Eyvah Boşandım

Mutlu Olmak İçin İlla Birine Mi İhtiyacımız Var?

Önce Kendimizi Sevmekle Başlayalım

Kendini sevmek için illa hayatınızda biri olması gerekmiyor. Bekar kalarak da mutlu olabilirsiniz. Her kadın ve erkek hayatlarında romantik ilişkilerinin olmasını isteyebilir. Bu tamamen doğaldır. İnsanoğlu yalnızlığı sevmez. Yanında hayatını paylaşacak, konuşacak, gülecek ve ağlayacak birisi ister. Bu tamamen normal olmakla birlikte bunu ne düzeyde istediğimiz ve bu isteğimizi nasıl yönlendirdiğimiz önemlidir. Hayatımızda her zaman birinin olması mümkün olmayabilir. Bekar olmasak bile, sevdiğimiz insan yanımızda olamayabilir. Hayatta aslında tek başımızayız. Bu nedenle mutluluğu dışarda aramak yerine önce içerde bulmalıyız. Hayatın bin bir türlü hali var. Bu durumlar içinde yalnız kalacağımız zamanlar da olacaktır. Kişi kendini ne kadar dışarı bağımlı hissederse, mutsuzluğu da o kadar artacaktır. Bu nedenle mutlu olmak kişinin kendinde başlamalıdır.

Mutlu Olmak Kişinin Kendinde Başlar

Mutlu olmak kişinin dışarıda aradığı bir şey olmamalıdır. Kişi öncelikle kendisiyle mutlu olmayı bilmelidir. Kişi kendi mutlu olduğu zaman zaten hayatına doğru insanları çekmeyi başlar. Aksi halde mutsuzluk halinde hayatına doğru insanları zaten çekemez. Çektiği insanlarda onunla aynı frekansta yani mutsuz olur. Kişi yanında biri olmadan, tek başına mutlu olmayı bilmelidir. Birisi olmadan mutluluğu deneyimlemeyi öğrenmelidir. Kişi mutsuz olduğu için yanında birini istememelidir. Mutlu olduğunda mutluluğunu paylaşmak için birini istemelidir. Mutlu olmak tamamen kişinin kendi iç dünyasıyla ilgilidir. Kişinin kendi dışında olaylar kontrolü altında olmayacaktır. Bu değişimler yüzünden kişi iç dünyasında sağlam olmalıdır. Aksi halde dışarıdaki değişimler kişinin çok üzülmesine neden olabilir.

Kendini Sevmeyen Başka Kimseyi Sevemez

Kendini sevmeyen bir insan başkasını nasıl sevebilir? Kişi daha kendini sevmeyi başaramamıştır. Daha kendisine bu duyguları yönetlmeyen biri bu duyguları bir başkasına yöneltmeyi başaramaz. Önce kişi bu duyguları kendinde yaşamalıdır. Kendine aynada baktığında kendini sevgiyle ve hayranlıkla izlemelidir. Vücudunu her koşulda sevmelidir. Kusurları olsa da bu kusurlara bile sevgiyle ve şefkatle yaklaşmalıdır. Hata yaptığı zaman hatalarını da kucaklamayı ve onlardan ders çıkarmayı öğrenmelidir. Kendine acımasız olan, kendinde kusurları gören, kendinde yanlışlara tahammül edemeyen bir insan, diğer insanlarda da bunlara tahammül edemez. Kişi güzel duyguları önce kendine geliştirmelidir. Kendini sevmede eksikliği olan insan karşısındaki insanlarla doğru ilişki geliştiremez. Ya karşısındaki insanı hiç sevmez ya da onu gözünde çok büyütür. Hatalarını görmez ve ona aşırı tolerans gösterir.

Her İlişki Mutluluk Getirmez

İlişki konusunda insanların düştükleri ortak yanılsamalardan bir tanesi her ilişkinin mutluluk getirmesidir. Oysa her ilişki mutluluk getirecek diye bir kaide yoktur. Her ilişkinin sonu mutluk olmaz. Her ilişki kişinin hayatına olumlu etki edecek diye bir şart yoktur. İnsanlar sırf mutlu olmak için olmadık ilişkilerin içine girebilirler. Bu durum onların daha mutsuz olmasına neden olur. İlişki sırf bir amaca ulaşmak için olmamalıdır. Bu amaç mutluluk olabileceği gibi diğer şeyler de olmamalıdır. İlişki sadece kişinin bunu istediği için olmalıdır. Bunun dışında diğer nedenlere bağlı gelişen ilişkiler kötü sona mahkumdur. İlişkide çok önemli olan unsurlar vardır Bunların eksik olması mutsuzluğa yol açar. BU nedenle unsurları dikkatlice incelemekte fayda var.

İlişkinin Unsurlarına Dikkat Etmek Şart

Sevgili olmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bunlara dikkat ederek yapılan seçimler mutluluğa açılan kapılara gider. Bazı sorular sormak bu unsurların ortaya çıkmasını sağlar. Sorulardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Karşımdaki insan bana değer veriyor mu?
 • Karşımdaki insan benimle ben olduğum için mi beraber?
 • Karşımdaki insan hayatıma mutluluk mu katıyor mutsuzluk mu katıyor?
 • Karşımdaki insan benimle samimi mi yoksa sahte duygularını mı gösteriyor?
 • Karşımdaki insan bana kendi b aşıma olmam için yeterli alan tanıyor mu?
 • Karşımdaki insan ben mutsuz olduğumda ne yapıyor?
 • Karşımdaki insana ben ne gibi mutluluk ya da mutsuzluk katıyorum?

Kendimi Nasıl Sevebilirim?

Aşk duygusu önce kişinin kendisinden başlamalıdır. Kişinin kendini sevmesi için öneriler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Kişi hatalar yaptığında kendi üzerine yüklenmemelidir. Hatalar normaldir. Büyümenin, denenmişliklerin göstergesidir.
 • Kişi kusurlarını büyütmemelidir. Onların da varlığını kabul etmelidir. Ancak bu kusurları ortadan kaldırmak için her zaman çabalamalıdır.
 • Kişi kendi başına mutlu olmayı öğrenmelidir. Tek başına keyifli zaman geçirebilmelidir.
 • Kişi özgür ve kendi ayakları üzerinde durabilen bir insan olmalıdır. Çeşitli şeyler için bir başkasına duyulan ihtiyaç en az seviyede olmalıdır.
 • Kişi kendini sürekli geliştirmelidir. Öğrenmek, yeni şeyler izlemek, dinlemek, yeni deneyimler elde etmek gelişimi sağlar.
 • Kişi kendine değer vermelidir. Kendine verdiği değeri seçimlere, hareketlerine yansıtmalıdır.
 • Kişi her sabah uyandığında kendini sevdiğini tekrar edebilir.
 • Kişi kendini mutlu eden işlerle, hobilerle vakit geçirmelidir.

Bekar Kişilere Mutlu Olmaları için Tavsiyeler

Bekar olmak kötü ya da zor bir şey olmak zorunda değil. Bekar olan kişiler de mutlu olabilirler. Mutlu olmak için tavsiyeler şu şekildedir:

 • Tek başına olmanın keyfini çıkarın. Yanınızda sevgiliniz ya da eşiniz olduğu zaman yapman ızın mümkün olmadığı şeyler var. Bunları tek başınızayken yapmaya başlayabilirsiniz. Biraz tek olmanın keyfini çıkarabilirsiniz.
 • Solo aktivitelere göz atın. Her aktivite 2 kişiyle yapılacak diye bir zorunluluk yok. Solo aktivitelere bakın. Bunlar tek başına yapılır. Bunlarla vakit geçirin.
 • Tek başınıza yolculuğa çıkın. Kim demiş seyahat etmek için illa yanınızda biri olması lazım diye? Tek başına seyahate çıkmak çok keyiflidir.
 • Kendinizi dinlemeniz için mükemmel bir zaman . Bir ilişkin iz varken özgün sesinizi dinlemeniz zor olabilir. Şimdi kendi başınızayken iç dünyanızı daha iyi dinleyebileceksiniz.
 • Mutluluğu ilişkide aramaktan vazgeçin. Mutluluk eşittir ilişki diye düşündüğünüz takdirde mutlu olamazsınız. Hem de bir ilişkiniz olsa bile!
 • Kendinizi sevin. Kendinizi sevmediğiniz ve kendinizden kaçmak istediğiniz için ilişki maskesi altına gizlenmekten kaçının.
 • Bekar olmak ayıp değil. Bekar olmanın kötü, çirkin ya da ayıp bir şey olduğunu düşünmeyin. Bakış açınızı değiştirme zamanı geldi. Bekarlığınızı kucaklayın.

Kendimi Sevmiyor muyum?

Kişinin kendini sevip sevmediğini anlaması bazen zor olabilir. Bu durum yakından özgüven duygusuyla ilgilidir. Kişi bazen farkında olmadan hayatına öyle insanları çeker ve öyle insanlarla ilişki içinde olur ki, kendine ben acaba kendimi sevmiyor muyum diye sormaya başlayabilir. Böyle bir durumda kişilerin kendine aşağıdaki soruları yönlendirmesinde fayda var:

 • Hayatımda yaptığım seçimler bana hizmet ediyor mu?
 • İnsanların beni kullanmasına izin veriyor muyum?
 • İnsanlar bana verdikleri değeri gösteriyor mu?
 • Beni el üzerinde tutan insanlarla mı ilişki yaşıyorum yoksa beni elinin tersiyle iten insanları mı çekici buluyorum?
 • Kendimle nasıl konuşuyorum? Kendimi çirkin buluyor muyum?
 • Kendime aynada baktığımda nasıl hissediyorum?

Bu sorulara verilen yanıtlar kişinin kendine olan duygularının ortaya çıkmasını sağlar. Kişi farkında olmadan kendine karşı sevgi eksikliği içinde olabilir. Önce bu durumu fark etmek ve sonrasında gerekli olan adımları atmak gerekir. Ancak bu şekilde sevgi mümkün olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu