Boşandıktan SonraEyvah Boşandım

Boşandım Ama Pişmanım, Ne Yapmalıyım?

Boşanmaların ardından, en yoğun yaşanan ve uzun süre kişiyi bırakmayan duygulardan biri de pişmanlıktır. Düzeniniz değişmiş, sevdiğiniz her şey elinizden alınmış ve tek başınıza bırakılmış gibi hissediyor ve hem eski eşinize hem kendinize hem de yerde duran taşa bile öfke duyuyor olabilirsiniz. Şarkılarda söylenenlere aldanmayın, son pişmanlıklar da çok işe yarayabilir.

O Ağacın Altını Şimdi Anıyor Musunuz?

Yeni boşanılan bir evlilikte hatta ayrılmayla sonuçlanmış bir senelik bir ilişkide bile, öfke geçtikten sonra bu duygunun yerini ağır bir özlem hali alabilmektedir. Ayrılık yaşayan partnerler özellikle de çok fazla hatıra taşıyan bir ilişkiden çıktılarsa, ayrılık sonrası dönemde uzun süre bu anılar tarafından perişan edilebilirler. Bu sebeple öncelikle duygularınızın gerçekliğinden emin olmanız gerekmektedir. Sevilen bir kişinin ölümünün ardından bile, kalanların geçmesi gereken psikolojik bazı aşamalar vardır. Siz de ölmüş bir ilişkinin arkasından pişmanlık yaşayarak baktığınıza göre, kabullenme sürecini geçerek özlem sürecine girmişsiniz demektir.

Her zaman kahve içtiğiniz bir kahveci kapandığında başka hiçbir yerde böyle kahve içemeyeceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Ama denemediniz ki! Belki de şehrin en iyi kahvesini yapan başka bir yer vardı ama siz başka yerde hiç kahve içmediğiniz için o kahvecinin önünden geçip gittiniz.

Bu sebeple, yaşadığınız duyguları iyi tahlil etmenizde yarar olacaktır. Yani siz anıları ve en önemlisi o anıları yaşarken olduğunuz sizi mi özlüyorsunuz yoksa partnerinizi mi?

Ayrılsak Da Beraber Miyiz?

Eğer duygularınızdan gerçekten eminseniz ve eski eşinizin sizi tamamlayan yegâne parça olduğunu düşünüyorsanız bu kez onu anlamaya çalışmanızda fayda olacaktır. Attila İlhan’ın da şiirinde ediği gibi ayrıldığınız eşinizle hala sevgili misiniz ve o da sizi kaybettiği için pişman mı bundan emin olmanız gerekir. Bu durumda ayrıldığınız partnerinizle tekrar bir araya gelmeniz ve tüm duyguları açık yüreklilikle konuşmanız etkili olacaktır.

İki kişinin birbirinden bir türlü ayrılık yaşayamıyor olmasının birçok sebebi olabilir. Sevgi bağı bunlardan biri olabileceği gibi, bağımlılık haline gelmiş ilişkilerde de bu duruma rastlanabilir. Eğer bu bir bağımlılık ilişkisi haline geldiyse yani karşılıklı olarak zarar görüyor ancak ayrılırsanız hayatınızın devam edemeyeceğini düşünüyorsanız, bir uzmandan yardım almak faydalı olacaktır. Bizim kendi hayatımızla ilgili göremediğimiz şeyleri başkaları daha rahat görebilir.

İlişkiniz bir bağımlılık değilse ve gerçekten iki kişinin de birbirine özlem duyduğu ve ayrıldıklarına pişman oldukları bir durum yaşanıyorsa, o zaman öncelikle ayrılığa sebep olan durumların konuşulması gerekmektedir.

Değişmek Mümkün Mü?

Pişmanlık sonucu ayrıldığınız eşiniz ile eski ilişkinize dönmek istemeniz anlaşılabilir bir durumdur ancak çözücü olmayacaktır. Eski ilişkinizde yerinde olmayan ve iki taraf için de boşanma sebebi olan düzenin içine geri dönmek tekrar sorunların yaşanmasına sebep olabilir. Bu sebeple partnerlerin karşılıklı olarak, birbirlerinde ve ilişkilerinde rahatsız oldukları ve çözmek istedikleri konuları konuşmaları gerekmektedir. Bu durumda ise iki kişinin de değişim yaşaması ve bu değişime direnmemeleri gerekmektedir.

Bu konuşmayı başarılı şekilde yönetebileceğinizi ve partnerinizle birbirinizi anlayabileceğinizi düşünüyorsanız, baş başa da gerçekleştirebilirsiniz. Ancak sorunlara kalıcı bir çözüm getirmek istiyorsanız, sizi yargılamadan dinleyecek ve üçüncü bir göz olarak ilişkinize dair tavsiyelerde bulunabilecek bir çift terapistinden de destek alabilirsiniz. Kendinizde ve partnerinizde değişimler yapabilecek gücü buluyorsanız, o zaman ilişkinizin en çiçekli en tazecik flört döneminin tadını çıkarabilirsiniz. Unutmayın ki bazen bir şeye yeniden başlamak, hayatta yapılacak en doğru hamlelerden biri olabilir. Siz bu yolu biliyorsunuz, çukurlara dikkat edin yeter!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu