Boşandıktan Sonra

Boşanma Sonrası Erkeğin Hayatındaki Değişiklikler

Boşanma sonrası erkeğin hayatındaki değişiklikler; süreç içerisinde farklılık göstermektedir. Boşandıktan sonraki ilk dönemde erkek hayatına devam etmekte zorlanmaz iken; belirli bir zaman geçtikten sonra yeni bir hayat kurmak için zorluklar yaşamaktadır. Bu zorlukları aştıktan sonra ise boşanma travmasını aşmış olmaktadır. Boşanma sonrası erkeğin hayatındaki değişiklikler; arkadaş çevrelerinde, iş hayatlarında, aile hayatlarında, yaşam standartlarında ve düşünce yapılarında olabilmektedir.

Boşandıktan Sonraki Bir Hafta Erkek İçin Nasıl Geçmektedir?

Erkek için boşandıktan sonraki bir hafta, özgürlüğün tadını çıkartmak ile geçmektedir. Boşanma durumunu tam olarak sindiremediği ilk bir hafta içerisinde, evlilik döneminde yapamadığı aktiviteleri yapmaya başlamaktadır. Bu sayede aslında evliliğin özgürlüğünü kısıtlayan ve kişiliğinden uzaklaşmasına neden olan bir kurum olduğuna kendini ikna etmeye çalışmaktadır. Ailesine ve arkadaşlarına daha fazla vakit ayırmaktadır. Evlilik yüzüğünü çıkartırken, prangalarından kurtuluyormuş hissi yaşamaktadırlar. Evde tek yaşamanın nasıl bir durum olduğunu yeniden keşfetmektedirler. Bir evi çekip çevirmenin gerektirdiği sorumlulukların üstesinden gelebildiklerini kendilerine kanıtlamaya çalışmaktadırlar. Sonrasında bunu çevrelerine de göstermeye çalışmaktadırlar.

Erkeklerde Boşanma Durumunun Kabullenme Aşaması Nasıldır?

Erkeklerde boşanma durumunun kabullenme aşaması, boşandıktan ortalama birkaç hafta sonra başlamaktadır. Bu süreçte evliliklerinin bitmesinin kendilerine özgürlüklerini geri verdiğini düşünmek ile eski eşlerinin yokluğunu yoğun olarak hissetmek arasında kalmaktadırlar. Duygu durumları gün içerisinde daha sık değişmektedir. Boşandıktan sonra yalnız yaşamaya başlamış iseler; evlilik dönemlerindeki gibi eşlerinin evlerinde hala varlık gösterdiğini sandıkları anlar olabilmektedir. Boşanmış olduklarının farkına yeni yeni vardıkları için acıları ile de ilk bu dönemde yüzleşmektedirler. Dolayısı ile acılarını hafifletmek adına yeni ilişkilere de yönelebilmektedirler. İlişkilere olan güvenleri sarsıldığı için düzenli ve ciddi bir ilişki yaşamak yerine, cinsel hayatlarına renk katacak kısa süreli ilişkileri tercih etmektedirler.

Boşanma Sonrası Erkekler Kafa Dağıtmak İçin Neler Yapmaktadırlar?

Boşanma sonrası erkeklerin kafa dağıtmak için yaptıklarından bazıları şunlardır:

 • Erkeklerin boşanma sonrasında kafa dağıtmak için en çok başvurduğu yöntem yeni flörtler edinmektir. Başarısız bir evlilik yaşamış olmanın verdiği hayal kırıklığını, başka bir ilişki ile örterek; içine düştükleri boşluktan kurtulmak için yeni insanlarla görüşmektedirler.
 • Boşanma sonrası bazı erkekler, eğlence odaklı bir yaşam sürerek kafa dağıtmaya çalışmaktadırlar. Yeni yerler gezip görebilmek için çeşitli seyahatler düzenleyebilmektedirler veya kendilerini gece hayatına verebilmektedirler.
 • Araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre; boşanmış erkekler kafalarını dağıtmak amacı ile alkole veya uyuşturucu madde kullanmaya başlayabilmektedirler. Dolayısı ile gittikçe dozunu arttırarak bağımlı hale geldikleri için boşanmış erkeklerin madde kullanımından ölüm oranı diğer erkeklere göre oldukça fazladır.

Boşandıktan Sonra Yeni Bir Hayata Başlamak Erkeğe Zor Gelir Mi?

Boşandıktan sonra yeni bir hayata başlamak erkeğe zor gelmektedir. Topluma bakıldığında; evliliklerin büyük bir çoğunluğunda kadınların aldıkları sorumluluklar erkeklere oranla daha fazladır. Dolayısı ile evlilik kadına oranla erkek için daha konforludur. Bu yüzden erkeğin boşanma sonrasında yeni bir düzen kurması veya yeni bir hayata adapte olabilmesi, kadınlara oranla daha zordur. Boşanma sonrasında erkek hayatındaki değişikliklere nereden başlaması gerektiğini, nasıl bir düzenleme yapması gerektiğini başlarda kestirememektedir.

Boşanma Sonrasında Erkekler Neler Yaşamaktadırlar?

Boşanma sonrasında erkeklerin yaşadıklarına örnekler şunlardır:

 • Çocuğu olan bir çiftin boşanması ve çocuğun velayetinin erkekte kalması durumunda; bazı erkekler tek başlarına çocuğun sorumluluğunu alamamaktadırlar. Dolayısı ile çocuk konusunda kendilerine yardımcı olması için bir bakıcı tutmaktadırlar veya çocukları ile ilgilenebilecek kişilerle ilişki yaşamaya dikkat etmektedirler. Dolayısı ile bu tarz durumlarda bazı erkeklerin öncelikleri kendi duyguları değil, çocukları olmaktadır.
 • Boşanma sonrasında bazı erkekler motivasyonlarını kaybettikleri için iş hayatlarından istedikleri verimi alamamaktadırlar. Dolayısı ile işlerine yeterli önemi vermedikleri için işlerinin kötüye gitmesi ve kovulmaları veya iflas etmeleri gibi durumlarla karşılaşabilmektedirler. Ancak bunun tam tersini yaşayan erkekler de bulunmaktadır. Kendilerini işe verenler iş konusunda oldukça başarılı olabilmektedirler.
 • Duygu durumlarındaki olumsuzlukları kimseye yansıtmak istemedikleri için yalnız kalmaya özen gösteren erkekler de bulunmaktadır. Aileleri ve arkadaşları ile görüşmeyi kesip, ağırlıklı olarak evde vakit geçirmektedirler.
 • Boşanma sonrasında maddi açıdan zor duruma düşen erkekler de vardır.

Boşanma Sonrasında Erkeğin Sosyal Çevresinde Nasıl Değişimler Olmaktadır?

Boşanma sonrasında erkeğin sosyal çevresinde olan değişimlerden bazıları şunlardır:

 • Boşanan erkeğin eşi ile ortak bir iş çevresinin veya sosyal çevresinin olması durumunda; bir nevi arkadaşların tarafını seçmesi ile bir tarafın biraz daha yalnızlaşması durumu meydana gelmektedir. Boşanma nedenine ve kişilerle olan yakınlıklara bağlı olarak arkadaşlar bir tarafa hak vererek, o taraf ile daha fazla görüşmeye başlamaktadır. Dolayısı ile bazı durumlarda boşanan erkek arkadaş ortamında yalnızlaşabilmektedir.
 • Aileler boşanma sonrasında bu durumdan erkeği suçlu tutabilmektedirler. Dolayısı ile bazen erkeğin kendi ailesi bile erkekle görüşmeyi kesebilmektedir. Boşanma nedenine göre kadının ailesi de erkeğe karşı cephe alabilmektedir.
 • Boşandıktan sonra sosyal çevresi bu durumdan etkilenmeyen erkekler de vardır. Erkeğin çevresindekiler kendisine taraf almak yerine yanında olmaya çalışmaktadırlar. Dolayısı ile boşanma travmasını atlatabilmesi adına destek vermektedirler.

Boşanma Sonrasında Erkeğin Hayatını Olumlu Anlamda Değiştirebilmesi İçin Neler Yapması Gereklidir?

Boşanma sonrasında erkeğin hayatını olumlu anlamda değiştirebilmesi için yapması gerekenler şunlardır:

 • Boşanma sonrasında bulunulan yerden kısa bir süreliğine de olsa uzaklaşmak iyi gelebilmektedir. Dolayısı ile boşanan erkeklere öncelikle kısa bir tatile çıkmaları tavsiye edilmektedir.
 • Evlerinde, iş yerlerinde veya arabalarında eşlerini hatırlatabilecek bir eşyanın bulunmaması tavsiye edilmektedir. Boşanmadan önceki hayatı hatırlatabilecek eşyaların atılması veya değiştirilmesi gereklidir.
 • Kıyafetlerle ilgili bir değişikliğe gidilmelidir. Özellikle evli olunan sürede eski eşin aldığı kıyafetlerin dolaptan çıkartılması gereklidir.
 • Spor hem psikolojik hem de fizyolojik olarak bir rahatlama sağlamaktadır. Dolayısı ile boşanan erkeklerin kendilerini spora vermeleri veya bir hobi edinmeleri gevşemeleri için önemlidir. Ayrıca suyun terapi etkisi olduğu için her gün düzenli olarak duş almak da kendilerine iyi gelmektedir. Genellikle temiz havanın hakim olduğu yerlerde vakit geçirmelilerdir.
 • Arkadaşlar arasında bazı elemeler yapılması gerekebilmektedir. Bu duruma üzülmek yerine, kendilerine daha iyi gelecek olan arkadaşlarının yanlarında kaldığını düşünerek moral bulmalılardır.
 • Boşanma sürecini aile desteği ile atlatmak daha kolay olmaktadır. Dolayısı ile aile ile geçirilen vakit arttırılmalıdır ve bu dönemde yaşananlar aile ile paylaşılmalıdır.

Boşanma Sonrasında Erkeğin Pozitif Bakmasının Önemi

Boşanma sonrasında erkeğin pozitif bakmasının önemi; üzerinde baskı hissetmemeye başlamasını ve boşanma sürecini daha hızlı arttırmasını sağlamasıdır. Erkekler boşanmayı otomatik olarak bir reddedilme olarak algılamaktadırlar ve dolayısı ile bu reddedilmenin aslında kendileri ile ilgili bir olumsuzluğu ifşa ederek yaşandığını düşünmektedirler. Bu yüzden süreci atlatmalarını kendileri için daha da zorlaştırmaktadırlar. Ancak boşanma sonrası erkeğin hayatındaki değişikliklerin daha olumlu olabilmesi için boşanma durumuna pozitif bakması gereklidir. Yeni hayatında daha önceki hatalarını tekrarlamayacak bir ders aldıklarını, kendileri ile daha uyumlu bir partner bulabileceklerini veya hayatlarının daha iyiye gideceğini düşünerek boşanmayı aşmaya çalışmalılardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu