Boşandıktan SonraEyvah Boşandım

Boşanmaktan Neden En Çok Erkekler Etkilenir?

Boşanma kararının verilmesinin ardından erkeklerin yaşadığı problemler genellikle hemen gün yüzüne çıkmıyor. Evliliğin sona erdirilmesinden sonra erkekler genellikle partnerini suçlayıcı şekilde tavır ve tutum sergilemeye başlıyor. İlk zamanlarda bu şekilde eski eşlerinin problemler yarattığını öne süren erkekler bir süre sonra ciddi sorunlarla karşılaşabiliyor. Boşanmanın erkek üzerindeki etkileri hakkında yapılan araştırmalarda farklı problemlerin gün yüzüne zamanla çıktığı dikkatlerden kaçmıyor.

Boşanmanın ardından genellikle eski eşlerini suçlayan erkekler kendi üzerlerinde ciddi bir sorumluluk üstlenmiyor. Türkiye’de evliliklerin sona erdirilmesinde de toplumsal olarak kabul gören yaklaşım da genellikle bu yönde şekilleniyor. Boşanmalardan sonra toplumda genel olarak “kadın ilişkiyi sürdüremedi” gibi düşünceler ve fikir kalıpları baskın hale geliyor. Dünya çapında yapılan araştırmalar, boşanmamış veya hiç evlenmemiş erkeklerde madde kullanımı ile ölüm oranlarının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Başlangıçta Kurtuldum Hissi, Sonra Acı Yalnızlık

Boşanan erkekler, genellikle ayrılmanın ardından ilk zamanlarda partilemeye ve bekar hayatı yaşamaya daha meraklı bir havaya bürünüyor. Başlangıç aşamasında erkek kurtuldum tarzında bir hissiyat içinde olurken bu sürecin sonunda bambaşka bir sorunlar karşılaştığında da afallıyor. Bilindiği gibi erkekler biraz daha başına buyruk ve dağınık yaşayan kişiler. Doğal olarak evlilik kurumu erkeklere çeki düzen verip hizaya getiren bir yönetici rolünü de üstleniyor. Boşandıktan sonra erkekler ipin ucunu kaçırıp yine düzensiz, dağınık ve sonucunda bir yere varmayan hayatın akışına kendilerini fena halde kaptırabiliyor.

Evliliğin boşanmayla sonuçlanmasıyla birlikte, erkeğin arkasını toparlayan ve onu yola sokan kadın rolü de ortadan kalkmış oluyor. Bu durumda erkekler gerek fizyolojik gerekse de psikolojik ihtiyaçlarında beklenmeyen problemler yaşayabiliyor. Örneğin boşanan erkeklerde ileriki dönemde motivasyon ve öz bakım konularında bocalamalar meydana gelebiliyor. Psikologlar boşanma sırasında yapılması gerekenlere dikkat edildiği takdirde, erkeklerin bu şekilde derbeder olmayıp kendi öz saygılarını da koruyabileceklerini belirtiyor.

Erkeklerde Boşanmanın Olumsuz Etkilerini Azaltmak

Boşanma konusu hem erkekleri hem de kadınları olumsuz etkileyen bir husus olduğu aşikar. Ancak erkeklerin boşanmadan sonra kendi düzenlerini kaybetmeleri ve hatta iş yaşamında ya da özel hayatlarında da bir türlü dikiş tutturamaz hale gelmeleri büyük sıkıntılar doğuruyor. Bu sebeple erkeklerde boşanma sonrası olumsuz etkileri en aza indirmek ve yaşama yeniden dört elle sarılabilmek için psikologlar tarafından verilen tavsiyelere harfiyen uymakta fayda var. Öncelikle boşanmanın ilişkilerin doğasında var olan ve günümüzde çok normal karşılanması gereken bir süreç olduğunun iyi kavranması gerekiyor.

Bu yüzden boşanmanın hayatın sonu olmadığını boşanan erkeklerin kendilerine sürekli hatırlatması büyük önem taşıyor. Uzmanlar, biten bir evlilik ilişkisinin ardından yapılması gereken en önemli şeyin kişinin hem kendisine hem de karşısındakine bir süre zaman vermesidir. Ani kararlardan kaçınarak bu süre zarfında erkeklerin çevresinden destek alması da çok önemlidir. Yapılan araştırmalara göre boşanma sonrasında erkeklerin sosyal çevresinde bu konuda destek görebilecekleri dostları yoksa, kendilerini daha çok madde bağımlılığı ve duygusuz cinsel ilişki kurmaya hevesli bir konuma sokabiliyorlar.

Boşanmadan Sonra Erkeklerin Yaşamı

Başlarında kendi yaşamlarına çeki düzen veren bir kadın figürü de bulunmadığı için erkeklerde kendi öz saygılarını yitirecek davranışlara kadar uzanan karanlık bir girdabın içine girme durumu söz konusu olabiliyor. Bu süreçte evlilik uzmanları ve danışmanları erkeklere yeni aktiviteler yapmalarını tavsiye ediyor. Sağlıklı karar vermek birçok zaman zor olduğu için boşandıktan sonra hemen yeni bir evlilik yapmaktan kaçınılması gerekebilir. Uzmanlar ayrıca boşanan erkeklerin eski eşiyle olan diyaloglarını mümkün oldukça sınırlandırmalarının gerekli olduğunu ifade ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu