Eyvah Boşandım

Yaza Sağlıklı Fit Bir Vücutla Girmek İçin Öneriler

Daha ilkbahar aylarında pek çok insan yaz için hazırlık yapmaya başlamaktadır. Hazırlıklar arasında yazın giyilecek kıyafetler, yazın gidilecek tatiller ve sağlıklı fit bir vücuda kavuşmak yer almaktadır. Sahilde ya da dışarda giymek istediği hoş kıyafetleri düşünen bireyler yaza fit bir şekilde başlama amacı gütmektedir.

Fit bir vücuda girmek için en sıkıntılı bileşenler yağlardır. Spor salonlarına ayıracak vakit bulamayanlar ve hayatın yoğunluğu arasında savrulanlar fit vücuda kavuşamamanın sıkıntısını yaşamaktadır. Kişilerin fazla yağlarından kurtularak daha sağlıklı görünmesini sağlamak için birkaç öneri hazırladık. Bu öneriler okunduktan sonra her bir öneriyi benimseyerek uygulamaya çalışmanız oldukça etkili olacaktır. Önerileri yaşamınızın içerisine entegre etmeniz vücut sağlığınızı korumaya yetecektir.

Vücudunuz İçin Bir Hedef Belirleyin

Yaz ayına fit şekilde girmek için ilk yapılması gereken şey varılması gereken ana noktayı belirlemektir. Bir amaca ulaşılabilmesi için ilk olarak hedefin belirlenmesi, başarıyı kaçınılmaz yapacaktır. Varışa odaklanmak isteyen kişiler bu konuda kendini geliştirmiş danışmanlardan destek alabilmektedir. Online ortamdan oluşturulan ve herkes için aynı öneriyi sunan hedeflerden uzak durmak gerekmektedir. Bunun nedeni her bireyin yapısının farklı olmasıdır.

Hedefin hazırlanması için beklenti ve ihtiyaçların farkında olunması gerekmektedir. Bir anda obez kilodan zayıf bir vücuda geçiş yapmak mümkün değildir. Bu durum ancak aşama aşama mümkün olabilmektedir. Kilo verirken belirli bir periyotta vermek en sağlıklı zayıflama yöntemidir. Belirlenen hedeften uzaklaşmamak için ilk aşamada küçük hedefler belirlemek en iyisi olacaktır. Vücut kitle indeksi tarafından belirlenen sınır limitlere her erişildiğinde bir üst basamağa geçiş sayılabilmektedir.

Diyetlere Dikkat Etmek

Diyetlerde dengeli ve düzenli olmak fit olmanın gerektirdiği bir durumdur. Kas kütlesi kazanmak, yağ kaybetmek, kilo vermek, kütleyi geliştirmek gibi pek çok durum beslenmekten geçmektedir. Beslenme sırasında yapılan kalori hesabı doğru bir yöntem gibi görülse de her vücudun ihtiyacı olan kalori miktarı birbirinden farklıdır.

Herhangi bir beslenme şekli oluşturulmadan önce kişilerin genel durumlarının bilinmesi gerekmektedir. Buna ek olarak bireylerin vücut tipi de değerlendirmeyi etkilemektedir. Vücut kütle indeksi hesaplamasında kişilerin kilo, boy ve cinsiyet bilgileri kullanılmaktadır. Bu kütle indeksinde bireyler düşük kilolu, obez, aşırı obez ve normal şeklinde gruplara ayrılmaktadır.

Yaz ayına sağlıklı girmek isteyen bireyler vücutlarının mevcut durumlarını analiz etmelidir. Bu durumda vücuttaki yağ ve su kitlesine bakılmaktadır. Ardından doğru bir diyet programı oluşturulmalıdır. Bireylerin sağlık için tehdit oluşturmayacak ölçülerde olması fit olmasının önünü açacaktır. Bireylerin diyet ile amacı bir anda yüksek miktarda kilo vermek değil adım adım kilo kaybetmektir.

Takviye Besin Ögelerinin Alımı

Dengeli bir şekilde hazırlanan beslenme programlarından bazı durumlarda vücudun tüm ihtiyaçlarını karşılayamadığı görülmektedir. Bazı durumlarda ise besinlerin hızlı tüketimi kas kütlesini artıramamaktadır. Bu gibi durumların önlenebilmesi için dışardan ek ilaveler yapılmalıdır. Bu sayede yaz aylarına fit girilebilecek ve günlük protein oranı tamamlanabilecektir.

Proteinin yapı taşı aminoasitlerdir. Bu yapıtaşları vücuttaki kas oluşumunu sağlamakta ve aynı zamanda kasların gelişmesine de yardımcı olmaktadır. Günlük alınan besinler arasında bakliyat, dana etki ya da beyaz et olmalıdır. Bu besinlerin kişinin ihtiyacı olan proteini karşılayamadığı durumlarda protein tozu kullanılabilmektedir. Doğrudan içecek olarak tüketilebilen protein tozlarının yemekler ile tüketimi de mümkündür. Tozların kolay bir şekilde tüketilebilmesi için farklı aromaları bulunmaktadır.

Doğal lezzetler ile bir arada sunulan protein içecekleri ananaslı, çikolatalı, muzlu gibi çeşitlere sahip olabilmektedir. İçerikte yer alan malzemelerde tatlandırıcılardan yapay aromalara, serumdan hormonal maddelere kadar herhangi bir zararlı bileşen yer almamaktadır. %100 doğal ve peynir altı suyundan elde edilen ürünler de protein ihtiyacına bağlı olarak belirli bir ölçekte tüketilebilmektedir.

Bireysel Yapılan Egzersiz Programları

Yukardaki maddelerin her birini uyguladığınızı varsayalım. Yine de kilo veremiyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda düzenli beslenmeye ek olarak vücudun şekillendirilmesi için de hareket edilmesi gerekmektedir. Fiziksel olarak yapılan aktiviteler vücudun dinç kalmasını sağlayabilmektedir. Bu egzersizler sayesinde vücut zamanla kuvvetlenmektedir.

Gün içerisinde yapılan kısa süreli yürüyüşlerin vücut üzerinde önemli bir etkisi bulunmaktadır. Yaz ayına fit girmek isteyenler özellikle beslenme sonrasında düzenli olarak egzersiz yapmalıdır. Egzersizler kalbin ritmik çalışmasını etkilemekte, metabolizma sağlığını belirlemektedir. Sağlıklı yaşam önerileri dendiği zaman ilk aşamada yer alan spor, fit kalabilmek için önemli bir yere sahiptir.

Hızlı bir metabolizmaya sahip insanlar kilo verme süreçlerinde daha verimli olabilmektedir. Vücut içerisinde yağların eritilmesi, kasların güçlendirilmesi için kardiyo egzersizleri büyük bir önem taşımaktadır. Kardiyo programları seçilir iken insanların vücut yapılana ve beden kütle indekslerine dikkat etmesi gerekmektedir. Düzenli olarak yapılan sporlar, bireylerin fiziksel olarak daha iyi hissedebilmesini sağlayacaktır. Haftada 3 ya da 4gün yapılan egzersizler bu konudaki araştırmacılar tarafından önerilmektedir.

Günlük Rutin Uygulamalar

Haziran ve temmuz aylarına fit başlamak için bireylerin bu konuda bir düzen tutturabilmesi gerekmektedir. Örneğin günlük su tüketim oranınızı belirli bir litrede sabitleyerek daha verimli bir zayıflama süreci geçirebilirsiniz. Ortalama 2 litre kadar tüketilmesi gereken su miktarı bazı durumlarda artıp azalabilmektedir. Bu durum kişiye bağlıdır.

Günlük yaşamda stresten uzak durmak, rutin uygulamaların arasında yer edinmektedir. Stres, pek çok anıyı kötü bir şekilde tetiklemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu