Eyvah Boşandım

Boşanmaya Engel Olmaya Çalışan Aileler İçin Neler Yapmak Gerekir?

Boşanma bazı durumlarda iki tarafın da anlaşmalı olduğu şekilde tamamlanabilmektedir. Bazı durumlarda ise boşanmanın tek taraflı gerçekleştirilmek istendiği bilinmektedir. Tek taraflı olan boşanma davalarında boşanmayı istemeyen taraf isteyen tarafa giderek boşanmayı engellemeye çalışmaktadır. Buna ek olarak boşanacak kadın ya da erkek dışında kalan insanlar da evlilik hakkında dışardan yorum yapabilmektedir. Boşanma lafına tahammül edemeyen anne ve babalar çocuklarının eşlerinden ayrılmamaları için ellerinden gelen çabayı sarf etmektedir. Evlilik ne kadar kötü gidiyorsa gitsin yine de bu evliliğin sürmesi gerektiğini düşünen aileler mevcuttur. Bu ailelerin düşüncelerinden uzak durmak ve yalnızca boşanacak iki kişinin karar almasını sağlamak en doğru seçenek olacaktır.

Kadının Anne ve Babasının Boşanmaya Engel Olmaya Çalışması

Kadınlar eşlerine genel olarak erkeklerden daha bağımlıdır. Özellikle ev hanımı olan ve geçimini eşlerinden karşılayan kadınlar boşanma sonrası büyük zorluklar ile mücadele edebilmektedir. Böyle bir durumun ortadan kalkması ve kadınların boşanma sonrasında kimseye muhtaç olmaması için büyük bir çaba göstermesi gerekmektedir. Bu süreçte kadına en büyük destek kendi anne ve babasından gelmelidir. Ancak bazı durumlarda kadınların anne ve babaları çocuklarının eşlerinden ayrılmasını istememektedir. Çocuklarının tek başına bir şey yapamayacağını düşünen anne ve baba, kızının eşi kızına nasıl davranırsa davransın susabilmektedir. Bu tutum elbette doğru bir tutum değildir. Kadının anne babası için yapılması gereken en önemli şey bu durumu soruşturmak değil kızlarına destek olmaktır. Boşanmanın durdurulmaya çalışılması bir aile için en iyisi gibi görülebilir iken en kötüsü de sayılabilmektedir.

Erkeğin Anne ve Babasının Boşanmaya Engel Olmaya Çalışması

Boşanma kavramı yalnızca iki kişi arasında geçen bir evliliğin yine bu iki kişinin kararı ile bitirilmesini kapsamaktadır. Boşanan iki insan birbirleri ile medeni bir şekilde ayrılmayı kabul etmiş olur. Boşanma durumunu hem kadın hem de erkek kabul edebilir iken yalnızca bir tarafın açtığı dava ile de boşanılabilmektedir. Boşanma sürecinde ailelerin çocuklarına verdikleri destek büyük bir önem taşımaktadır. Boşanma sürecinde erkeğin anne ve babasının oğullarına destek olması gerekmektedir. Boşanma sürecini kösteğe çeviren anne ve babalar mutsuz olmasına rağmen çocuklarının eşinden ayrılmasını istememektedir. Bu da olumsuz bir yuvanın zorla devam etmesini sağlayacaktır. Anne ve babalar zaten mutsuz olan bu yuvayı kurtarmaya çalışmak yerine çocuklarına ve varsa torunlarına destek olmalıdır.

Çocukların Anne ve Babalarının Boşanmasına Karışması

Çocuklar, boşanma sürecinden en az anne ve babalarınınki kadar çok etkilenmektedir. Bu süreçte fazlaca yalnızlık hisseden çocuklar anne ve babalarının artık kendilerine ilgi göstermeyeceğini düşünmektedir. Bu yanlış düşünceden çocukların kurtulabilmesi ve boşanmanın en az zarar ile atlatılabilmesi için anne ve babalarının görevlerini yerine getirmeye devam etmesi gerekmektedir. Annelik ve babalık görevi boşandıktan sonra yok olacak ya da devredecek bir görev değildir. Bu nedenle çocukların süreçten en az zararla çıkabilmesi için çaba gösterilmelidir.

Çocukların anne ve babalarının boşanmasına engel olması ailenin daha mutlu bir hale gelebileceğinin garantisi değildir. Boşanma kararını bir kez veren aileler bu kararı önemli gerekçelere dayandırmış demektir. Bu gerekçelerin yok sayılması bir süre yeterli gibi görünse de aslında yeterli değildir. Bu nedenle boşanma kararı alınmış ise en doğru olanın yapılarak ayrılmanın gerçekleşmesi önerilmektedir.

Yakın Akrabaların Boşanmaya Engel Olmaya Çalışması

Yalnızca kadının ya da erkeğin anne babası değil aynı zamanda diğer akrabaları da bu süreçte müdahale olmaya çalışacaktır. Evlilik kararını iki kişi olarak aldığınız hayatınızda bir anda pek çok insanı bulabilirsiniz. Bu insanlar arasında halanız, dayınız ya da teyzeniz yer alabilir. İnsanların hayatınıza karışmaya çalışması hoş bir durum değildir. Yalnızca iki kişiyi ilgilendiren meselelerin gün yüzüne çıkarılması da doğru değildir. Özellikle boşanma söz konusu olduğu zaman olaylara karışmaya çalışan ve bunu engelleme amacı taşıyan pek çok akraba baş gösterecektir. Akrabaların iki kişiyi ilgilendiren boşanma mevzusuna alınmaması en doğrusu olacaktır.

Boşanmadan Yalnızca İki Kişi Sorumludur

Evinize geldiğinize gördüğünüz eşiniz ile aranızdaki ilişkinin kimseyi ilgilendirmeyeceği gibi boşanma mevzusu da kimseyi ilgilendirmez. Boşanma sırasında ve sonrasında yapılacak olanlar yalnızca iki kişinin bileceği iştir. Boşanma, dünyanın sonu olarak düşünülmemesi gereken bir süreçtir. Birbiri ile hiçbir şekilde anlaşamayan iki kişinin evliliği yürütmeye çalışmasının hiçbir anlamı yoktur. Zorla ya da başka insanların hatırına yürütülen evliliklerin kimseye bir faydası yoktur. Bu nedenle evlilikte olduğu gibi boşanmada da herhangi bir kişiye danışılmaması gerekmektedir. Bir yerde takılı kalmak yerine hayata devam etmeyi öğrenmek her iki taraf için de en iyisi olacaktır.

Boşanma Sonrası İyileşme

Boşanan insanların psikolojik durumu belirli bir süre kötüye gidebilmektedir. Bu çok normal bir durumdur. Pek çok insan içinde yer aldığı zor dönemi çıkmaz sanmaktadır. Ancak durum bundan ibaret değildir. Duygular belirli bir süre kötüye gitmiş olsa da iyileşebilmek de mümkündür. Yaşanan duyguların yas evrenini sonlandırmak ve yaraları sarmak her iki taraf için de en iyisi olacaktır. Bireylerin kendilerine tanıdıkları belirli bir süre sonrasında yaslarını sonlandırması ve hayatlarına devam etmesi gerekecektir. Sonsuza kadar ayrılık için üzüntü duymak mantıklı bir hareket değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu