Eyvah Boşandım

Eşim Boşanmak İstiyor, Ama Ben İstemiyorum? Ne Yapmalıyım?

Çekişmeli boşanma her iki tarafından boşanmayı istemediği durumlarda söz konusu olmaktadır. Evlilikler kolay yapılmıyor. İnsanlar hayallerle, ümitlerle, sevgiyle bir ömür boyu süreceği isteği ve beklentisi ile evleniyorlar. Bir taraf boşanmak istediğinde bütün bu düşünceler cam gibi tuz buz olur. Boşanmak istemeyen kişide kızgınlığa, kine, nefrete, kıskançlığa ve bunlardan doğan diğer olumsuz duygulara neden olabilir. Oysa kişilerin ilişkinin bir gün bitebileceğini bilmesi gerekir. İlişkiyi bitirmek isteyen taraf siz de olabilirsiniz. İlişki için iki kişi gerekir. Her kişi ilişkinin sadece yarısı için sorumludur. İlişkinin devamı olması için her iki tarafın isteği olması zorunludur. Aksi halde zorlama ile ilişki mümkün olmayacaktır. Eşiniz boşanmak istiyor ancak siz ilişkinin devamını diliyorsanız aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz.

Eşinizin İsteğini Anlayın

Boşanma davası açmak isteyen eşinizin bu isteğini anlamaya çalışın. Kimse durduk yere boşanmak ve yuvasını yıkmak istemez. Elbette boşanma isteğini nedeni ya da nedenleri vardır. Aldatma mı var? Anlaşmazlık mı var? Uyumlu değil misiniz? Cinsel hayatınızda sorunlar mı var? Kıskançlıklar ilişkinizi mi bozdu? Eşinizle iletişim kurun. Neden boşanmak istediğini anlayın. Bu nedeni inceleyin. Sizden sıkıldı mı? Kendince haklı olduğu noktalar neler? Onu anlamaya çalışırken sakın yargılayıcı olmayın. Sansür olmadan birbirinizle konuşabiliyor olmanız gerekiyor.

Sorunları Çözmek için Adım Atın

Boşanma nedenlerini iyice anladığınızdan emin olduktan sonra sıra sorunları çözmek için adım atmaya gelir. Kıskançlık, ihanet, anlaşamazlık, cinsel sorunlar vb. hepsinin çözümü olabilir. Sorunu çözebilirseniz ilişkiyi yürütmek için bir şansınız var demektir. Gerçekten eşinizin ihtiyacına karşılık verdiğinizden emin olun. Örneğin eğer eşiniz sizi yeterince ilgili bulmadığı için boşanmak istemiyorsa, ona istediği ilgiyi vermek için elinizden geleni yapın. Böylece eşiniz boşanmaktan vazgeçebilir.

Yeniden Denemeyi Teklif Edin

Boşanma psikolojisi içine girmeden önce eşinizi ne kadar sevdiğinizi ve yeniden denemek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Eğer boşanmak istemiyorsanız, bunu açık bir şekilde dile getirin. Nedenlerini de ekleyin. Her zaman ikinci bir şans vardır. Bir kere daha denemekten ne zarar gelir? Yeniden deneyin. Bu sefer denediğinizde başarılı olabileceğinize dair karşı tarafa güven verin. Kendiniz buna inandıktan sonra onu da buna inandırmayı başarın.

Zaman İsteyin

Boşanmak istemiyorsanız eşinizden biraz zaman istemeniz akıllıca olacaktır. Bu süre içinde bir şeyleri yoluna koyabilir, evliliğinizi kurtarabilirsiniz. Bazen insanlar bir anlık düşünce ve duygularla hareket ederler. Acele karar verirler. Daha sonra da pişman olarak bu kararlarından dönmek isterler. Kimi insanlar “tükürdüklerini yalamamak” için bu pişmanlıklarını dile getirmeyebilirler bile. Siz bu erdemi gösterin. Zaman isteyin. Zaman iyileştirir. Düşünceler değişebilir.

Biraz Ayrı Kalın

Boşanma davası açılmadan önce kişileirn ayrı kalıp kendi düşüncelerini dinlemesinde yarar var. Eşinizin kafasını toplaması için ona zaman ve alan verin. Hemen boşanmak zorunda değilsiniz. Ayrı kalmanız onun sizi özlemesine, sizi ne kadar sevdiğini anlamasına yardımcı olur. Bu nedenle boşanmanın nasıl bir şey olacağını anlar ve bu düşüncesinden vazgeçebilir. Ona “evet, boşanmak istiyorsun. İstersen boşanabiliriz. Ancak bize biraz zaman tanı. 15 gün ayrı kalalım. Bu süre zarfında kafanı topla. Hala aynı fikirde olacakmısın gör. Pişman olma.” Deyin. Boşanma davası açılmadan kendi düşüncelerinizi de eklemeyi unutmayın. Onu ne kadar sevdiğinizi ve ondan ayrı bir yaşam düşünemediğinizi dile getirin. Duygularınızı açmaktan bir saniye olsun utanmayın, çekinmeyin. Aksine açmamak pişmanlık olacaktır. Bunu sakın unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu