre sayesinde başlamış ilişkilerdir. İlişkinin nasıl başladığı da evliliğin ömrü hakkında bilgi sahibi olmanıza neden olabilir. Örnek olarak sadece aile baskısıyla küçük yaşlardan beri görüştürüldüğünüz biri ile evliliğinizin uzun sürmesi pek de muhtemel değildir. Ancak, söz konusu olan küçük yaşlardan beri ilişkiniz olan kişi, ilk aşkınızsa bu ilişkinin oldukça uzun sürmesi hatta ömürlük olması muhtemeldir.

İlk aşk hem kadınlar hem de erkekler için çok özeldir ve eğer karşılıklı ise çoğunlukla er ya da geç evlilik ile sonuçlanır. Ancak, sadece ilk kez âşık olduğunuz için size asla uyumayan ve sizi tam olarak istediğiniz şekilde sevmediğiniz bir insanla ne kadar uzun ilişki yürütmüş olursanız olun evliliğin erken zamanda bitmesi ya da bitmese bile mutsuz olacağınız bir evlilik olması yüksek ihtimaldir. Bu yüzden ilişkilere başlarken duygular kadar mantığın da devrede olması önemlidir.

  • Sadece Bir Alışkanlık Mı?

İnsanlar, bazen kendileri için iyi olmayan sevmedikleri ya da sevilmedikleri ilişkiler içerisinde sırf geçen yıllardan kaynaklı oluşmuş olan alışkanlık duygusu ile kalabilirler. Bir partner, zaman içerisinde insanın hayatında olmazsa olmaz bir parça haline gelebilir. Bu durumlarda ilişki toksik ve mutlu olunmayan bir ilişki ise ilişki genellikle yalnızca alışkanlık üzerine döner. Buna ek olarak bu durumlar, genel olarak küçük yaşlardan beri gelen yani uzun süreli ilişkilerde görülür. Bu yüzden küçük yaşlardan beri sahip olduğunuz bir ilişkiniz varsa ve bu ilişkinin uzun süreli ya da ömürlük bir evlilikle taçlanıp taçlanmayacağını merak ediyorsanız, o ilişkinin derin duygular mı yoksa alışkanlık üzerine mi ilerlediğini analiz etmeniz gerekir. Bir ilişkinin yalnızca alışkanlıktan devam ettiğini gösteren faktörler arasında artık o ilişkide mutlu olmadığınız halde ilişkiyi sürdürmeye devam etmeniz gelebilir.

  • İnat Mı Aşk Mı?

Bazı insanlar zaman zaman inat ve aşkı birbirine karıştırabilirler. Özellikle de çocukluğunda travmatik olaylar yaşamış ve kötü ebeveyn figürleri ile büyümüş kişiler, uzun süreli toksik ilişkilere küçük yaşlardan beri daha yatkınlardır. Psikolojik açıdan bu durum, kişinin karşısındaki problemli partneri, gördüğü sorunlu ebeveyn figürü yerine koyarak onu düzeltmeye çalışmasından kaynaklanır. Buna ek olarak özellikle de kadınlar tarafından bir ilişkiye yıllar harcanmış olması, her ne olursa olsun o ilişkinin evlilikle sonuçlanması gerektiği anlamına gelir ve yalnızca bu düşünce üzerine olumsuzluklar ve zorlamalar etrafında oluşmuş olan bir evlilik, genellikle kısa sürelidir ya da yıpratıcı bir evliliktir. Bu yüzden kişisel inatlarımız ile aşkı karıştırmamak, evlilik konusunda doğru kararlar vermek önemlidir.

  • Aile ve Çevre Baskısının Bu Evlilik Kararında Yeri Var Mı?

Türkiye gibi daha muhafazakâr yapıya sahip olan ülkelerde, toplum baskısı nedeni ile yanlış evlilikler yapılması muhtemeldir. Özellikle de uzun yıllardır beraber olan kişilerden gelecek evlilik kararı toplum tarafından büyük bir baskı ile beklenir. Bu nedenden dolayı bazı çiftler, uzun süreli ilişkileri aslında evlilik sonlanmayacaksa bile sırf ailenin yorumları ve çevrenin iğnelemeleri gibi nedenlerden dolayı evlenebilirler. Böyle evlilikler de genellikle kısa sürer ya da iki taraf için de yorucu olabilir.

  • Partner Olabildiğimiz Kadar Arkadaş Mıyız?

Uzun süreli ilişkilerin ve daha çok küçük yaşlardan beri olan ilişkilerin en güzel yanlarından biri kişileri partnere ek olarak arkadaş da olabilmeleridir. Arkadaş olmak yani beraber farklı aktiviteler yapmaktan hoşlanmak ve dertleşmek gibi eylemleri gerçekleştirmek, uzun süreli ve hatta ömürlük bir evliliğin en büyük sırları arasındadır. Bu yüzden küçük yaşlardan beri arkadaşlık ile birlikte ilerleyen romantik ilişkiler sonucu yapılan evlilikler, genellikle uzun sürelidir.

Küçük Yaşlardan Beri Gelen İlişki İlla Evlilikle Mi Sonlanmalıdır?

Evlilik, çeşitli dini ya da kültürel nedenlerden dolayı toplumumuz da dahil olmak üzere birçok toplum için önemlidir. Ancak, kısa ya da uzun herhangi bir ilişkinin evlilikle sonlanma zorunluluğu yoktur. Evlenme kararı tamamen iki tarafın da isteğine bağlı olarak doğru bir şekilde verilmelidir. Evlilik önemli bir karardır ve bu konuda keskin bir zıtlaşma yaşanıyorsa ayrılmayı düşünmek iyi bir seçenek olabilir.

Örnek olarak evlenmek isteyen bir erkek ile evlenmek istemeyen bir kadının ilişkisi, bu nedenden dolayı bitebilir ve bu oldukça doğaldır. Bu durumda cinsiyet fark etmeksizin iki tarafı da suçlamamak gerekir çünkü insanların hayatla ilgili beklentileri farklı olabilir. Buna ek olarak, bu konuda hatalı olabilecek bir durum da bulunur. Bu durum bir insanın evlilikle ilgili düşüncelerini ilişki içerisinde uzun süre boyunca yanlış yansıtmasıdır. Böyle bir durumda karşı tarafın umutlanması ve ilişkide vakit ya da emek kaybetmesi yüzünden diğer tarafın hatalı olduğunu söylemek mümkündür.

Evliliğin Ömrünün Kısa Olacağı Düşünülüyorsa Evlilik Kararından Vazgeçmek Mi Gerekir?

Evliliğin ömrünün kısa olacağı düşünülüyorsa evlilik kararından vazgeçip vazgeçmeme konusunu şu sorular altında değerlendirebiliriz:

  • Bu Düşünce Nereden Kaynaklanıyor ve Kime Ait?

Evliliğin ömrünün kısa olacağı düşüncesi, sözüne pek de güvenilmeyecek 3. şahıslardan kaynaklanıyorsa bunu dikkate alarak evlilik konusunda olumsuz bir karar vermek doğru olmayacaktır. Ancak, bu düşünce taraflardan biri ya da her ikisinin ilişkide gördüğü tamir edilmesi pek de mümkün olmayan ya da diğer tarafın tamir etmekten kaçındığı arızalardan kaynaklanıyorsa, evlilik kararını gözden geçirmek iyi olabilir.

  • İnsan Yaptıklarından Mı Daha Çok Pişman Olur Yoksa Yapmadıklarından Mı?

İnsanlar, genellikle büyük kararlar verirken sürekli olarak o karardan pişman olup olmayacaklarını düşünürler. Evlilik kararı da insanın hayatında vereceği en büyük kararlardan biridir ve bu konuda da pişmanlığın sorgulanması ön plandadır. Ancak, huzurevlerinde hayatlarının son dönemlerini yaşayan kişilere sorulan sorular ve alınan yanıtlar doğrultusunda insanların yaptıklarından değil daha çok yapmadıklarından pişman olduğunu söylemek mümkündür. Yani, büyük ya da küçük bir ihtimalle kısa süreceğini bildiğiniz ama yapmayı deli gibi istediğiniz o evlilik, belki de hayatınızda yapmanız gereken hatalardan biri olur. Ancak, bu denilen durumlara şiddet ya da ihanet gibi büyük hataların söz konusu olmadığı daha küçük ölçekli problemlerin söz konusu olduğu ilişkiler dahildir.

  • Karşı Tarafla Açıkça Konuşabilir Misiniz?

Evlilik konusunda karşı tarafla açıkça konuşmak, evlilik kararından vazgeçme konusundaki en önemli faktördür. Partnerinize evlilik hakkında fikirlerinizi söylemek ya da onun tarafından oluşabilecek durumlarla ilgili endişelerinizi belirtmek, bunları çözmeye ya da çözüme ulaşmayacağını anlayıp bu ilişkiye sağlıklı bir şekilde son vermeye yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu